Board index
Acum este 18 Aug 2019, 19:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 57 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: IELTS 10.03.2012 Bucuresti
MesajScris: 25 Feb 2012, 14:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cine se pregateste si este amator de discutii, PM!

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

Subiectul mesajului: Re: IELTS 10.03.2012 Bucuresti
MesajScris: 10 Mar 2012, 13:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am dat azi testul prima data, nu pot sa spun ca a fost usor, dar nici f greu.Cam ciudat subiectul 2 de la writing. A mai dat cineva? Pareri?

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 13:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ce a fost de zici ca ti s a parut ciudat?

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 14:33 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

si eu am dat azi.
cat costa wedding basic package-ul de la listening? 4800? sau alta suma?

nu mai stiu ce era la section 2 la reading..dar cu siguranta ultimul text cu pictura era cam ciudat..
oricum in majoritatea testelor in prima sectiune de reading de general training am vazut ca erau anunturi scurte..aici era o pagina A4 plina despre apa.. :shock: cateva secunde m-am gandit ca mi-au dat din greseala readingul de la academic cand am vazut cat am de citit :)

Poate posteaza cei care dau azi speakingul - impresii, subiecte ..

15.07.2013-EOI Invitation
15.08.2013-189 VISA Application
09.10.2013-CO
01.11.2013-MEDS
04.12.2013-VISA GRANT
06.06.2014-SYDNEY

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 14:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
ce a fost de zici ca ti s a parut ciudat?
Ceva de genul daca un hobby este mai placut daca este mai greu. O tampenie, sau o porcarie dupa parerea mea.
Mie mi se par mult mai usoare subiectele de academic pt task 2.

La reading, desi nu ma plang, subiectele au fost mult mai dificile decat cele din ianuarie. Categoric !!!

Oricum, nota va reflecta cunostintele mele, dar nu inteleg diferenta privind gradul de dificultate al subiectele propuse pt fiecare sesiune.

25.05.2013 - Visa lodged

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 15:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu am avut diferenta la nota de 3 puncte la interval de 3 saptamani...asa ca nu pot spune ca acest test reflecta ceea ce stii cu un grad mare de precizie. Oricum e o afacere banoasa...
Ar fi multe de comentat...am mai aflat si din culise...oricum...sfatul meu, pt cei care pot sa sustina examenul afara...sa mearga afara! in romanica totul este un mare business...

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 17:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

asa este. dar de ce recomanzi sa se dea afara? doar pt ca ei fac si business? daca mi zici ca e mai usor afara, ma duc acolo :mrgreen: , altfel nu vad rostul.

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 18:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

si eu am crezut la inceput in povestile cu "peste tot este la fel"...insa...te asigur ca nu e asa. Nu pot scrie aici ceea ce am aflat despre culisele British Council Romania. Totul este o afacere...si nu una cinstita sau corecta! IELTS-ul este o afacere la nivel mondial, evident, insa nu la genul asta de afacere m-am referit. Eu am sugerat ca la BC Romania lucrurile sunt murdare rau (nu afirm asta din cauza unor frustrari personale legate de BC Romania...desi asa cum am spus am avut 3 puncte diferenta la nota in 3 saptamani!!!, ci din ceea ce am aflat).
Eu dau un sfat celor care au posibilitatea sa dea afara acest examen...sa o faca! Sunt multe date la care se dau (spre ex in Germania in cateva zeci de orase..Uk la fel, Italia la fel, Spania la fel, etc...)...si oricum se dau aproape saptamanal...asa ca cei care pot sa aleaga in a sustine examenul in Romania sau in strainatate...mai bine sa il dea afara. In orice tara europeana, inscrierile se fac online, de multe ori ti se spune si ce grad de ocupare este pe examenul respectiv. La noi nu exista asa ceva. Personal inca nu am luat IELTS-ul cu notele de care am nevoie, dar nici nu il mai dau in Romania.
Ca sa iei examenul aici chiar trebuie sa fii un foarte fin cunoscator al limbii Engleze...dar si asa ....citeste chiar acest forum...e plin de cazuri - persoane cu engleza beton...care au luat uneori niste note aberante.
Multa bafta toturor!

