Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:20

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 388 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 … 26 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 12:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

tsunami,lasa-l....lasa sa ride cit vrea....sint obisnuit cu romani ca el ca sa rida de cum vorbesc eu romaneste,nu e prim si nici ultim,esti rau daca spui ceva de accent care ai ei si care iti omoara urechi,dar estin atacat imediat desi te chinui sa le vorbesti limba....crezi ca imi pasa cit de putin?asta ar fi ultim lucru de care ar pasa,romani sau critica cum vorbesc romaneste,mai ales venind de la unul care spunea in message la sectie IELTS ca habar nu are de regula de gramatica in limba engleza...lasa sa protesteze cu global warming al lui,vezi ca ai spus ca imi scrii la celalat subiect super mod de distractii in Romania cum ai avut tu....inca astept dar nimic,lol.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 13:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
ia vezi, poate dau cu motocicleta peste tine
Eu sigur m-as feri din calea unui tzunami, mai ales daca vine calare pe un motor :lol: :lol: :lol:
Tsunami mate, cred ca tu esti ala care da peste cap tot echilibrul ecologic de pe mapamond: valuri uriase, motoare, ce mai.....tot tacimul. Cred ca am gasit si cauza si efectul pentru "global warming" :lol: :lol: :lol:

Ultima oară modificat 11 Mai 2007, 13:29 de către OviG, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 13:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca e sa te iei dupa ultraprotectionisti, si folosirea biodieselului are efecte cam nasoale: defrisari masive si poluarea generata de producerea sa. Asa ca solutia e folosirea notoarelor cu apa sau aer, dar asta nu se poate pentru ca au "ei" interese prea mari cu petrolul si alte alea :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 15:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

andy, nu m-ar fi deranjat daca el s-ar fi simtit lezat de limba romana pe un subiect de literatura si gramatica. pentru mine e important ca inteleg ce vrei sa spui and nothing more.
il consider un tip okay dupa cate am citit, dar, nu e mai putin adevarat ca, atunci cand paraseste soseaua sa fie adus inapoi.

cat despre tine ca ti s-au lungit ochii dupa mesajul meu despre distractia din romania... okay, your wish will be fulfilled
:lol:
despre faptul ca sunt perceput ca un vitezist insane... nu mai pot zice nimic. cand 2 sau mai multi spun ca esti beat... mergi la culcare, chiar daca nu este asta. un reason tot ii fac pe oameni sa declare asta, asa ca, la ce bun sa mai lupt?

Sus

MesajScris: 11 Mai 2007, 15:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cui ii pasa de global warming?
ce este global warming si de unde provine?

vreti o idee buna?
hai sa limitam weekend-urile la condus cu masina.

un weekend merg cele care au numar cu sotz, celalalt weekend, fara sotz, cum facuse ceausescu. sa "simta" toti efectul de emisii, nu numai cei mai saraci.

sa se desfiinteze posibilitatile "drive thru".

politia, cat timp isi scrie raportul (30 de minute) sa opreasca motorul cazanului cu aer conditionat de 8 cilindrii

fabricile de mobila sa fie reduse in proportie de 90%, sa-ti cumpari mobila pe cartela.

hartia.. o cota. 10% din cat se foloseste. traim in epoca computerelor si totusi se foloseste mai multa hartie. de ce? nu ma-treba, e stupid ceea ce se intampla.

fabricile auto sa nu mai fabrice suv-uri. truck-uri? pentru institutiile care au nevoie sa mearga iarna pe camp sau fermieri cu acord special de la minister. pentru persoane fizice SA NU MAI VANDA.

se va intampla? neahhh! impunem aici regulamente, le producem in asia. in china apare o centrala pe carbuni la FIECARE 10 ZILE. . si eu am nevoie de 200 de planete

ia zi, crezi ca s-ar putea aproba toate astea? nope, pe gore si bush nu-i intereseaza decat ca eu sa platesc de 3 ori mai mult gazul, electricitatea, produsele alimentare, sa scada pretul la casele mari.... acum am intrat intr-o noua era. a eficientei financiare pentru cei bogati.
pana acum exista volumul, globalizarea, proiectata tot pentru bogati, acum, nope, mai putine resurse introduse in sistemul de facut bani, de crescut puterea, avem de 10 ori mai mult (ma refer la spuma lumii, aia 1000-2000 de oameni care conduc lumea).

global worming este numai motivul cu care ni se va inchide gura sa platim mai scump viata, motivul pentru care, nu-i asa, toti vom agreea, caci, e vorba de copiii nostrii, iar daca eu nu-s de acord imi sare lumea convinsa de gore in cap ca nu ma intereseaza cum vor trai oamenii peste 1000 de ani.

cu cat crezi tu ca scade poluarea daca nu mergi cu masina 2 metrii? apropo, sa nu-mi spui ca nu mergi sa stai in masina in confort sa asculti muzica in timp ce stai cuminte la "drive thru". eu nu stau. deci, cine are grija mai mare? sa nu-mi zici ca pui benzina mai eficienta pentru motor, premium, ca nu te cred, eu pun. diferenta e ca nu de mediu imi pasa, ci de mine si masina mea. au fost perioade in istoria pamantului cand continutul de dioxid de carbon a fost de zeci de ori mai mare decat acum. si totusi ne-am nascut. cum explicam asta? ba chiar m-am dat si cu schiurile. acum cateva sute de milioane de ani continutul dioxidului de carbon a depsit 5%, totusi pamantul n-a luat foc.

cei mari aia cu bile grele au nevoie de bani, caci NU SE MAI POATE FARA TEHNOLOGIE. the great black-out de pe coasta estica a statelor unite si canadei a demonstrat-o "live".
atunci mi se arunca mie-n ochi cu praf in asa fel incat sa platesc ca sa pot trai, de 3-4 ori mai mult. ce se doreste? se doreste sa limitam TOTI gazele de ardere? au la indemana solutiile de mai sus. ia zi, ce se doreste? iti zic eu, sa plateasca tsunami mai mult sa poata trai.

asta se doreste, fara indoiala. nu se mai fac asigurari de inundatii... asta-i cea mai buna. eu, ca ziarist care il pup in fund pe gore, dau cateva zeci de telefoane si verific care companie nu face asigurari contra inundatiilor datorita incalzirii globale. hehe, aproape toate-ti vor raspunde negativ. pentru ca nu s-a facut nici un studiu pentru asta si nu poate fi demonstrat stiintific lucrul asta. atunci pun un articol cu litere de schioapete pe prima pagina:... "fugitzi, vine inundatia cea mare, sa-l cautam pe noe".

