Board index
Acum este 18 Aug 2019, 19:47

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 7 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: IELTS 10.03.2012 Bucuresti
MesajScris: 24 Mar 2012, 08:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
asta contrazice ce am sustinut eu. Dar poti compara subiectele? poate ca subiectul/intrebarile englezului au fost pe niste topicuri mai putin prietenoase tie?
Au fost asemanatoare.
Ideea este urmatoarea: data trecuta la cue card am vorbit fff putin. Examinatoarea mi-a facut semn sa continui dar eu nu mai stiam ce sa spun. Apoi m-am mai si blocat putin.
De data asta m-a oprit examinatorul englez din vorbit. Pe ansamblu, evaluez ca m-am descurcat mult mai bine decat data trecuta. Cu toate acestea nota spune altceva. Intr-adevar am simtit ca port o conversatie cu o persoana, nu cu un robot.
Concluzionand, daca examinatorul englez m-a notat cu 6 examinatoarea de la noi trebuia sa imi dea 5 sau 5.5 data trecuta.
in cazul asta singura varianta ar fi ca, in ceea ce ai spus englezului, ai strecurat cateva greseli gramaticale. Undeva te-a depunctat...daca spui ca ai vorbit cu englezul mai mult decat data trecuta, inseamna ca nu te-a depunctat pe fluenta. Cel mai probabil, dupa parerea mea, te-a depunctat pe gramatica. Ai folosit structuri complexe? poate ca una nu ti-a iesit...nu stiu ce sa spun.
In alta ordine de idei, de ce spui "game over"? nu ai alta varianta? treci de o limita de varsta si pierzi puncte? va trebui sa iei 8?

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 11:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna katia,

se pare ca totusi am gresit la 7-8 intrebari pt. L, daca e asa cum spune TMK referitor la ordinea raspunsurilor (TMK, multumesc).

Am nevoie de cate un punct la L si S. Din cate am citit pe forumuri, contestatiile "dau" cel mult 0,5 puncte. Stie cineva de vreun caz de marire cu 1 punct?
De ce se spune ca la L nu se poate face contestatie, ca pe formularul standard apar toate probele?

Multumesc

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 14:34 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Prima data am dat si eu pe 10.03 si rezultatele sunt:
L:8
R:7.5
W:7
S:6

La speaking sunt constienta ca nu am fost tocmai ok, m-am cam blocat la subiectul 2 - pur si simplu nu mai stiam ce sa zic dupa vreun minut..si ce zisesem in minutul ala nu era foarte structurat si f coerent..adica nici mie nu mi-a placut ce a iesit :)...si apoi i-am raspuns la urmatoarele intrebari nu tocmai foarte dezvoltat..adica o fraza-2 la ce intreba..si cred ca de asta mi-a pus si foarte multe intrebari..Nu am exersat subiectele de genul acasa, adica sa le vorbesc cu cu cineva 2 minute fix, sa ma inregistrez 2 min, etc.. am zis ca ma descurc eu..dar se pare ca nu a fost chiar asa :)

In schimb la writing, ma asteptam la putin mai mult..dar oricum nu ma avantaja in nici un fel 6 la speaking si mai mult la restul :) Dar avand in vedere ca nu am scris nici o scrisoare, eseu acasa inainte IELTS, sa zicem ca e ok si asa.

Momentan pot sa aplic cu notele astea pt echivalare EA..si apoi probabil ca o sa dau IELTS-ul iar pentru puncte.
Din pacate, in momentul de fata as avea nevoie de 8 cel putin la fiecare sectiune pentru a face 65 pct, dar pare cam imposibil de realizat. O sa incerc sa obtin peste 7 la toate..si apoi mai ma gandesc cum fac restul de puncte lipsa..

ce credeti ca ar fi mai usor? sa iei 8 la IELTS la fiecare sectiune sau sa dai NAATI de translator?

15.07.2013-EOI Invitation
15.08.2013-189 VISA Application
09.10.2013-CO
01.11.2013-MEDS
04.12.2013-VISA GRANT
06.06.2014-SYDNEY

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 14:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna katia,

se pare ca totusi am gresit la 7-8 intrebari pt. L, daca e asa cum spune TMK referitor la ordinea raspunsurilor (TMK, multumesc).

