Board index
Acum este 20 Oct 2019, 05:57

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 388 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 … 26 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2007, 00:56 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

e suficient sa te uitzi pe google earth si sa vezi care este raspandirea urbana comparativ cu spatziile virgine, ca sa iti dai seama cat afecteaza oamenii atmosfera etc. dpmdv, viatza o sa continue sa existe pe pamant, indiferent de activitatzile oamenilor... pe de alta parte, echilibrul ecologic asa cum e el n-are nici un motiv sa continue sa existe, ceea ce inseamna ca tot ce pot oamenii sa faca e sa-si puna in pericol propria existentza. din cate am auzit (poate e un "urban myth", nu stiu), companiile de asigurari deja nu mai fac politze pentru proprietatile din gold coast - pentru ca ei considera ca este un risc destul de mare de inundatzie.
in ceea ce priveste combustibilii, s-a inventat biodieselul ;) si cu niste tehnologii destepte masinile ar putea sa mearga lejer pe sursa asta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2007, 07:47 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

ei, las' ca doar ,,marile puteri" (SUA) stiu de mult timp de masinile ecologice. dar daca le dadeau liber, cine mai facea invartelile cu petrol? ca doar nu stau ei sa se gandeasca in perspectiva, ci doar la buzunarul lor de ,,azi". se puiesc si promoveaza familia, dar nu se gandesc ce lume le vor lasa nepotilor.
ati vazut Matrix ? destepti scenaristi! spune Mr Smith la un moment dat ca specia umana se comporta ca un virus, unde ajung incep sa distruga. ce alta specie isi mai distruge arealul ??
eh! noi deocamdata mai putem sa ne bucuram de natura, mai exista inca. cand s-o strica jucaria, noi o sa fim de mult oale si ulcele, asa ca...dupa noi potopul! sa ne aparam cum putem deci da-i cu berea :wink: . Noroc!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2007, 09:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
companiile de asigurari deja nu mai fac politze pentru proprietatile din gold coast - pentru ca ei considera ca este un risc destul de mare de inundatzie.
De unde ai luat informatia asta?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2007, 14:32 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

mi-a trecut pe la ureche, nu sunt sigur. nu mai stiu exact cine mi-a zis chestia asta, dar asa am auzit: ca la constructziile noi nu se mai fac asigurari. pe de alta parte, parca mi-a mai trecut pe la ureche ca se construieste un turn mai grozav decat q1 si mi s-ar parea cam dubios sa nu poata fi asigurat, apartamentul mediu acolo cred ca e pe la 2 mil. probabil cel mai usor e sa dai un tel la nrma sau suncorp etc. si sa intrebi

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2007, 18:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cand faci asigurare, nu faci "pentru tot" ci, doar pe ce se specifica. pe gold coast e posibil sa te refuze pentru ca probabil... nu exista riscul inundatiilor.
in cazul calamitatilor naturale, nu asigurarea e cea care-ti da banu'. atunci intervine guvernul. asigurarea n-ar putea acoperi o calamitate naturala. daca citesti atent scrie asta si-n contractul tau de asigurare, parca la "act of god".

deci ai dreptate ca nu exista asigurari de inundatie in desert.

pentru biodiesel... or exista masini destepte, dar, ai plati $50 pe litru de combustibil? don't think so

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2007, 18:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
companiile de asigurari deja nu mai fac politze pentru proprietatile din gold coast - pentru ca ei considera ca este un risc destul de mare de inundatzie.
De unde ai luat informatia asta?
o fi vorba doar de asigurarea de inundatie roxi, speculata de vreun ziarist mai radical, calm down