solutii sa se reduca emisiile de gaze le aveti mai sus. sunt solutii simple si necostisitoare. cand se vor lua masurile de care v-am scris, vom mai vorbi.
masura cu scumpirea combustibilului pentru ca oamenii sa cumpere mai putin e bullshit. drogurile nu s-au scumpit oficial ca sa se poata consuma mai putin. au fost scoase in afara legii. cand gore se va plimba din miami pana la toronto cu trenul si cu un smartcar, atunci pot spune ca s-a petrecut o schimbare.
cand fabricile de mobila si hartie vor reduce activitatea la 20%, atunci vorbim de o schimbare. un palc de padure de 60m X 60m "mananca" anual 2.5 tone de dioxid de carbon.

solutia nu este biodiesel-ul. cheltui mult pentru fabricarea lui, iti trebuie culturi de rapitza pe hectare insemnate. solutia nu este alcoolul etilic din porumb. mult mai eficient ar fi sa ai pomi pe suprafetele alea. se cheltuie o cantitate insemnata si pentru a ingrijii pamantul ala de culturi pentru bio-combustibil, trebuie contruite fabrici, incalzite, plantele trebuie procesate, se cheltuie o carutza de energie, ma apuca rasul numai cand ma gandesc cum oameni rationali pun botu, si cred tot felul de prostii
vehicule cu hydrogen, cu fuel-cells.. si hydrogenul din ce-l scoti? din apa? costa foarte mult si cheltui energie electrica produsa tot cu carbune. din combustibili fosili? pai si CO2-ul e produs la re-formarea hydrogenului, n-am facut nici o smecherie.
transportul in comun, da, e o solutie, dar va curge multa apa pe dunare pana cand transportul in comun va deveni o metoda de comutare viabila.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 15:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

hey angeldust, ca ti-am citit acum articolul.
tu faci o greseala uriasha in ipotezele tale. dupa cum scrii banuiesc ca esti inca departe de viata reala si lucrezi in domenii teoretice sau esti inca pe bancile scolii.
tu uiti de confidentza fenomenului aici. si pui egal intre teorii cu grad de confidentza diferite.

analizand un avion de cursa lunga, observam ca merge cu o medie 500 miles/hour.
facem presupunerea ca in urmatoarea ora el va parcurge fix 500 de mile, dar.. surpriza, de fapt in realitate parcurge 500.2 miles, deci imprecis.
well, iti zice unu care a facut si scoala si a mai si lucrat in domeniu, iar daca nu ma crezi esti liber sa verifici singur, probabilitatea sa cazi cu avionul ala imperfect e sub 1 la un milion.
probabilitatea sa ploua in urmatoarele 2 ore este 5% sau, sa folosim aceeasi unitate de masura, este 50,000 la un milion.
tu pui egal intre cele 2 fenomene argumentand, ambele previziuni sunt imperfecte.
probabilitatea ca anul viitor pe 12 mai sa ploua va fi de 100% cu un grad de confidenta de sub 1 la un milion.

deci, oamenii de stiinta care-ti spun tie cum va arata pamantul peste 50 de ani, sunt de fapt politicieni care se folosesc de stiinta. calculez prin aproximatie cata ghiata e in greenland, si apoi calculez volumul de apa, si-l distribui DOAR in atlantic pe suprafatza masurata de wikipedia. calculul asta il face si-un copil de clasa a 5-a. apoi public sa sperii copiii si femeile de la coada la lapte.

nu-i asa de simplu cum crezi tu. dac-ar fi, s-ar lua masuri. am demonstrat mai sus ca totul nu este decat sa se poata justifica o scumpire a vietii. si o statistica interesanta ar putea fi facuta luand in considerare cat trebuia sa munceasca un om acum 50 de ani pentru a avea viata pe care o are azi, si cat trebuie sa munceasca azi? cum de acum 50 de ani muncea numai barbatul si tinea femeia si 4 copii pe langa el, azi trebuie sa munceasca ambii daca nu si-un part-time siu sunt ingropati in debt-uri?
iar venitul celor mai bogati oameni daca nu s-a imbunatatit e la acelasi nivel la care era acum 50 de ani.
io-ti zic ca nu ti-ar place sa citesti asa ceva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2007, 23:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
nu-i asa de simplu cum crezi tu. dac-ar fi, s-ar lua masuri. am demonstrat mai sus ca totul nu este decat sa se poata justifica o scumpire a vietii. si o statistica interesanta ar putea fi facuta luand in considerare cat trebuia sa munceasca un om acum 50 de ani pentru a avea viata pe care o are azi, si cat trebuie sa munceasca azi? cum de acum 50 de ani muncea numai barbatul si tinea femeia si 4 copii pe langa el, azi trebuie sa munceasca ambii daca nu si-un part-time siu sunt ingropati in debt-uri?
iar venitul celor mai bogati oameni daca nu s-a imbunatatit e la acelasi nivel la care era acum 50 de ani.
io-ti zic ca nu ti-ar place sa citesti asa ceva.
Asumindu-mi riscul de a fi catalogat un adept al teoriei conspiratiei, nu pot sa nu fiu de acord cu cele scrise de Tsunami, nu o data am avut senzatia ca lucrurile stau exact in acest fel.
Mate, da pe tine te-a suparat rau de tot Gore. Ce ti-a facut, ti-a furat caii de la motocicleta? :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mai 2007, 17:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Asumindu-mi riscul de a fi catalogat un adept al teoriei conspiratiei, nu pot sa nu fiu de acord cu cele scrise de Tsunami, nu o data am avut senzatia ca lucrurile stau exact in acest fel.
Adeptii teoriei conspiratiei sunt tocmai ceilalti, care inghit balivernele cu clima schimbata de om :shock: si cu viitoarea glaciatiune :shock:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mai 2007, 17:03 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

tsunami, ia zi-i, care e intervalul de confidentza sa te faci bine in cazul in care ai cancer? care e intervalul respectiv pentru chimoterapie? dar pentru pastile? dar pentru combinatzia pastile/chimoterapie? aud? deci... ce-o sa faci in cazul in care... stii tu... Doamne-fereste? te tratezi sau nu?
am mai zis si e ultima oara cand ma repet: oamenii nu stiu prea multe, dar de-a lungul istoriei au decis c-o sa isi traiasca viatza luand in considerare teoriile pe care ei le cunosc/au, cat de imperfecte ar fi. in unele cazuri asta a dus la dezastre rasunatoare (vezi inchizitzia, de ex.), in alte cazuri la succese rasunatoare (vezi descoperirea vaccinului, de ex.) in general o regula de bun-zimtz ar zice: cand riscurile sunt mici, da-le incolo de teorii imperfecte. dar cand o teorie (desi imperfecta) prezice catastrofe atat de mari, atunci poate e bine sa iti asumi niste costuri (relativ) mici. stii tu, pentru orice eventualitate (sau "just in case", daca preferi).
pe de alta parte, desi teoria e imperfecta, bunul meu simtz imi dicteaza ca oamenii,prin activitatile lor, in mod sigur afecteaza cumva echilibrul planetei. e imposibil sa nu fie asa (asta-i pctul meu de vedere si e o axioma pentru mine). deci, eu nu spun ca aia au dreptate sau nu, dar pentru orice eventualitate sunt dispus sa platesc niste costuri (relativ) mici desi intervalul lor de incredere e mare, decat sa-mi iau riscul ca ei sa aiba dreptate si eu sa nu fi facut nimic. intelegi de unde vin si unde ma duc?
cam asta-i pctul meu de vedere la nivel de principiu.