Am nevoie de cate un punct la L si S. Din cate am citit pe forumuri, contestatiile "dau" cel mult 0,5 puncte. Stie cineva de vreun caz de marire cu 1 punct?
De ce se spune ca la L nu se poate face contestatie, ca pe formularul standard apar toate probele?

Multumesc
La L si R este aproape imposibil sa obtii marire de nota deoarece se corecteaza in sistem grila...ai scris ce trebuie- primesti punct, daca ai mancat o litera dar ai scris totusi cuvantul care trebuia...nu iei punct. Pe formularul de contestatie, apar toate...ca asa e "democratic"...dar mariri se mai fac (rar, oricum) la W si S unde se corecteaza (cel putin asa cred/sper) in UK.
In rest se corecteaza in Romania.

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 15:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Prima data am dat si eu pe 10.03 si rezultatele sunt:
L:8
R:7.5
W:7
S:6

ce credeti ca ar fi mai usor? sa iei 8 la IELTS la fiecare sectiune sau sa dai NAATI de translator?
daca ai luat notele astea fara sa faci nici un eseu/exercitiu pe speaking inainte de examen...cred ca poti aspira la un 8 (nu stiu in ce orizont de timp...). Parerea unui examinator IELTS este ca un general se creste cu 0.5 pcte in 6 luni...Repet- este parerea unui examinator strain, nu parerea mea!

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 15:47 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
daca ai luat notele astea fara sa faci nici un eseu/exercitiu pe speaking inainte de examen...cred ca poti aspira la un 8 (nu stiu in ce orizont de timp...)
da..nu am facut eseuri pt IELTS..dar scriu aproape zilnic mailuri in engleza la servici..dar vocabularul e mai limitat in ele fiind tehnice..si speaking mai vorbesc ocazional cu straini..dar nu am facut exercitii specifice IELTS...
Parerea mea, e ca pot lua 8 la primele 3 probe cu putin efort dar la speaking mi se pare destul de greu sa iau 8..din ce am mai vazut aici prin semnaturi 7.5 pare a fi maxim la speaking..excluzand situatiile in care persoana respectiva a locuit x luni intr-o tara in care limba oficiala e engleza.. sau ma insel?

15.07.2013-EOI Invitation
15.08.2013-189 VISA Application
09.10.2013-CO
01.11.2013-MEDS
04.12.2013-VISA GRANT
06.06.2014-SYDNEY

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 20:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
daca ai luat notele astea fara sa faci nici un eseu/exercitiu pe speaking inainte de examen...cred ca poti aspira la un 8 (nu stiu in ce orizont de timp...)
da..nu am facut eseuri pt IELTS..dar scriu aproape zilnic mailuri in engleza la servici..dar vocabularul e mai limitat in ele fiind tehnice..si speaking mai vorbesc ocazional cu straini..dar nu am facut exercitii specifice IELTS...
Parerea mea, e ca pot lua 8 la primele 3 probe cu putin efort dar la speaking mi se pare destul de greu sa iau 8..din ce am mai vazut aici prin semnaturi 7.5 pare a fi maxim la speaking..excluzand situatiile in care persoana respectiva a locuit x luni intr-o tara in care limba oficiala e engleza.. sau ma insel?
eu iti doresc multa bafta! tu stii cel mai bine cam pe unde te afli cu engleza si cat de repede ai putea obtine notele care iti trebuie.

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 20:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
In alta ordine de idei, de ce spui "game over"? nu ai alta varianta? treci de o limita de varsta si pierzi puncte? va trebui sa iei 8?
Daca de la 1 iulie raman la fel punctajul si criteriile m-as mai incadra. Dar la fel imi trebuie 7 :(
Poate mai la toamna ...

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

MesajScris: 24 Mar 2012, 21:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Daca de la 1 iulie raman la fel punctajul si criteriile m-as mai incadra. Dar la fel imi trebuie 7 :(
Poate mai la toamna ...
tu stii cel mai bine...
Mie mi se pare ca esti foarte aproape de 7. Ai mai avea timp pana in iulie.