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 00:11 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

gold coast-ul are cantitate medie de precipitatzii mai mare decat brisbane. nu e desert si exista inundatzii!
de acord cu acts of god (am vazut si eu "the man that sued god"), dar poate niste avocatzi desteptzi ar putea demonstra ca efectele incalzirii globale nu sunt calamitatzi naturale, ci "man made". deci problema e cam gri. ar fi mai bine ca cei interesatzi sa sune la o companie de asigurari si sa intrebe.
in legatura cu biodieselul, mai cauta, mai cauta. cu minim de efort ai sa descoperi ca e mai ieftin decat motorina. ai sa mai descoperi si alte idei inteligente (de exemplu efcientza plantelor oleaginoase exprimata in castig de kj/ha).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 02:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

inundatii pot fi oriunde pe east coast in Australia unde ploua,nu numai pe GC....uite dupa articule de ziar despre flash floods in Sydney in suburbs care nu au nici o legatura cu ocean,lac,riu sau orice sursa de apa,sint departe de toate astea....daca ar fi cum spui tu atunci nicaieri pe east coast nu ar mai fi home and contents insurance,pentru ca floods sau flash floods poate sa apare aproape oriunde si oricind
cit despre global warming.....este un fashion care este hot acuma pina la election,ALP a introdus asta din lipsa de alte policy pentru tara asta in incercare disperata de cistiga election bazat pe speriat oameni,dupa election global warming va fi uitat extrem de rapid,mai ales God forbid daca wankers de la ALP cistiga election,toata isterie va dispare rapid.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 03:04 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

bre, vorbim impreuna si ne intelegem separat.
nu vorbeam despre flash floods. vorbeam despre inundatziile care ar putea aparea cauzate de ridicarea nivelului oceanului planetar. sunt 2 chestii diferite. acuma daca nivelul respectiv se ridica (chiar si cu 1m, nu cu 6 cat se prevede), fii convins ca se va modifica si nivelul de q100 si-atunci o sa fie ceva probleme cu infrastructura in multe zone, indiferent daca sunt sau nu aproape de coasta. nu mai spun de posibilitatea inundarii multor proprietatzi care se afla exact pe coasta. dar, ma rog, asta-i doar opinia mea. din cate observ problema asta cu incalzirea globala are o implicatzie sentimentala/politica destul de ridicata si cum stiu din experientza ca nu poti castiga niciodata un argument sustinut de sentimente am sa ma retrag din aceasta discutzie. cei care vor sa faca putina cercetare in problema, sa ajunga la propriile concluzii.
mult noroc!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 04:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