despre obsesia cu "astia vor sa ne ia banii" si frica de a nu-ti pierde standardul de viatza, cred ca am facut niste considerente destul de "pe subiect" aici:
http://angeldust.ablog.ro/2007-01-05/re ... aului.html

despre limba:
Citat:
esti prea "smecher" pentru mine,se vede asta dupa limbaj al tau
Citat:
esti ultimul care ar trebui sa aduca subiectul asta in discutzie, cel putin vorbesc corect in orice limba m-as exprima
Citat:
e ridicol "bro" sa aduci in discutie acum limba romana.
e ridicol, "bro", sa faci afirmatzii ca cea de mai sus. ia mai uita-te odata cine a adus in discutzie limba ;)
Citat:
poate ca engleza ta ar fi mai "broken" daca ai fi nevoit s-o folosesti
n-am fost nevoit s-o folosesc in romania, dar am folosit-o. si-am luat un scor la toefl bunicel, as zice eu. si romana mi-a ramas buna (zic eu), chiar dupa peste 3 ani de au ;)
si ca raspuns la aspectul cu uitatul limbii, uite, eu nu mai zic nimic dar il las pe andy sa-tzi explice cate ceva:
Citat:
am intilnit o gramada de imbecili care dupa 3-4-5 ani de stat in alta tara nu mai vorbeau limba,sau aveau nu stiu ce accente
tot pe subiectul asta:
Citat:
tsunami,lasa-l....lasa sa ride cit vrea....sint obisnuit cu romani ca el ca sa rida de cum vorbesc eu romaneste,nu e prim si nici ultim,esti rau daca spui ceva de accent care ai ei si care iti omoara urechi,dar estin atacat imediat desi te chinui sa le vorbesti limba (1)
ce nasoli sunt romanii astia :(

1. andy, imi pare rau sa te anuntz dar cel putzin in mesajele anterioare tu nu ai vorbit romaneste. stii de ce? pentru ca la fiecare 3 cuvinte romanesti se gasea unul englezesc (citatul de mai sus e o exceptzie). eu dac-as vorbi englezeste cum vorbesti tu romaneste, s-ar intampla 2 lucruri:
a) in afara de romanii vorbitori de engleza, nimeni nu m-ar intelege (ar fi o concentratzie prea mare de romanisme in limbaj).
b) nimeni n-ar confirma ca eu vorbesc engleza.
faza asta e chiar faina: eu ma chinui sa vorbesc limba voastra, dar daca voi n-o cunoastetzi pe-a mea atunci n-o sa intelegetzi nimic oricum. ca si idee: esti capabil sa vorbesti in romaneste atunci cand un vorbitor de romana (necunoscator de engleza) poate sa te inteleaga. mie - sincer sa fiu - imi e foarte greu sa te inteleg cand citesc, pentru ca trebuie sa schimb limbile foarte des.

2. n-am ras de tine din cauza limbii (desi felul in care scrii "romaneste" nu imi place) ci te-am atentzionat ca nu esti in postura sa comentezi limbajul meu sau-mi judeci caracterul analizandu-mi limbajul. de ce nu esti in postura asta? pentru ca nu dovedesti c-ai avea suficiente cunostintze de romana incat sa prinzi subtilitatzi de genul asta. daca ti s-a parut ca te-am atentzionat intr-un fel cam dur, asta e pentru ca n-ai avut intzelepciunea sa-ti dai seama "din prima" ca n-ai cunostintzele necesare de romana pentru a face anume judecatzi de valoare.
Citat:
spunea in message la sectie IELTS ca habar nu are de regula de gramatica in limba engleza
in afara de cazul in care esti profesor de engleza (ceea ce ma indoiesc), sunt 90% convins ca nici tu nu stii care sunt regulile si cum se aplica. dac-ai fi citit tot mesajul de la ielts ai fi ajuns la partea cand ziceam ca
Citat:
dupa ce ti se dezvolta un simtz al limbii corecte, orice nu e corect te va zgaria pe creier
nu e greu, andy, e doar necesar sa citesti si sa intelegi tot mesajul, nu doar ce-tzi convine.

Citat:
dupa cum scrii banuiesc ca esti inca departe de viata reala si lucrezi in domenii teoretice sau esti inca pe bancile scolii
ai dreptate, tsunami, ce sa-i faci? eu n-am, asa, cum au altzii, scoala vietzii, nu prea stiu exact ce vor sa faca aia, cum/de ce vor sa ne ia banii, ce se-ntampla prin lume. :( :( acuma, e totusi bine ca altzii au absolvit scoala asta a vietzii care s-a dovedit a fi atat de iluzorie pentru mine :( si sunt dispusi sa ma ilumineze :oops: :lol:
Citat:
atunci cand paraseste soseaua sa fie adus inapoi.
multzumesc, sensei. :? ma simt asa de bine pe drum (pacat ca nu-i al meu) :shock: :P

cat despre al gore, e si el un ipocrit. desi asta il descalifica dintr-un anume punct de vedere, nu-nseamna ca ideile pe care le aduce pe tava sunt gresite. eu aveam anumite idei despre mediu dinainte de a-i vedea filmul, asa ca hai s-o lasam mai usor cu "te anuntz cand ajunge al gore pe-aici ca sa demonstrezi cu el". problema e cu mult mai larga decat x sau y si miza e cu mult mai mare, hai sa nu ne mai impiedicam de o singura persoana.
mult noroc!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mai 2007, 22:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ca te simti bine pe un drum de tara se vede (din nou). eu nu m-am referit ca te "aduc inapoi" la faptul ca trebuie sa-ti fac educatia. departe de mine asta. nu vreau sa ma implic atat de tare. m-am referit doar la subiectul propus. adica pierzi foarte multa energie cu corectitudinea limbii folosite si mananci din timpul meu pe un subiect care ma intereseaza si care-mi afecteaza sau imi va afecta viata.
sa nu las un lucru neterminat, iti pun si eu o intrebare legata de modul in care interpretezi tu ce scrie andy:
cum crezi tu ca vor vorbi limba romana copiii tai, peste, sa zicem 30 de ani? cum le va fi lor sa vina un alt roman sa-i traga de urechi pe un subiect despre baletul de la opera din sydney? gandeste-te la fiecare fraza, inainte sa lovesti ca e posibil ca si altii sa fie in aceeasi postura in care vor fi copiii tai in viitor. sa mai spun ca nepotii tai nu vor mai stii romaneste deloc in cazul in care vor trai in australia? nu cred ca-i cazul. va fi ceva natural. ar fi si ridicol sa-i obligi sa invete romaneste, ar fi inutil.

