Board index
Acum este 28 Mai 2018, 07:03

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 373 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Incalzirea globala si Australia
MesajScris: 01 Mar 2007, 19:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ma tenteaza si pe mine AU insa sunt foarte speriat de scimbarile climatice.
Ma gandesc ca prin 2040-2050 e posibil ca AU sa aiba probleme economice datorita acestui fenomen. Voi ce stiti ?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mar 2007, 04:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

exact ce vroiam sa spun si eu Bravo...weather forecast este asa bine perfectionat ca nu sint ins tare sa imi spuna exact cum va fi vreme acest weekend....nu stiu ce metode au gasit ei sa stie ce va fi in 50 de ani....dar daca sint tot astea care folosesc sa prevada cum este saptamina viitoare....am mare incredere in ei,lol.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mar 2007, 04:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

parerea mea e ca incalzirea globala se datoreaza intr-o pondere nesemnificativa poluarii industriale.
nimic de zis, mi-ar place sa traiesc intr-o lume mai curata, dar nu sa platesc de 3 ori mai mult si calitatea vietii mele sa fie mai mica.
din pacate pe mine nu ma-ntreaba nimeni. asa ca trebuie sa ne supunem majoritatii ca d-aia e democratie, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mar 2007, 06:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo scrie:
Asta cu incalzirea globala din cauza industriei are aceleasi radacini ca influenta stelei polare asupra dimensiunii oualelor de gaina. I-o prostie aruncata de o gasca de ametiti care a dat bine la presa, la fel ca bombele lui Saddam si un milion de alte chestii inventate ca sa vindem ziarele. E adevarat ca ceva se incalzeste pe aici, dar nu e de la ce punem noi in priza sau scoatem pe esapament, poate doar 1% (Tsunami, poti sa-ti calaresti motiorul 24/7 din partea mea ca sigur nu din cauza asta va trebui sa treci la schi acvatic in curind). Schimbarile astea sint destul de lente ca lumea sa se invete cu ele, nu astea duc planeta de ripa... 8)

io-s de acord cu tine, insa daca se introduce o taxa de vreo mie de mardei pentru taxa pe CO2 pentru obiectele de entertainment, nu-mi mai vine asa usor sa calaresc.

aici in america ametitul de al gore a facut furori cu prostia lui de film ridicand ipocrizia la rang de virtute. ba a mnai luat si-un oscar.
in canada se va face simtita schimbarea cat de curand. dupa cum stiti canada a aderat la kyoto protocol. sua nu. deci in mare parte centralele electrice pe carbune s-au inchis. americanii au o multime.
mai mult ca sigur ca si canada va avea nevoie de energie electrica, care, ghiciti de unde va cumpara, nu? de la carbunele ars in america. deci americanii vor lua mai pe degeaba carbunele canadian, care nu poate fi folosit, il arde si vinde produsul canadienilor. well done, boys!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mar 2007, 06:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

o solutie ar fi centralele nucleare aici in Australia, materie prima ar fi la botul calului, desert e destul sa scapi de deseuri, numai vointa politica sa fie..dar cu laburistii la putere prin toate statele nu o sa se intample prea curand...
interesanta dilema pt "verzi": centrale pe baza de carbuni sau centrale nucleare? ca doar cu mori de vant nu merge

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mar 2007, 20:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pai in Australia nu sunt centrale nucleare? Sau nu suficiente? Ca din cite am inteles centrala de la Cernavoda din RO, ar putea sa acopere necesarul energetic al RO si sa mai si exporte daca ar lucra doar cu vreo 2-3 reactoare din cele 5 sau 6 proiectate.
O alta sursa nepoluanta de energie care s-ar potrivi Australiei ar fi energia mareelor (sau a valurilor), insa si asta nu stiu daca e eficienta sau suficienta, poate impreuna cu cea eoliana si nucleara.
Apropo, hidrocentrale exista in AU? Nu stiu cit de favorabile sunt conditiile, dar ma gindesc ca de vreo 2-3 tot ar fi loc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mar 2007, 00:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu sunt centrale nucleare in Australia, este un reactor experimental dar nu centrala nucleara. Energia se produce aproape exclusiv pe carbune.
Se produce si din surse alternative dar in cantitate nesemnificativa.
S-a facut o centrala care foloseste energia valurilor langa Sydney dar experimental, alimenteaza 500 de case cu energie si apa desalinizata.
Se doreste extinderea proiectului dar e treaba de durata. Carbune e mult si ieftin, costul energiei centralelor nucleare cica ar fi mai mare, dar nu ar mai scoate enormele cantitati de greenhouse, cum economic e mai eficient carbunele acum, cu centralele nucleare...mai dureaza :lol:
Oricum raportat la populatie Australia a luat-o inaintea USA ca si poluare
emisa pe cap de locuitor (nu ca si cantitate totala). Deci ar cam fi timpul sa se construiasca centrale nucleare, dar multora le e frica sa nu se intample cine stie ce...ceea ce nu e cazul zic eu. Iar aici se consuma mult mai multa energie ca in Romania, asta legat de Cernavoda, s-a zis ca 25 de centrale ar acoperi 33% din consumul de energie. Ciudat aici e ca lumea incepe sa se ingrijoreze de poluare dar nu vor centrale nucleare...iar restul variantelor nu sunt viabile din punct de vedere economic si nici fezabile si oricum numai din surse alternative nu se va putea acoperi necesarul de energie.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2007, 20:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tsunami scrie:
aici in america ametitul de al gore a facut furori cu prostia lui de film ridicand ipocrizia la rang de virtute. ba a mnai luat si-un oscar.

in canada se va face simtita schimbarea cat de curand. dupa cum stiti canada a aderat la kyoto protocol. sua nu.