da"bre"...vad ca nu prea intelegem ce vorbim...
tu vorbesti de ridicare de nivel de oceans cu 1m....sau chiar 6m...sint tare curious cum ai ajuns la aceste concluzii si ce brilliant computer models folosesti tu acolo...
uita o secunda predictii despre future facute despre so called scientists care inca nu au reusit sa faca un computer model care sa forecast weather exact pentru 3-4 saptamini in future,dar sint siguri ca au predictii exacte pentru weather in urmator 50 millenia....incearca sa vezi exact data....in century care a trecut average pentru sea level raising a fost de 1.7-2.0 mm/year...si ca sa vorbim in termeni de timp mai exacti si apropiati sea level change din 1990 pina azi este average de 2.8mm/year...deci in 17 ani data este ca sea levels au crescut cu un average de 47mm...
ca sa ajungi la crestere de 1,000 sau chiar 6,000 mm cum spui tu,tu vorbesti de o perioada de timp intre 360 si 2100 de ani...
acuma explica tu ce legatura are asta cu zvon care ai spus tu la roxi....despre insurance....eu macar am expus ce este in Australia azi,si ce a fost mereu....floods,flash floods,etc,etc care au afectat coastal life in tara asta....iar tu vorbesti de global warming si predictii de centuries si de lucruri care iti trec pe le ureche si care ai auzit....dar nu stii unde...
nu este vorba de politics sau sentiment....este vorba ca tot se reduce la am auzit undeva....a spus cineva....predictia spune,etc,etc,etc....dar toate predictii au extrem de mari gaps in ele si lasa extrem de multe lucruri ne explicate....
vezi tu ....eu asta vad total inapropriate despre global warming si ce ai spus tu despre insurance in GC este perfect exemplu....
incepi cu ceva care ai auzit undeva neclar de la cineva neclar si arunci zvon care face alarma la unii oameni care stau acolo poate....apoi cind cineva iti spune care sint facts aici si acum,ca sint floods si flash floods peste tot pe coastal Australia,au fost si vor fi mereu....tu vorbesti de floods care ar putea aparea legate de ocean level rising....si dai numbers care ar putea apare in urmatori 300-2000 de ani....dar suni alarms ca insurance lawyers ar putea folosi global warming....si apoi spui prim lucru sound....go and ask the insurance company....
nu am nimic personal cu tine mate,si nici nu intereseaza daca tu cistigi orice argument ai despre global warming....tot ce este deranjant este acest alarmist aspect despre global warming....toate teorii sint bazate nu pe facts si pe it might....nimeni nu explica paradox ca acesti scientists nu pot crea un accurate computer model care sa faca short term forecasts....dar au creat super exact computer forecast si the doom of mankind este sigur in sute sau mii de ani,ei stiu asta exact dar nu pot sti weather patterns pentru luna sau an viitor...
mate,pina cind ocean levels vor fi 1-6m mai mari asa cum spui tu ca va fi,poate nu vor mai exista insurance companies,sau poate toate houses in GC vor fi hovering above the ground,si atunci cine mai pasa de floods?sau nu vor mai exista bani deloc...ai vazut predictie in Star Trek....cum mankind renunta la material needs....deci ce nevoie va fi in 300 de ani sa faci insurance la casa daca nu sint bani?
si poate urmasi ai lui Tsunami vor teroriza global skies in space ships cu viteze nebune asa cum sperie el canadieni acuma cind zboara cu motocicleta a lui prin suburbs.
toate sint predictii mate....asa cum este si doom and gloom global warming care aduce the end of all things sooner rather than later....
pina cind va apare o teorie safe and sound care va DEMONSTRA cu facts si data ca asa fa fi un fel sau altul.....toata aceasta alrama globala si majora cu global warming doom este doar politics and games....dar din pacate este foarte popular la foarte multe tipuri de oameni care nu prea fac diferenta intre it might si it will....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 06:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
mi-a trecut pe la ureche, nu sunt sigur. nu mai stiu exact cine mi-a zis chestia asta, dar asa am auzit: ca la constructziile noi nu se mai fac asigurari.
Nu e adevarat :wink: . Pana acum de cand am inceput proiectul cu casa am fost asaltata de oferte de asigurare, de la constructor pana la banca care imi da banii, toti mi-au oferit asigurari si asigurari, mai complexe sau mai simple. Nu cred ca cineva este nebun sa nu-si asigure casa, mai ales de inundatii. Acum 2 ani au fost niste inundatii groaznice pe GC si cred ca cine nu a avut asigurare de inundatii atunci, acum sigur are :wink: .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 08:11 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
si apoi spui prim lucru sound....go and ask the insurance company
citeste mesajele cu fata la ele. am spus din primul mesaj ca nu stiu, in al doilea am zis: "suna la suncorp". daca ti-e greu sa dai de scroll pentru ca sa vorbesti la subiect, uite mai jos, la botul calului (sublinierile le-am facut acum):
Citat:
din cate am auzit (poate e un "urban myth", nu stiu)
Citat:
mi-a trecut pe la ureche, nu sunt sigur. nu mai stiu exact cine mi-a zis chestia asta, dar asa am auzit: ca la constructziile noi nu se mai fac asigurari. pe de alta parte, parca mi-a mai trecut pe la ureche ca se construieste un turn mai grozav decat q1 si mi s-ar parea cam dubios sa nu poata fi asigurat, apartamentul mediu acolo cred ca e pe la 2 mil. probabil cel mai usor e sa dai un tel la nrma sau suncorp etc. si sa intrebi
am zis toate astea la inceput, asa ca argumentul tau cu "apoi zici primul lucru de bun-simtz" nu tzine. data viitoare "pay mai multa attention ca sa nu mai screw up si sa nu poti make za diferentza dintre ce-a fost before si ce-a fost after".
alta treaba:
Citat:
tu vorbesti de ridicare de nivel de oceans cu 1m....sau chiar 6m...sint tare curious cum ai ajuns la aceste concluzii si ce brilliant computer models folosesti tu acolo
Citat:
The collapse of the grounded interior reservoir of the West Antarctic ice sheet would raise sea level by 5-6 m.[4]
Citat:
Melting of the Greenland ice sheet would produce 7.2 m of sea level rise
pentru mai multe informatzii: http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_level_rise