Sus

MesajScris: 10 Mar 2012, 19:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De data asta am picat cu un examinator englez.
Subiectele nu prea mi-au placut: 80% din intrebari + cue card au fost legate de cum ai incepe o afacere mica, ce avantaje ar fi, etc.
Overall, nu cred intr-un 7.

@TMK - scrie ce ai aflat despre British Council Romania. Raul trebuie scos la suprafata.

25.05.2013 - Visa lodged

Sus

MesajScris: 11 Mar 2012, 10:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mie mi se pare ca subiectul 2 de la writing a fost ciudat rau pt ca este loc de interpretare legat de scrierea la subiect, pot fi multe de spus dar se poate ca ei sa considere ca nu ai inteles intrebarea si sa te depuncteze pt asta. Ma gandeam si dupa ca poate si in romana ar tb sa te gandesti putin. Nu spun ca nu am scris 250 cuvinte ci ca se poate ca ei sa considere cam pe linga subiect. Listeningul mie mi s-a parut normal, readingul poate chiar mai usor decat alte teste gasite pe net, am terminat repede si sper eu, destul de bine. Writingul a fost ciudat, am scris pana in ultimele secunde, oricum o sa vad ce fac azi la speaking dar cred ca o sa ma inscriu si pt timisoara 31 martie. Daca mai vrea cineva sa mearga, eu sunt din Bucuresti, poate ne combinam la drum. Pana acum cred ca am peste cat am eu nevoie la listening si reading dar ma cam indoiesc de writing.

Ce ar tb sa stim si noi despre BC Romania? :evil: Poate ne spui si noua ca daca e nevoie ma duc si in alta tara.

L.E. Am dat si speaking!! Ce pot sa spun ? Am avut noroc. Subiectul a fost simplu dar am avut emotii cu caru'. Asta e, mai exista si data viitoare daca nu reusesc acum. Emotiile sunt cel mai mare dusman la test (nu credeam).

Sus

MesajScris: 11 Mar 2012, 15:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare.Citeam mai sus cum ca in alta tara examenul ar fi mai usor sau mai corect.well.....nu prea stiu ce sa spun in legatura cu mai corect......dar sigur nu e mai usor considerand ca in cel din 10 Martie s-au dat exact aceleasi subiecte si peste granitele Romaniei.Eu si partenera am dat in 10 examenul in Madrid si cum am spus ...subiecte identice.Referitor la speaking....eu am dat deja la British Council din Madrid,prietena fiind programata luni.Examinatorul de la speaking.....irlandez sau scotian...nu pot spune sigur,a fost profesionist si nu pot spune ca a fost rau,neinteresat(sau interesat in alte moduri decat examenul..).S-a purtat normal omul...m-a lasat sa vorbesc,nu m-a intrerupt sau alte cele.In linii mari cred ca depinde foarte mult de starea pe care o ai in ziua respectiva si de cum crezi ca te-ai descurcat de-a lungul fiecarei probe.Clar ca daca nu esti prea incantat de ce ai facut la listening,o sa fi mai putin concentrat la reading,care contribuie si mai mult la starea generala.In legatura cu writing-ul.....nu e nimic care sa fi creat confuzie in subiectul cerut.Tind sa cred ca cei care fac subiectele,testul in sine,se pricep mai bine decat noi care avem de'a face doar ocazional cu testele astea.Subiectul clar,concis......some people say that a hobby in order to more enjoyable,must be difficult in some way.To what extent(cred ca asa era) you agree or disagree?acum...stiu ca nu e un subiect super usor sau dragut...dar nici confuz nu e .Intr-un final,asa cum am spus depinde foarte mult de starea omului in acea zi si de ce se intampla pe parcursul testului.La speaking la fel......nimeni nu are nici un motiv sa va depuncteze singura chestie care as putea spune ca se poate intampla e faptul ca in Romania se vorbeste mult mai mult si mai bine decat in alte tari engleza si examinatorii stiu si ei acest lucru.Normal ca in timp dezvolta niste asteptari mai mari fata de alte tari,fiind obisnuiti cu un nivel ridicat.Asta,bineinteles e doar opinia mea(si a prietenei) si nu poate fi luata ca si un punct de baza in ce priveste testul.