Sus

MesajScris: 25 Mar 2012, 09:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cei care inca mai cred ca lucrarile lor sunt corectate in Anglia le recomand sa-si studieze cu atentie TRF-ul - este dovada scrisa pe care o au cu totii si care arata clar ca acest examen sustinut in Romania este strict o afacere romaneasca. Cititi din scoarta in scoarta acel TRF si veti vedea. Totul (L, R, W si S) este corectat in Bucuresti, si TRF este emis in Bucuresti. Londra nu are absolut nici o treaba.

Sus

MesajScris: 25 Mar 2012, 10:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca il citesti din scoarta in scoarta aflii ca sunt corectate in londra.. Scrie negru pe alb. Asta 1.

Si 2, IELTS nu se da in Romania ! Acolo te aflii pe teritoriul Marii Britanii. Deci nu e o afacere Romaneasca... asta chiar e tare :)

Sus

MesajScris: 25 Mar 2012, 10:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Daca il citesti din scoarta in scoarta aflii ca sunt corectate in londra.. Scrie negru pe alb. Asta 1.

Si 2, IELTS nu se da in Romania ! Acolo te aflii pe teritoriul Marii Britanii. Deci nu e o afacere Romaneasca... asta chiar e tare :)
cred ca nu vorbesti de acelasi lucru.
Eu iti pot spune unde scrie "negru pe alb" pe TRF-ul tau si pe al oricarui alt candidat, ca toate probele s-au corectat in Romania. Spune-mi tu unde scrie negru pe alb ca sunt corectate in Londra si mananc acel TRF. Raspunsul tau ori este la misto...ori dezinformezi. Eu am vrut doar sa spun, celor interesati, care sunt termenii acestui examen ca sa se stie pe ce teren se joaca - in nici un caz britanic! Dovada, asa cum am spus si mai sus- exista la fiecare dintre voi (cei care ati dat examenul si aveti un TRF- Test Report Form- mai axact formularul cu notele de la examen). Pe acel formular scrie extrem de clar si fara urme de indoiala ca toate probele sunt corectate si TRF-ul este emis in Romania. Daca tu vrei sa dezinformezi, ok...eu consider ca rolul acestui forum este a informa si a putea sa te informezi.
Iar la pct 2....nu mai comentez...

Sus

MesajScris: 26 Mar 2012, 07:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca ceea ce spune TMK se dovedeste a fi adevarat, cred ca ar putea iesi un mare scandal. Unele televiziuni ar putea fi interesate sa afle cum este "customizat" IELTS-ul in Romania. Personal, ma simt furat la note, de subiectivismul examinatorilor romani.

Sus

MesajScris: 26 Mar 2012, 22:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

unde mai exact scrie asta pe TRF? ca eu nu gasesc..

21.01.2013 - EOI submitted
17.02.2013 - Visa 189 lodged
20.02.2013 - Meds at Village
03.04.2013 - Visa grant
01.2014 - Arrived in AU
01.2015 - Left AU

Sus

MesajScris: 26 Mar 2012, 22:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
unde mai exact scrie asta pe TRF? ca eu nu gasesc..
Ai doua casete unde sunt inscrise numerele sub care sunt identificati examinatorii care ti-au corectat la Writing si respectiv la Speaking. Daca la proba de speaking ai reusit sa retii numele examinatorului (la inceput- cand se prezinta, imediat dupa ce da drumul la banda), il vei asocia cu numarul de pe TRF de la Speaking Examiner Number. Daca ai dat de mai multe ori IELTS-ul...atunci ai mai multe TRF-ri...verifica-le pe toate si vezi ca vei avea (cel mai probabil) un numar care sa fie identic cu cel identificat de tine...dar in casuta de Writing Examiner Number....astfel stii numele examinatorului care ti-a coreactat la Writing :) De ex: daca la TRF din 18 feb ai la Speaking nr 123456 iar in 10 martie ai acest numar in casuta de Writing....atunci cel care te-a "aranjat" la speaking pe 18 feb....ti-a corectat lucrarea la Writing in 10 martie.
E dovada clara ca sunt corectate de romani. Dragut este si ca...la casuta "Centre stamp" veti gasi o stampila doar cu British Council....dar nu scrie si Romania :lol: Urmariti si semnatura...cred ca o recunoasteti....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 7 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2