Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:05

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Dec 2012, 19:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Mda.
A trecut ceva vreme de la examen, am trecut si peste toate etapele sufletesti ca rod al dezamagirii si am revenit sa imi exprim parerea mea personala referitor la unde este mai bine sa dai examenul IELTS.
Incerc sa par obiectiv si sa pot spune ca tot in Romania este mai bine. Pentru noi, ca nu am reusit, daca am fi reusit poate alt raspuns aveam. Diferentele sunt minore, totul depinde de inzestrarea fiecaruia, cat de mult se pregateste pe specific IELTS si de mood-ul din acea zi.
Poate ca suntem blestemati sa nu luam naiba cele patru note de 7 academic niciodata. Datoria noastra in fata copilului nostru este de a nu ceda. Sa speram ca vom si putea rezista.
SARBATORI FERICITE TUTUROR !
Nu ceda, mai sunt si altii care au nevoie de 7 si nu sunt inca acolo (sotul meu). Dar, muncim, lucram, repetam si vom ajunge unde trebuie! Spor!!

Sus

MesajScris: 23 Mar 2013, 14:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hi again.
Este cineva care a dat IELTS-ul in Australia ? Cum este ?
Pana la urma, ma bate gandul sa vand tot si sa plec pe viza de student, ca oricum eu ca economist nu cantaresc prea mult. Sa ma inscriu pentru curs de 1,5 ani la Diploma of nursing (Enrolled Nurse Division 2) si in cei 1,5 ani sa dea a mea sotie IELTS-ul ala blestemat si sa ia cei 4 de 7 la academic...........

Sus

MesajScris: 24 Mar 2013, 12:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am dat academicul si in RO si in AU. Testul in sine a fost absolut identic, conditiile foarte asemanatoare. In AU trebuie sa te inscrii din timp. Nu stiu cum o fi acum, dar acum 4-5 ani era aglomeratie mare, si daca aveai un termen limita la care iti trebuia rezultatul, practic trebuia sa iti planifici pasii cu minim 6 luni inainte. A! problema cu care m-am confruntat eu a fost identificarea cu pasaportul. A trebuit sa-mi fac pasaport australian ca-mi trebuia pentru IELTS. Cel romanesc expirase de mult si nu merita efortul sa-l refac. Singura diferenta pentru mine a fost ca in AU l-am dat dupa cativa ani buni de munca in AU, munca ce impunea comunicare verbala si scrisa la greu, asa ca mi s-a parut extrem de simplu, ba chiar la listening a fost plictisitor cat de rar vorbeau cei din inregistrare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2

Ora este UTC+02:00 UTC+2