revenim la salvarea mediului. ai mai sus niste metode foarte eficiente sa combati poluarea. le aplici?

iti zic eu. NU! de ce?
nu pentru c-ai fi ipocrit, sau chiar dac-ai fi nu o faci constient. ci pentru ca asa ne-a format viata. tu n-ai plecat din romania sa muncesti mai mult si sa ai mai putin si sa traiesti mai prost, ci din contra. atunci, care sa fie motivul pentru care sa-ti arunci la gunoi instalatia de aer conditionat? care sa fie motivul sa te plimbi cu bicicleta pe 40°C in loc sa mergi la o bere cu masina cu geamurile inchise si pe pozitia max A/C? de ce sa te dai jos in caldura cand ai putea sta la drive-thru sa-ti cumperi un ice-cap?
de ce-ti trebuie mobila noua, cand ai putea s-o repari pe cea veche luata de la second-hand daca in felul asta ai salva un copac? de ce folosesti masina cand poti lua autobuzul, chiar daca in loc de 20 de minute faci 90?
de ce sa folosesti gratrul cu carbuni, propan sau gaz natural?

eu am spus. nu scumpirea este cea care va genera ca tu sa produci mai putine gaze (asta e foarte demonstrabil), ci scoaterea in afara legii, limitarea prin lege la a folosi mijloace de producere a dioxidului de carbon in timpul liber, la distractii.
cand vei platii costurile astea pe care le-am expus eu mai sus, poti vorbi ca-ti pasa de viitorul planetei.

Citat:
tsunami, ia zi-i, care e intervalul de confidentza sa te faci bine in cazul in care ai cancer? care e intervalul respectiv pentru chimoterapie? dar pentru pastile? dar pentru combinatzia pastile/chimoterapie? aud? deci... ce-o sa faci in cazul in care... stii tu... Doamne-fereste? te tratezi sau nu?
as lupta chiar dac-as avea sanse sub 10%. dar asta ma va afecta numai pe mine, tu iti vei bea berea la fel, tie n-o sa-ti pese de mine, iar eu nu-ti voi influentza viata.
dar daca vine unu mai destept si-ti demonstreaza ca omul nu poate schimba mediul climatologic cu mai mult de 0.1%? mai esti dispus atunci sa platesti de 3 ori mai mult ca sa traiesti?
cu ce ma incalzeste ca de fapt prin plata de 3 ori mai mare a costului vietii, tu de fapt platesti transportul si rafinarea petrolului, fabricarea vehiculului pe care-l conduci in asia, unde raurile sunt negre deja si unde e principala sursa de poluare atmosferica?
atata vreme cat nu vrem sa renuntam la un anume confort, si nici tu n-ai renunta, NU SE VA SCHIMBA NIMIC, doar tu platesti mai mult si vei avea o pensie mai saracutza intr-un azil. in rest numarul vehiculelor nu va scadea.
vrei sa faci intr-adevar ceva pentru lumea asta? hai ca te vad tinerel si plin de energie, parca ma vad pe mine...
fugi si fa facultatea de chimie si inventeaza tu un catalizator pentru auto care sa transforme dioxidul de carbon intr-un material solid, interschimbabil. n-am auzit pan' acum ca guvernele sa creasca un buget de cercetare in directia asta. nu, guvernele impinge asta pe umerii populatiei. o analogie buna este cu actiunea tzigareta din romania, nu sunt vinovat eu ca aduc in tara ilegal tigari, ci vinovati sunt cumparatorii ca fumeaza. :lol:

go ahead. mai vrei solutii de epurare atmosferica? mai am. sunt plin de imaginatie, numai pune mana si fa ceva, nu urla in grupa lui gore ca vrei ca eu sa platesc mai mult pe benzina, curent, gaz, mancare, property taxes etc, iar ei construiesc tancuri cu aer conditionat pentru a omora oameni in iraq. asa cum am zis, in china se naste o centrala pe carbuni la fiecare 10 zile. fa pentru asta ceva. si stii care-s principalii investitori in asia? iti zice tsunami. bancile!
ia da fugutza la banca si zi-le ca tu nu vrei mortgage pentru casutza de 8%, ci tu vrei sa platesti 12%. o faci?
grow-up man. daca vrei sa salvezi planeta, e un loc liber. se primesc rezumee. e locul pe care l-a lasat gol maica tereza.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mai 2007, 03:48 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
un subiect care ma intereseaza si care-mi afecteaza sau imi va afecta viata
din tot ce ai scris pana acum (minus postul anterior) s-a inteles ca tu nu dai doi bani pe vreo problema a mediului, crezi ca e toata o abureala facuta sa-tzi ia banii si... cam atat. daca ai si alte idei (de ex. e pacat ca oamenii afecteaza in mod negativ mediul etc.) atunci n-aveam de unde sa stiu, pentru ca n-ai spus-o nicaieri. daca poti da un citat, ceva atunci da-l si-mi cer scuze ca n-am inteles calumea.
eu aici vorbeam de necesitatea recunoasterii problemei (in primul rand). din ce-atzi scris voi mai sus s-a inteles ca nu consideratzi ca exista vreo problema a mediului si ca toti astia care vorbesc despre felul in care afectam planeta sunt niste tampitzi. andy (cu care esti de acord) a zis ca pana el nu vede dovezi, n-o sa creada ca exista vreun efect major al oamenilor asupra mediului.
acuma vad ca - de fapt - nu e chiar asa, asta-i o problema care iti va afecta viata, care te intereseaza - prima oara cand citesc chestia asta si ma bucur.

