Board index
Acum este 14 Dec 2019, 18:08

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: IELTS 10.03.2012 Bucuresti
MesajScris: 26 Mar 2012, 23:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@TMK: eu iti inteleg supararea, dar cred ca exagerezi cu teoria conspiratiei impotriva romanilor care dau IELTS-ul.
In primul rand unde ai vazut ca British Council spune ca writing-ul si speaking-ul sunt corectate in alta tara (respectiv UK) sau de examinatori care nu au cetatenia ta? Am cautat peste tot informatia asta si nu am gasit-o nicaieri. In al doilea rand, unde ai vazut ca reverificarea se face in UK? Pe formularul de contestatie scrie clar ca "The re-mark of a candidate’s work is done by trained clerical markers and Cambridge ESOL-appointed senior examiners employed by British Council or IDP: IELTS Australia." Adicale, ala de corecteaza e angajat British, dar poa' sa fie si african pana la urma si sa corecteze din Rusia.

@zapacit: unde ai vazut ca sunt corectate in Londra?!?

Ce vreau sa zic este ca dati degeaba vina pe altcineva decat pe voi insiva. Sa credem acuma ca Australia nu ne vrea sau ca British urmareste doar sa se imbogateasca de pe urma noastra mi se pare cam trasa de par si un pic ciudat, mai ales ca blamati un sistem la care vreti sa aderati. Dovada este forumul asta si oamenii care au reusit sa treaca de IELTS. Daca te simti nedreptatit asa de tare, ar trebui sa incerci sa faci astfel: sa te inregistrezi cand dai proba la speaking si sa pui pe forum sa vedem daca a fost sau rea-vointa.

Pana una alta, eu ma pregatesc de examenul din Mai de la Bucuresti. Mai vine cineva atunci?

Sus

MesajScris: 27 Mar 2012, 07:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@TMK: eu iti inteleg supararea, dar cred ca exagerezi cu teoria conspiratiei impotriva romanilor care dau IELTS-ul.
In primul rand unde ai vazut ca British Council spune ca writing-ul si speaking-ul sunt corectate in alta tara (respectiv UK) sau de examinatori care nu au cetatenia ta? Am cautat peste tot informatia asta si nu am gasit-o nicaieri. In al doilea rand, unde ai vazut ca reverificarea se face in UK? Pe formularul de contestatie scrie clar ca "The re-mark of a candidate’s work is done by trained clerical markers and Cambridge ESOL-appointed senior examiners employed by British Council or IDP: IELTS Australia." Adicale, ala de corecteaza e angajat British, dar poa' sa fie si african pana la urma si sa corecteze din Rusia.
"Recorectarea se face la Londra de catre examinatori calificati, numiti de Cambridge ESOL."
Sursa: http://www.britishcouncil.org/ro/romani ... s-link.htm

Sus

MesajScris: 27 Mar 2012, 07:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eugen: mie mi s-a spus in mod repetat la inscriere ca probele se corecteaza in UK. In plus pe site-ul British Council Romania apare aceasta informatie:
"Cine noteaza lucrarile de examen?
Lucrarile scrise sunt corectate la Cambridge de o echipa de examinatori calificati. Proba de vorbire este evaluata de examinatori evaluati si monitorizati de catre Cambridge ESOL. "
Dintre cei care dau examenul sunt multi care traiau cu impresia ca lucrarile le sunt corectate in UK. Daca ar fi o institutie serioasa si bine intentionata..dar mai ales corecta, ar scrie negru pe alb unde sunt corectate: pe malul Dambovitei. In plus acel training dureaza o zi, iar examinator IELTS poate fi o persoana care are 8 la IELTS (asta e conditia - pot pune documentul pe site). Cei care va corecteaza lucrarile sunt profesori de liceu in Bucuresti. Nu sunt angajati British Council permanent- au colaborari/part-time (cu exceptia catorva). Vin la malai si atat.
Nu spune nimeni (cel putin nu eu) ca nu ma vrea Australia din cauza asta...spun doar ca platesc un serviciu si ca sunt furat si mintit. Noi in general (noi ca natie) acceptam foarte usor lucrul asta.
Bafta multa in mai!