Sus

MesajScris: 11 Mar 2012, 16:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

evident ca sunt aceleasi subiecte (cel putin in Europa, nu stiu in rest) intr-o anumita data de examinare, insa nu m-am referit la faptul ca examenul ar fi mai usor in alte tari (ca si subiecte). Examenul este, probabil, mai corect. In romania nu este un examen corect. Atat am spus. Si din acest motiv am dat un sfat celor care isi permit (financiar, timp, transport, cazare, etc, etc) sa sustina examenul in alta tara. Nu pot spune decat faptul ca in Romania, exista o lege nescrisa in acel instructaj (de o zi) care se face examinatorilor ca la examinare sa acorde un "nota curata", adica daca esti spre 7 sau chiar de 7..sa ti se dea un "curat 6". In plus esti sfatuit, foarte calduros si insistent, sa nu faci contestatie (foarte ciudat, nu???...doar ar incasa niste bani in plus!!!). Nu stiu sigur unde se corecteaza aceste teste (ma refer in special la writing si la contestatii...stiu - varianta oficiala este ca se corecteaza in Londra..). Matematic imi vine destul de greu sa cred ca se intampla chiar asa, pt ca pe 10 martie, spre exemplu, s-a dat IELTS-ul in zeci sau sute de orase....cati examinatori au in Londra ca sa corecteze mii de lucrari?...Ceea ce stiu insa, este doar modul in care esti (de)punctat pe speaking. Exemple sunt multe, foarte multe, pe acest forum. Interesul este sa revii la examen si sa cotizezi. Iti sunt urmarite in special greselile si nu ceea ce spui corect si f bine. Cert este ca cel putin la speaking daca aspiri la 7...trebuie sa vorbesti de 8 (cel putin). Ce sa mai comentez de faptul ca cerinta pentru a fi examinator este sa ai 8 la IELTS? in genere, ca idee, examinatorii romani (ma refer la cei din Buc) sunt profesori de liceu (multi de la Cosbuc). Daca dati in Romania, mai bine nu mai spuneti scopul pentru care sustineti IELTS-ul ca sa nu ajungeti pe lista neagra.

lionking: ar fi fost interesant daca ai fi avut si experienta unui examen in Romania sa ne spui notele pe speaking in romania si in Spania

In rest, de acord...sunt multe chestii care iti pot influenta nota la fiecare proba (starea ta de spirit, gradul de oboseala, stresul, emotiile, inspiratia de moment, sansa de a fi examinat/corectat de un examinator mai ingaduitor, etc...sunt multe)

Sus

MesajScris: 11 Mar 2012, 17:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si ce ar mai influenta nota: daca fiecare si-ar lasa la sfarsit foaia cu raspunsurile asa mai la jumatatea bancii.
In caz ca ratezi o intrebare sa ai de la cine scrie, ca nu concuram toti pe acelasi loc.

25.05.2013 - Visa lodged

Sus

MesajScris: 12 Mar 2012, 01:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si ce ar mai influenta nota: daca fiecare si-ar lasa la sfarsit foaia cu raspunsurile asa mai la jumatatea bancii.
In caz ca ratezi o intrebare sa ai de la cine scrie, ca nu concuram toti pe acelasi loc.
Din câte îmi amintesc nu te ajuta cu nimic așa ceva.
Ordinea răspunsurilor este diferită la fiecare. I.e. Întrebare: ce animal are Ana?
Răspunsuri la tine:
a) purcel
b) cățel
c) pisică
d) găină
La 'vecinul' din fata, aceeași întrebare, raspunsurile:
a) pisică
b) cățel
c) găină
d) purcel

Iar foaia cu raspunsurile arata doar numărul întrebării si litera răspunsului.

S-ar putea sa mă insel/să confund cu al examen, dar eu așa țin minte, pentru ca am dat cu soția in același centru, unul in spatele altuia si am încercat să ne aducem aminte răspunsurile pe care le-am dat fiecare si am remarcat chestia ăsta. Valabil la listening si reading.

Sus

MesajScris: 12 Mar 2012, 08:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Ordinea răspunsurilor este diferită la fiecare.
Toata lumea a primit aceleasi subiecte la listening, reading si writing.

25.05.2013 - Visa lodged

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 57 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2