daca imi aratzi unde am scris ca vreau ca tu sa platesti mai mult pe benzen, eu printez foaia aia si o mananc!
m-ai intrebat nush' cate chestii, n-are sens sa ma justific in fatza ta dar am sa spun lucrurile simple pe care le-am facut eu, poate dau idei altora:
1. acum 2 ani, desi n-aveam cine stie ce bani, am cumparat pentru toata casa becuri eficiente. cred ca doar in garaj (unde aprind lumina o data pe luna) mai am bec normal.
2. n-am avut niciodata o masina cu motor mai mare de 1.6l si toate au fost japoneze/coreene. consum mic, fiabilitate ridicata.
3. ma duc la servici cu autobuzul.
4. pentru drumuri mici mi-am luat scuterul. ala consuma undeva sub 2l/100km.
5. am cautat o gramada de timp biciclete electrice care sa aiba performantze acceptabile. n-am avut noroc pana acum.
6. de cand sunt in australia am cumparat mobila noua in valoare de maxim 250$. deci eu n-am taiat nici un copac, poate am folosit vreo 2 scanduri. nu-mi place sa ma "sparg in figuri" cu ce mobila am la casa sau cu ce casa am. daca vrei s-o stii si p-aia, afla ca inchiriez un apartament vechiutz, micutz si care-mi place. nu incalzesc decat camera in care dorm, si asta numai in noptile de iarna prea reci. multumit?
7. nu am aer conditzionat acolo unde stau cu chirie si cand o sa-mi fac casa mea o sa ma asigur ca e construita in asa fel incat sa nu fie nevoie sa folosesc aer conditzionat.
8. rareori folosesc aerul conditzionat in masina. ma simt suficient de prost ca trebuie sa merg cu ea. in plus, aerul conditzionat cam face rau la sanatate (dpmdv). nu intru in detalii pt. ca nu e locul aici.
9. din diverse motive ma abtzin sa mananc carne. intre alteleproductzia unui kil de carne e mai ineficienta decat productzia unei cantitati de "iarba" ce ar avea aceeasi energie. nu asta-i motivul principal, insa faptul ca eu mananc "iarba" in loc de carne mai economiseste, acolo, cateva grame de benzina pe an.
10. am cautat de-am facut clabuci sa cumpar o masina diesel, dar in australia cumparatorii nu prea-s educatzi si datorita ignorantzei si unor legi tampite nu exista o piatza mare de dieseluri. oricum, maxim la anul am sa trec pe motorina sau in cel mai rau caz pe ceva colt cvt benzen (5.6% consum). hibridurile nu mi se par eficiente (costul - in energie - al bateriilor, electronicelor etc. nu merita economia de benzina. un diesel decent consuma cat un hibrid sau mai putin).

mi se pare absurd ca in anul asta se mai fabrica masini de genul ford falcon 4.0l sau holden commodore 3.9l, cand o toyota de 2.2 sau 2.6 are aceleasi performantze si consuma de 2 ori mai putin (iar la cost e cam la fel). mi se pare absurda cultura v8-ului in australia cand un evo de 2l sau un wrx sti de 2.5 au performantze de supermasina si consuma mult doar atunci cand bagi piciorul in ele, iar cand le conduci decent consuma cat o corolla (in comparatzie, v8-urile sug la greu indiferent cum conduci). da, as vrea ca pentru orice masina care consuma peste 10l/100km sa se bage taxe grele, pentru ca poti sa iei chiar si un suv care sa consume sub 10 la suta. da, mi-ar place ca oamenii sa fie educatzi sa foloseasca masini mai mici in loc de gipane cu aerodinamicitate de caramida pe care le conduc in oras. totzi neavenitzii isi iau suv-uri ca "sunt mai sigure" si se rastoarna la prima curba. tot dai inainte cu life-style, life-style, life-style dar cu un minim de bun-simtz si cu un efort foarte mic de evitare a risipei ai putea folosi de 3-4 ori mai putina energie si copii tai poate ti-ar multumi. dar, nu, de ce sa dai tu 3 dolari pe un bec cu halogen cand ala normal e 50 centzi (si consuma de 5 ori mai mult la aceeasi luminozitate).
guvernele nu fac nimic pentru ca exista de-astia ca tine, negativisti de meserie carora nimic nu le convine si care vor sa-si pastreze dreptul la risipa, tragandu-i in jos si pe de-astia ca mine care ar merge cu bicicleta tot timpul daca porcariile astea de orase n-ar fi asa de mari. imi ia 30 de minute sa ajung la supermarket cu bicicleta. stii de unde cunosc treaba asta? pentru ca am incercat. tu?
zici de bush ca vrea sa-tzi ia banii... bush e un dobitoc si din punctul meu de vedere aia care vor sa-ti ia banii sunt aia care continua cultura asta ineficienta cu energie din carbuni si cu masini care merg pe petrol. ce e mai simplu: sa aplici o retzeta incercata, care produce deja bani cu gramada sau sa incerci ceva nou, care cere investitzii majore? ha?

Citat:
numai pune mana si fa ceva, nu urla in grupa lui gore ca vrei ca eu sa platesc mai mult pe benzina, curent, gaz, mancare, property taxes etc, iar ei construiesc tancuri cu aer conditionat pentru a omora oameni in iraq.
:shock: :shock: :shock:
cand tzi-am zis eu ca vreau sa platesti mai mult pe benzina? curent? property taxes?
am spus ca e ok sa platesti in plus pentru a avea sufletul impacat. de exemplu, sa platesti putin in plus pentru becuri cu halogen. sa faci "efortul" de a conduce o masina economica si nu o nenorocenie de 4, 5 sau 6 litri. e ok sa platesti putin mai mult pe energie produsa din surse regenerabile, da - de vreme ce costa mai mult decat din carbuni. eu platesc bucuros diferentza.
chestii mici, de bun-simtz, tsunami. dar... de ce sa faci orice lucru, cat de mic, chiar daca nu te costa prea mult? mai bine te simtzi jmeker in landcruiser v8 decat sa fii anonim intrun colt, nu?
Citat:
go ahead. mai vrei solutii de epurare atmosferica? mai am. sunt plin de imaginatie
aha. vad. plin de dai pe-afara. eu urlu in grupa lui gore ca vreau ca tu sa platesti mai mult, asa-i? bine, moshule, zici ca e o problema care te intereseaza. tu ce zici ca faci? uite, ti-am scris mai sus cum imi traiesc eu viatza, tu (care ma acuzi ca sunt un ipocrit care urla) ce ziceai ca faci? esti plin de idei ca cerul de ciori, sunt atat de multe ca n-au loc acolo, la tine in creier. ce ziceai ca faci cu ele? ha? mediul e o problema care te intereseaza, nu poti sa dormi noaptea din cauza mediului, de-asta si iti vin atatea idei destepte, dar... mai greu sa schimbi becul de la bucatarie, nu? e plina lumea de de-astia ca tine, cunoscatori in probleme de economie mondiala, cine vrea sa-ti ia banii, cum, de ce... esti mai destept decat totzi aia care fac cercetare la un loc, stii tu bine ce jocuri politice sunt peste tot, chiar imi explici ce trebuie sa inventez ca sa ascund carbonul adanc, in pamant... dar tie ti-e lene sa te misti pana in sufragerie sa schimbi becu'.
stii ceva? zici de gore ca e ipocrit... pe tine te intereseaza problema mediului dar nu faci un calcul de 2 secunde sa vezi cata energie economiseste nu bec cu halogen si dupa cate ore de functzionare isi scoate banii, la pretzul curent al energiei. un calcul mic, simplu, dar cine sa se deranjeze cu asa ceva cand alte probleme mai importante necesita atentzia si harurile tale de inventator.
Citat:
hai ca te vad tinerel si plin de energie, parca ma vad pe mine... fugi si fa facultatea de chimie si inventeaza tu un catalizator
pai nu ti-a venit ideea asta tie mai intai? de ce sa-ti fur gloria. esti tinerel si plin de energie, asa ca mine, pune-ti in aplicare ideile si da-i drumul. sau... e mai greu cu aplicatul ideilor, mai bine stai si delegi responsabilitatzi, nu? la urma urmei... la valoarea ta... sa faca altzii munca de jos, tu n-ai timp de asta, trebuie sa stai si sa clocesti idei.
vrei sa vorbim civilizat si decent, ok, vrei s-o dam pe sarcasm si acuze, iarasi ok. tzin la tavaleala in ambele directzii.