Si dupa ce a primit Oscar-ul, a aparut in documentar produs de alti "greenpeacisti", ca el de ce sta in casa cu 20 de camere, 8 sali da baie, o familie mica cu doar 2 copii. Ca cica toti fac parte din aceeasi clica, se apuca si ei de o politica, ca sa se faca cunoscuti si sa primeasca premii si apoi se duc cu nu stiu ce jet-uri sau suv-uri sa isi ridice premiile. La Montreal a avut o conferinta si s-a batut lumea pe bilete. El a venit cum ziceam cu jet-ul si spectatorii s-au dus cu bicicletele, ca sa salveze planeta!

Tzunami, Canada a semnat Kyoto pe vremea liberalilor. Acum am votat conservatorii, asa ca uite Kyoto, nu e Kyoto. Iata aici un pseudo-up-to-date:

http://www.cbc.ca/news/background/kyoto/timeline.html

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2007, 11:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dupa cum stie toata lumea, Pamantul e ca un fel de oala mare, pusa pe foc. Australia e la fundul ei, asa ca aici va fi intotdeauna mai cald, atata timp cat nu fierbe apa. Eu cred ca in cativa ani ajungem acolo, asa ca nu mai conteaza unde sta fiecare, tot un clocot va fi!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2007, 15:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

azi dimineata am auzit la radio una tare de tot:

inuitii (adica indienii nativi canadieni din nord, eschimosii mai pe sleau), sunt speriati ca si soarele cica a rasarit mai repede anul asta. cica acu cativa ani soarele aparea prin aprilie, si acum incepe sa mijeasca prin februarie. :lol:
sa reducem codoiul!!!

ce ti-e si cu incalzirea asta globala domne', datorita motocicletei mele se schimba si cursul soarelui

michelle, pai d-nu goe (sau gore, cum i-o zice) a fost parca vice la casa alba. cum te asteptai sa traiasca? acum smulge cu filmul lui alte fonduri. toata lumea va fi fericita sa scoata bani mai multi din buzunare pentru imbunatatirea mediului. si asta dintr-o data. cred ca daca s-ar face o campanie de plantare de copacei, s-ar rezolva problema in cativa ani. cum o tampenie mi se pare si folosirea alcoolului din plante in locul petrolului. parca arderea alcoolului nu va produce CO2. si vor trebui folosite mult mai multe instalatii de extragerea alcoolului, iar sa scoti aceeasi cifra calorica din alcool, iti trebuie suprafete intinse.
dac-as fi chimist as incerca sa gasesc o solutie catalitica pentru transformarea CO2 intr-un component solid. si gata...
mi-e o sila de chestia asta... daca traia ceausescu invata acum cum trebuia sa ne faca pe noi sa inchidem singuri caldura iarna. scumpind, nu rationalizand. o sa vorbim in cativa ani.

mie conservatorii din canada nu mi se par grozavi. prea ii pupa la funduletz pe americani, si asta nu-mi place, americanii on the other hand se invecineaza numai cu ei, vezi pasapoartele (si-al meu a expirat in februarie, sa vezi cat astept pentru unul nou acum, si la fiecare 5 ani va apare problema asta).
liberalii trebuiau sa plateasca insa pentru scandalul de coruptie si de deturnare de fonduri. si vorbim de milioane din banul public. imi pare rau ca sunt conservatorii la putere, dar trebuia data o lectie liberalilor.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mai 2007, 09:47 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Hello everyone!
Ce parere aveti despre asta?

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6620919.stm

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mai 2007, 14:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

imicky scrie:
Hello everyone!

atata vreme cat nu asociezi lipsa de apa din perth cu stilul lui bravo de condus, c'est la vie!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mai 2007, 15:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tsunami scrie:
imicky scrie:
Hello everyone!

atata vreme cat nu asociezi lipsa de apa din perth cu stilul lui bravo de condus, c'est la vie!

Nu stiu cum conduce Bravo, insa problema cred ca se poate rezolva cu bere din doua puncte de vedere: oamenii vor fi mai putin insetati pe de o parte, iar pe de alta parte vor fi mai putine masini in trafic :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mai 2007, 18:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

i couldn't agree more

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2007, 04:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo scrie:
Citat:

I'm puzzled.

lasa filozofia si da-i cu bere sa se raceasca planeta, n-auzi ce zice baiatu-ala? :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 373 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Următorul

Ora este UTC + 2