Sus

MesajScris: 27 Mar 2012, 12:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pe unu din fluturasele care le-am primit cand am dat eu ielts-ul scria ca scrisul este corectat la Londra.

Cat despre teoria conspiratiei.. no comment. Apucati-va si invatati engleza si o sa vedeti ca nu au cum sa va pice. Din toate persoanele care le cunosc, nimeni nu s-a plans ca ar fi fost impartial examenul. Mie unul examenul mi s-a parut usor... asa de usor incat la listening am sarit peste 2 intrebari, ma gandeam la cai verzi pe pereti si m-am prins ca nu am completat abea acasa, cand am vorbit cu sotia care a dat testul odata cu mine.

Nu stiu daca se poate sau nu, nu m-am interesat, dar daca se poate dute si da testul in Ungaria / Bulgaria sau in alta tara mai aproape. DACA SE POATE.

Sus

MesajScris: 27 Mar 2012, 13:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Pe unu din fluturasele care le-am primit cand am dat eu ielts-ul scria ca scrisul este corectat la Londra.

Cat despre teoria conspiratiei.. no comment. Apucati-va si invatati engleza si o sa vedeti ca nu au cum sa va pice. Din toate persoanele care le cunosc, nimeni nu s-a plans ca ar fi fost impartial examenul. Mie unul examenul mi s-a parut usor... asa de usor incat la listening am sarit peste 2 intrebari, ma gandeam la cai verzi pe pereti si m-am prins ca nu am completat abea acasa, cand am vorbit cu sotia care a dat testul odata cu mine.

Nu stiu daca se poate sau nu, nu m-am interesat, dar daca se poate dute si da testul in Ungaria / Bulgaria sau in alta tara mai aproape. DACA SE POATE.
faptul ca pe fluturasul primit de tine scria ca scrisul este corectat la Londra confirma ceea ce am afirmat eu: BC Romania a mintit si minte in continuare! Dezinformeaza si isi atrag clienti cu o informatie eronata!
Intr-un mesaj anterior spuneai ca ai citit pe TRF ca este corectat in Londra....acum ai te-ai sucit...no comment.

Vorbesti de teoria conspiratiei...Am spus ca se corecteaza aici si am si spus unde scrie negru pe alb acest lucru. Faptul ca tie ti s-a parut examenul usor, iar tu si altii de pe forum l-ati luat din prima, nu inseamna ca examenul este corect ci ca voi ati fost cu un punct peste notele cu care ati fost notati. Eu am sustinut doua lucruri: toate probele sunt corectate in Bucuresti de catre romani (si am dovedit asta) si examenul nu este corect (si mi se pare ca atata timp cat eu platesc pot sa emit pretentia sa nu fiu furat!). In rest, de acord....daca stii engleza mai bine, atunci tie iti va folosi! Eu vorbeam insa de altceva!

Sus

MesajScris: 27 Mar 2012, 13:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu am scris niciodata nimic de nici un TRF, am raspuns eu prost. Nu ma refereal la TRF sorry.

Te fura Romanii cu ce scop ? Trebuie sa aiba niste avantaje de pe urma ta.

Sus

MesajScris: 27 Mar 2012, 13:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
nu am scris niciodata nimic de nici un TRF, am raspuns eu prost. Nu ma refereal la TRF sorry.

Te fura Romanii cu ce scop ? Trebuie sa aiba niste avantaje de pe urma ta.
pe pagina anterioara ai scris...Eu m-am referit la faptul ca citind cu atentie TRF-ul fiecare are dovada ca probele sunt corectate in bucuresti...iar tu mi-ai raspuns ca citindu-l din scoarta in scoarta scrie negru pe alb ca sunt corectate in Londra!...

Nu discutam de avantajele celor care fura...ci de faptul ca acest examen nu este corect! platesti sa fii tratat corect! Esti furat din start prin informatiile false care ti se dau...apoi prin modul in care esti notat!