Citat:
ar fi si ridicol sa-i obligi sa invete romaneste, ar fi inutil
stiu copii nascutzi aici care vorbesc o romaneasca foarte corecta. tu ai ideile tale, eu la fel. tie ti se pare ca ar fi ridicol si (mai ales) inutil, eu nu cred c-ar fi inutil deloc (capacitatea creierului de a vorbi 2 limbi are ceva legatura cu capacitatzi cognitive mai ridicate, dezvoltare si capacitatzi de invatzare mai bune, alea, alelalte - in opinia mea). dac-o sa consider ca nepotzii mei n-au nevoie sa stie romana atunci n-am sa ii invatz. in orice caz, insa, n-o sa le permit sa-si dea cu parerea in necunostintza de cauza.
Citat:
cum crezi tu ca vor vorbi limba romana copiii tai, peste, sa zicem 30 de ani
daca ai mei copii n-o sa vorbeasca o limba corect sper sa aiba elegantza sa nu faca aprecieri de genul celor pe care le-a facut andy. esti incapabil sa vorbesti o limba calumea, abtzine-te de la a face aprecieri la adresa altora avand ca subiect limba pe care n-o potzi vorbi corect.
daca ai fi citit calumea ce-am scris mai sus ai fi intzeles "de ce" m-am legat de limba lui andy. si cu asta, gata, dpmdv. subiectul e inchis.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mai 2007, 04:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

tsunami,te rog eu,tine conversatie deschisa,pentru ca este funny....
aflu o gramada de lucruri noi...si primesc chiar complimente de la acest angeldust...deci "capacitatea creierului de a vorbi 2 limbi are ceva legatura cu capacitatzi cognitive mai ridicate, dezvoltare si capacitatzi de invatzare mai bune, alea, alelalte "...multumesc mult,deci cu limba engleza si suedeza fluent si cu descurcat in romana si frantuzeste ok inseamna ca sint super dezvlotat....uite cum a inceput saptamina bine...
apoi am mai aflat ca oameni care muncesc din greu si vor sa aiba o casa cu mobila si appliances ok "se sparg in figuri"...
am mai aflat ca trebuie sa ne simtim prost ca mergem cu masina...
lume in Australia este needucata si ignoranta cind vine vorba de masini...
esti"neavenit"daca mergi cu in SUV
daca cumva indraznesti sa muncesti si din acei bani iti cumperi un landcruiser v8...inseamna ca te crezi smecher...
si am mai aflat ca doar daca esti english teacher stii reguli de vorbit in englezeste....wow...
si daca tot esti aparator al meu tsunami,loool....(desi tot ai bila neagra pentru message care il tot astept despre distractie in Romania),explica la acest om ca atunci cind am spus ca mod de a vorbi la el imi arata ce fel de om este....nu am spus de grammair,nu cred ca vorbesc perfect romaneste si nici nu imi pasa cum vorbesc,pina la urma cei de pe acest forum vor sa traiasca in Australia,unde e alta limba vorbita,nu?...am spus de mod de a vorbi...
roaga pe el mos sau bre sa isi cheme prieteni sau family in Romania,poate acolo suna politicos sa vorbesti asa cu cine nu cunosti...aici se cere putin mai mult politete...
si ca aici nu este Romania,si mod de a gindi romanesc ar fi bine de lasat acolo....cine este el sa condamne oameni pentru decizii de viata pe care le fac ei?pentru ce casa sau mobila sau masina merg ei cu?
deci cineva care munceste greu si cumpara toate acestea ca si rasplata pentru munca lui....este indreptatit sa primeasca toate complimente care a scris el....doar pentru ca nu se potriveste cu stil de viata care crede el ca este ideal...asta da model de politete....poate dupa standard de Romania
dar din pacate acesti flower power greens sint majoritate asa....extrem de agresivi cind vine vorba de aruncat noroi in oameni care nu corespund cu idei ale lor de viata....asa ca sincer tsunami eu nu cred ca vei ajunge nicaieri...dar anyway....stiu ca atu ai placere sa scrii mult....go for it....and good luck...(you'll need it)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mai 2007, 06:18 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