si, mate, mai lasa tonul condescendent ca n-ai 5 maini si 4 ochi. stii care e cea mai buna practica in orice solutie? "daca nu stii, fii conservativ". oamenii habar n-au cam ce se intampla in beton, dar totusi construiesc zgarie-nori si baraje. nu exista teorie exacta care sa iti explice exact ce se intampla intr-o tzeava sau pe aripa unui avion, dar uite ca s-au inventat zborul si apa la robinet. mecanica clasica e o simplificare grosolana a proceselor din natura, dar e buna cand arunci mingea. mecanica cuantica n-are habar de gravitatzie, dar uite ca potzi sa scrii la calculator. psihologia e la inceputurile ei, dar unii scapa de inchisoare pentru ca sunt nebuni, altzii sfarsesc la azil. ai senzatzia ca in medicina se stie ceva? pardon, moshule, se presupune. cand dai orice medicament ai o sansa mai mica sau mai mare sa mearga sau sa nu mearga. stii cu ce incepe covarsitoarea majoritate a explicatziilor in cursurile/jurnalele de medicina? "nu se stie exact, dar se presupune ca".
si tu vii aici si spui: n-avem modele exacte, eu aleg sa nu cred. pai in cazul asta, de ce te mai tratezi cu medicamente? de ce te mai urci in masina? cum de mai ai curajul sa stai intr-un zgarie-nori? ca sa nu mai vorbesc de calatoria cu avionul... o persoana care nu e dispusa nici macar sa sacrifice o particica de confort pe o teorie inexacta, cum isi poate risca viatza pe un conglomerat de teorii inexacte - cum ar fi mecanica fluidelor, cea cuantica, cea clasica, metalurgia, constructziile de drumuri, chimia sintetica, meteorologia :!: + eroarea umana - toate astea si multe altele intra in zborul unui avion, de la conceptzia respectivului avion pana la stabilirea traseului de zbor!!!
maestre, ma repet: omenirea n-are modele exacte pentru nimic dar se bazeaza pe niste modele matematice/logice imperfecte pentru a incerca sa prevada un anume comportament al unor sisteme mai mult sau mai putin complexe. du-te la "http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming" si uita-te catzi indivizi (dintre care cu sigurantza ca s-or gasi 1-2 mai desteptzi ca tine) au ajuns la concluzia ca probabil ca ne facem rau singuri cu arderea asta de combustibili fosili...
dpmdv, o regula de bun-simtz ar trebui sa spuna: atunci cand risti sa-tzi dai foc la casa pentru ca nu stii cum se manuiesc chibritele, lasa-le in pisici si mananca rece. ca sa traduc, atunci cand exista un risc destul de mare sa-ti duci planeta pe pluta (si e singura pe care o ai), las-o in pisici de economie si incearca sa mentzii echilibrul. chiar daca asta inseamna sa te duci de 2 ori/saptamana la ocean si nu de 4.
dar nu-i asa, tu stii cel mai bine ca it might nu e egal cu it will asa ca pana n-o sa-tzi intre apa in casa n-o sa crezi.
tzi-am zis ca esti emotzional pe treaba asta, nu mai reactziona de parc-ai fi detzinatorul adevarului absolut si irefutabil si lasa discutzia curenta ca nu ajungem nicaieri.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 10:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

esti funny....deci eu am 5 miini si 4 ochi dar in doar scurt message tu imi explici constructii,aeronautics mecanica quantica,detalii de psihologie....si imi expui si taine de medicina....de ce sa caut wikipedia cind te pot intreba pe tine....din pacate eu nu am habar de beton,aeronautics,si nici atit in mecanica quantica...sincer te invidiez ca stii asa multe
dar din pacate ai mai gresit cu ceva....am petrecut citiva ani in uni de medicina si am citit citeva carti medicale....si sincer nu am auzit majoritate covirsitoare sa inceapa cu'nu se stie exact,dar se presupune ca"....sint curious....la ce scoala de medicina ai fost si asa incepeau cursuri?...
dar ai dreptate,las discutie unde este....esti prea "smecher" pentru mine,se vede asta dupa limbaj al tau si expresii romanesti....dar promit sa te las sa stii cind vine idol Al Gore in Australia ca sa poti merge sa protestezi cu el...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 11:21 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
imi explici constructii,aeronautics mecanica quantica,detalii de psihologie
Citat:
oamenii habar n-au cam ce se intampla [...] nu exista teorie exacta care sa iti explice exact ce se intampla [...] mecanica cuantica n-are habar de gravitatzie, dar uite ca potzi sa scrii la calculator. psihologia e la inceputurile ei, dar unii scapa de inchisoare pentru ca sunt nebuni, altzii sfarsesc la azil. ai senzatzia ca in medicina se stie ceva? pardon, moshule, se presupune.
ca argumente la mesajul anterior, uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_me ... ied_theory
"Inconsistencies arise when one tries to join the quantum laws with general relativity, a more elaborate description of spacetime which incorporates gravitation."