Sus

MesajScris: 28 Mar 2012, 11:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tinand cont de faptul ca si daca ai dreptate TMK,nu o sa se schimbe nimic,te-as ruga,daca se poate sa o lasi balta cu comentariile de genu.Sa nu ma intelegi gresit,ai tot dreptul la o parere,asa cum si eu am acum,dar e deja suparator ca de fiecare data cand intru pe subiectul asta sa te vad cum te zvarcolesti ca esti furat si ca LUME,LUME...ATENTIUNE LUME.....hai sa nu mai lungim povestea.Cred ca in momentul asta toata lumea a priceput ideea ta....cred ca si tu ti-ai descarcat supararea,hai sa incheiem subiectu.Stiu ca esti un om de treab si o sa intelegi ce am spus fara sa te superi.In rest,mult noroc!

Sus

MesajScris: 28 Mar 2012, 13:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ok, lionking, puteai foarte bine sa ignnori topicul daca era atat de deranjant pt tine. Cred ca e cam mult sa spui cuiva ce sa faca si ce nu. Mesajele mele aici intr-o buna masura au fost raspunsuri unor intrebari, chiar daca in esenta repetam ceea ce am afirmat- am venit cu argumente si exemple. Nu am discutat aceste lucruri in ideea ca se va schimba ceva...nu sunt naiv sa cred asta. Am vrut sa arat o realizate, iar daca administratorii acestui forum considera ca mesajele mele deranjeaza atat de mult ii rog sa imi stearga mesajele. Voi incerca insa sa ma abtin la a mai comenta sau argumenta ceva, avand in vedere reactiile starnite.
Bafta si tie!

Sus

MesajScris: 28 Mar 2012, 13:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
ok, lionking, puteai foarte bine sa ignnori topicul daca era atat de deranjant pt tine. Cred ca e cam mult sa spui cuiva ce sa faca si ce nu. Mesajele mele aici intr-o buna masura au fost raspunsuri unor intrebari, chiar daca in esenta repetam ceea ce am afirmat- am venit cu argumente si exemple. Nu am discutat aceste lucruri in ideea ca se va schimba ceva...nu sunt naiv sa cred asta. Am vrut sa arat o realizate, iar daca administratorii acestui forum considera ca mesajele mele deranjeaza atat de mult ii rog sa imi stearga mesajele. Voi incerca insa sa ma abtin la a mai comenta sau argumenta ceva, avand in vedere reactiile starnite.
Bafta si tie!
Mesajele tale au fost folositoare pentru cine a vrut sa inteleaga esenta. Poate ar fi bine sa deschidem un topic "Nemultumiri legate de British Council" in care fiecare sa isi expuna experientele negative legate de BC. Cine este interesat?

In alta ordine de idei, nici eu nu cred in teoria conspiratiei, dar am un prieten caruia i-a fost marita nota la speaking de la 5.0 la 6.0! dupa 8 saptamani de la depunerea contestatiei. Cine-i poate explica de ce a trebuit sa faca contestatie si sa piarda inca 8 saptamani pentru a afla care este nivelul sau real? Cand pierzi timpul din cauza "exigentei" unor romani pusi in situatia de a-ti decide soarta, nu mai privesti lucrurile cu aceeasi ingaduinta.

Sus

MesajScris: 28 Mar 2012, 13:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu iti spuneam ce sa faci,doar sugeram printr-o rugaminte.Topicul are tendinta sa se transforme intr-unul de dezbatere/argumentare pe tema corectarii testelor,in loc de ce ar trebui sa fie,mai exact testul din 10.03.2012,cum sugereaza si titlul.Toate raspunsurile tale sunt binevenite si e bine sa te avem printre noi.Propun sa trecem peste discutia asta fara resentimente si "amenintari" de genul celor de mai sus pentru ca nu e cazul.moderatorii sau adminii nu au de ce sa fie implicati in discutie pentru ca ne revine noua datoria de a fi on-topic,iar raspunsurile tale,odata scrise sunt bine unde sunt.In ideea ca te-am deranjat/suparat,te invit la o bere virtuala sa prindem curaj pe mai departe.

p.s : e a doua oara cand scriu mesajul asta,primul cred ca s-a dus in spatiu.

Sus

MesajScris: 28 Mar 2012, 13:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

People, get a life... and learn to live with it!
Concentrate on the useful stuff, stop complaining, it is of no consequence…

One of the first things my daughter learned (and shared with us) when she started school is that life is unfair, just learn to deal with it!
:)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 7

Ora este UTC+02:00 UTC+2