hahahaha
dadu politetzea in australieni. andy, nu mai spune prostii de-astea ca te rad si curcile. ia zi-i, stii ce zice politzistul cand te opreste la testul de fiola? "hi mate, i'm johnny, have you drank today?". "mate" poate fi aproximat cu "bre" daca insisti asa ca las-o moarta! poate ti-or crede aberatziile cei care locuiesc in ro, dar la mine nu e cazul.
auzi la el, politetzea australiana. hihihi. sunt australienii astia niste barfitori, mai ceva decat romanii. de-abia asteapta o oportunitate sa barfeasca, indiferent de situatie. oameni pe care nu i-ai intalnit niciodata o fac: ei vorbesc la telefon, tu asteptzi in birou la o distantza eleganta si dupa ce inchid telefonul, cica: "ce idiot e si asta... uite ce face, etc". si vorbesc de oameni educatzi aici, nu de politzisti.
andy, ti-am zis ca habar n-ai de subtilitatzile limbii romane si cum s-ar traduce niste chestii, nu mai fi sensibil ca o mimoza ca nu e cazul.
cat despre opiniile mele, tsunami m-a intrebat ca un inchizitor "ce-am facut eu daca-mi pasa". uite, asta am facut.
da, mi se pare o aberatzie utilizarea suv-urilor pentru a merge exclusiv in orash, la fel cum ti se pare tie aberanta ideea ca schimbam mediul folosind combustibili fosili. la fel cum ii desconsideri tu pe-aia care il urmeaza pe gore imi rezerv dreptul de a ma intrista cand ii vad pe-unii folosind suv-uri aiurea. asa ca mai usor cu standardele duble ;)
"am mai aflat ca trebuie sa ne simtim prost ca mergem cu masina... "
eu ma simt prost ca trebuie sa merg cu masina, tu n-ai decat sa te simtzi cum vrei.
"si am mai aflat ca doar daca esti english teacher stii reguli de vorbit in englezeste...."
limba romana "nu conteaza", dar dac-ai avea cat-de-cat respect pentru limba engleza n-ai silui-o in halul asta. stiu din experientza ca daca stii regulile unei limbi o s-o respectzi. tu nu dai dovezi de genul asta.
"lume in Australia este needucata si ignoranta cind vine vorba de masini... "
hahaha! bre ("mate"), am colegi australieni la serviciu care sunt primii care s-o recunoasca. ia zi-i, cate masini automatice se vand in au si cate manuale? catzi soferi australieni stiu ce-i ala un tahometru? hahahaha. imi pare rau sa te anuntz, dar in general lumea in australia e needucata cand vine vorba de masini. corect!
"daca cumva indraznesti sa muncesti si din acei bani iti cumperi un landcruiser v8...inseamna ca te crezi smecher"
nu, iti cumperi landcruiser pentru ca sa mergi cu el prin jungla urbana formata din... asfalt bun. cred ca peste 50% din suv-urile din australia n-au vazut in viatza lor teren greu, nici nu stiu ce-i aia. suv-uri facute sa duca copii la gradinitza si sa ia lapte de la magazin. e-adevarat, oamenii-si cumpara suv-uri pentru ca au nevoie de tractziunea 4X4, sa nu alunece pe polei :shock:. scuze, amice, isi cumpara suv ca intr-adevar le plac performantzele, asa-i? tu ma judeci citind 2 fraze intr-o limba pe care n-o prea cunosti, eu de ce n-as avea o opinie fatza de un curent modern? (curentul de a cumpara masini maaari degeaba)
"si ca aici nu este Romania,si mod de a gindi romanesc ar fi bine de lasat acolo....cine este el sa condamne oameni pentru decizii de viata pe care le fac ei?pentru ce casa sau mobila sau masina merg ei cu? "
cine esti tu sa-i condamni pe cei care considera ca incalzirea globala (datorita activitatilor omenesti) e un fenomen foarte periculos? ai? n-ai probleme sa arunci cu pietre, dar cand si altzii o fac te deranjeaza, nu? las-o mai usor cu "modul romanesc de a gandi", ca n-am complexe de genul.
"dar din pacate acesti flower power greens sint majoritate asa....extrem de agresivi cind vine vorba de aruncat noroi in oameni care nu corespund cu idei ale lor de viata"
nu zau? ia reciteste subiectul asta si vezi cine a-nceput agresivitatea. n-am avut nimic cu tine personal (la inceput) dar cand vii si faci judecatzi de valoare despre persoana mea atunci imi rezerv dreptul sa iti raspund pe acelasi nivel. pricipit, d-nul australian?

cam asta ar fi. am vorbit pe subiect, am vorbit (mai mult) pe langa... am raspuns la "impunsaturi" si am impuns la randul meu. dpmdv "incalzirea globala" s-a discutat suficient, deci am sa ma retrag de la acest subiect.
mult noroc :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mai 2007, 06:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

australienii acestia in care arunci cu pietre sint oameni care au dat la tine drept de aveni in aceasta tara...si vad ca iti place aici....nu cred ca ai scris undeva ca vrei sa pleci de unde ai venit...
si stii ceva?pe mine poti sa ma insulti cit vrei...esti din Romania...e normal,acolo o gramada stiu stiu tot si sint primi la insulte...dar din intimplare eu am foarte multe sentimente pentru tara asta si australieni care stau in ea...si sa te vad pe tine cum insutli toti australieni...asta nu...fa asta unde vrei tu dar nu pe acest forum...aici nu vei mai scrie,ok?
fii liber sa mergi si sa scrii unde vrei tu si sa arunci cu noroi in oameni care au primit pe tine aici...si intre care stai,desi nu te tine nimeni...
nu pot sa spun ca a fost o placere cit am avut compania ta pe acest forum

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mai 2007, 07:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
un subiect care ma intereseaza si care-mi afecteaza sau imi va afecta viata
din tot ce ai scris pana acum (minus postul anterior) s-a inteles ca tu nu dai doi bani pe vreo problema a mediului, crezi ca e toata o abureala facuta sa-tzi ia banii si... cam atat. daca ai si alte idei (de ex. e pacat ca oamenii afecteaza in mod negativ mediul etc.) atunci n-aveam de unde sa stiu, pentru ca n-ai spus-o nicaieri. daca poti da un citat, ceva atunci da-l si-mi cer scuze ca n-am inteles calumea.
e normal ca-mi pasa, altfel de unde crezi c-am scris ideile de protejare a mediului? am zis ca nu dau 2 bani pe teoriile lui gore, n-am spus ca omul nu afecteaza mediul. am spus ca degeaba voi platii eu dublu bill-ul de electricitate, ca mai putin tot n-am cum sa consum. si voi plati, pentru ca tara asta in care traiesc isi intrerupe furnizarea de energie de la centralele cu carbuni in linia acordului de la kyoto. e un lucru bun o sa zici tu. bun pe dracu, zic eu! daca am folosit 6,000kWh energie electrica pe anul trecut, anul asta tot atat voi consuma. ce sa-i faci imi place supa facuta in casa, numai ca voi plati dublu. ce inseamna asta?
inseamna ca tara asta nu-si poate reduce nevoile numai din scumpire. in plus carbunele se va ieftinii, probabil pe la 30%. nu mai e energie, si atunci importam de la americani, care ghici cu ce o produce? pai cu carbunele care e si mai ieftin acum. uraaa, canada adopta kyoto, tsunami plateste mai mult cu aceleasi rezultate. america castiga, guvernul canadian castiga, caci importul se face cu taxe de import si ghici cine le plateste si p-astea? ai ghicit, tot tsunami. dar da, schimbarea becului va salva planeta caci in loc de 200kWh pe an becul va economisi 60kWh/an, insa consumul de electricitate e de fapt 6000kWh/an. adica ai facut o economie de 1%.
ma bufneste rasul, ca-mi aduc aminte ce-au facut la noi la servici. au inlocuit toate becurile cu d-astea ecologice de care vorbesti tu, insa sunt prese care sunt tot timpul calde, incalzite cu rezistenta electrica. la un calcul sumar reiese ca se pierd peste 4,000kWh/zi, dar ei salveaza cu becurile lu peste sub 15kWh/zi