http://en.wikipedia.org/wiki/Fluid_mech ... hypothesis "The continuum hypothesis is basically an approximation"

http://en.wikipedia.org/wiki/Pipe_Networks
marea majoritate a coeficientzlor si formulelor folosite pe pagina aia sunt determinate experimental si in general e aplicata ipoteza continuumului de mai sus.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aerodynamics
ia vezi aici cate presupuneri si simplificari s-au facut ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Hardy_Cross
"however the method was still an approximation but it could be solved to be very close to the actual solution"

http://en.wikipedia.org/wiki/Concrete#Mixing_concrete
"Workability can be measured by the "slump test", a simplistic measure of the plasticity of a fresh batch of concrete following the ASTM C 143 or EN 12350-2 test standards. Slump is normally measured by filling an "Abrams cone" with a sample from a fresh batch of concrete."
- nu exista modele matematice care sa iti spuna exact ce consistentza va avea, il verifici experimental

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychology#Modern_era
"Various schools of thought have argued for a particular model to be used as a guiding theory by which all, or the majority, of human behavior can be explained. The popularity of these has waxed and waned over time"
iarasi, NU exista o "teorie unificatoare si perfect corecta", ci doar niste teorii care aproximeaza ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Alzheimer# ... _mechanism
"Three major competing hypotheses exist to explain the cause of the disease"

http://en.wikipedia.org/wiki/Marijuana#Medical_use
"There are many claims regarding the use of cannabis in a medical context, both pro and con"
cuvantul "studies" apare de nu-stiu-cate ori in articolul ala. ce inseamna asta? ca incearca sa gaseasca dovezi empirice. de ce? pentru ca nu exista o teorie unificatoare in ceea ce priveste corpul uman ;)

anii aia in facultatea de medicina i-ai petrecut probabil (probably, not certainly ;) ) facand orice altceva decat invatzand si cartzile pe care le-ai deschis... nu stiu de ce le-ai deschis. in vreo 2-3 zile ajung acasa si-ti pun niste scanuri de prin cartzi pe net, de la capitolul "mecanisme ale bolii", sa vezi ce scrie.
lectura placuta!

p.s.
Citat:
esti prea "smecher" pentru mine,se vede asta dupa limbaj al tau
esti ultimul care ar trebui sa aduca subiectul asta in discutzie, cel putin vorbesc corect in orice limba m-as exprima ;) nu torturez limba nimanui - asa ca las-o mai usor (sau daca preferi take it easy, mate, your romanian is broken at best so you're in no position to make comments on anyone's ability to express themselves ;) - sau mai pe limba ta "e bine sa nu disconsider language pe care eu il vorbesc because la tine language abilities de exprimare in romaneste este foarte slabutz si sa torture limba la someone este not cool because - la fel cum french people say - omoara la mine, dar not la my language ;)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 12:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

e ridicol "bro" sa aduci in discutie acum limba romana. poate ca engleza ta ar fi mai "broken" daca ai fi nevoit s-o folosesti. hai sa ramanem la nivelul subiectului. si inainte de a te lua de piept cu cineva, gandeste-te ca e posibil sa existe motive. ia vezi, poate dau cu motocicleta peste tine :lol:

vrei sa-ti demonstrez ca-i praf in ochi, toata chestia asta cu global warming? ceea ce se urmareste este DOAR ca tu sa platesti mai mult, sa creasca costul vietii.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 388 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 … 26 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2