toate actiunile astea concertate de hai sa tzipam ca vine apa si ne papa, au un motiv. deja in canada se discuta ca pretul benzinei sa mai inglobeze o taxa de mediu. adica nu sunt eu bolnav cand zic ca o sa platesc mai mult, ci, asta face parte din pregatirea publicului. recunosc, sunt fabrici care polueaza atmosfera. ii punem sa plateasca mai mult... nu-i nimic, acestia pleaca si produc in china ceea ce produceau aici. tsunami plateste mai mult iarasi, fara nici o ameliorare a mediului. deci nu tu, angeldust, imi spune sa platesc benzina dublu. de fapt, chiar mi-as dori s-o spui tu, ca cine dracu te-ar asculta pe tine. nope, o spun astia marii, factorii de decizie, care chiar fac sa se intample asta. depinde cum bate vantu'! acu cativa ani gasisera solutia, facem fuel cells. degeaba a tzipat tsunami ca e praf in ochi, ba chiar tsunami a beneficiat de o munca foarte frumoasa si interesanta din pricina asta, cu ce rezultat? cine a platit milioanele de dolari din taxe aruncate pe apa sambetei de guvern pentru salvarea planetei? pai cum cine, tot prostul, tsunami, ca cine sa asculte o furnica, nuuuuu, atunci oamenii tai de stiinta descoperisera focul. fordul si chryslerul au cheltuit miliarde pentru ideea asta. cu ce rezultat?

Citat:
1. acum 2 ani, desi n-aveam cine stie ce bani, am cumparat pentru toata casa becuri eficiente. cred ca doar in garaj (unde aprind lumina o data pe luna) mai am bec normal.

sub 1%, nesemnificativ
Citat:
2. n-am avut niciodata o masina cu motor mai mare de 1.6l si toate au fost japoneze/coreene. consum mic, fiabilitate ridicata.
nu capacitatea masinii dicteaza in primul rand consumul, ci masa si stilul de condus.
Citat:
3. ma duc la servici cu autobuzul.
well done, felicitari, asta-i viitorul daca vrei o lume mai curata
Citat:
4. pentru drumuri mici mi-am luat scuterul. ala consuma undeva sub 2l/100km.
destul de grozav, si destul de mult fun, bravo si aici
Citat:
5. am cautat o gramada de timp biciclete electrice care sa aiba performantze acceptabile. n-am avut noroc pana acum.

daca vrei te ajut sa-ti construiesti una. lucrez la un proiect personal pentru asa ceva.
Citat:
6. de cand sunt in australia am cumparat mobila noua in valoare de maxim 250$. deci eu n-am taiat nici un copac, poate am folosit vreo 2 scanduri.
Citat:
nu-mi place sa ma "sparg in figuri" cu ce mobila am la casa sau cu ce casa am. daca vrei s-o stii si p-aia, afla ca inchiriez un apartament vechiutz, micutz si care-mi place. nu incalzesc decat camera in care dorm, si asta numai in noptile de iarna prea reci. multumit?
sure
Citat:
7. nu am aer conditzionat acolo unde stau cu chirie si cand o sa-mi fac casa mea o sa ma asigur ca e construita in asa fel incat sa nu fie nevoie sa folosesc aer conditzionat.
very good
Citat:
8. rareori folosesc aerul conditzionat in masina. ma simt suficient de prost ca trebuie sa merg cu ea. in plus, aerul conditzionat cam face rau la sanatate (dpmdv). nu intru in detalii pt. ca nu e locul aici.
dimpotriva, nu trebuie sa te simti prost pentru asta. ar trebui sa fii fericit ca o poti folosii foarte rar
Citat:
9. din diverse motive ma abtzin sa mananc carne. intre alteleproductzia unui kil de carne e mai ineficienta decat productzia unei cantitati de "iarba" ce ar avea aceeasi energie. nu asta-i motivul principal, insa faptul ca eu mananc "iarba" in loc de carne mai economiseste, acolo, cateva grame de benzina pe an.

bravo
Citat:
10. am cautat de-am facut clabuci sa cumpar o masina diesel, dar in australia cumparatorii nu prea-s educatzi si datorita ignorantzei si unor legi tampite nu exista o piatza mare de dieseluri. oricum, maxim la anul am sa trec pe motorina sau in cel mai rau caz pe ceva colt cvt benzen (5.6% consum). hibridurile nu mi se par eficiente (costul - in energie - al bateriilor, electronicelor etc. nu merita economia de benzina. un diesel decent consuma cat un hibrid sau mai putin).
corect si la motorul diesel
Citat:
mi se pare absurd ca in anul asta se mai fabrica masini de genul ford falcon 4.0l sau holden commodore 3.9l, cand o toyota de 2.2 sau 2.6 are aceleasi performantze si consuma de 2 ori mai putin (iar la cost e cam la fel). mi se pare absurda cultura v8-ului in australia cand un evo de 2l sau un wrx sti de 2.5 au performantze de supermasina si consuma mult doar atunci cand bagi piciorul in ele, iar cand le conduci decent consuma cat o corolla (in comparatzie, v8-urile sug la greu indiferent cum conduci).
mai sunt cateva motive pentru care masinile grele exista. confortul si prestanta.
Citat:
da, as vrea ca pentru orice masina care consuma peste 10l/100km sa se bage taxe grele, pentru ca poti sa iei chiar si un suv care sa consume sub 10 la suta. da, mi-ar place ca oamenii sa fie educatzi sa foloseasca masini mai mici in loc de gipane cu aerodinamicitate de caramida pe care le conduc in oras. totzi neavenitzii isi iau suv-uri ca "sunt mai sigure" si se rastoarna la prima curba.
am explicat mai sus, in plus eu as propune scoaterea in afara legii a suv-urilor, nu scumpirea benzinei sau taxelor. sunt radical, dar nu vreau ca parlamentarii sau directorii sa-mi rada-n nas ca ei si-ar permite.

Citat:
guvernele nu fac nimic pentru ca exista de-astia ca tine, negativisti de meserie carora nimic nu le convine si care vor sa-si pastreze dreptul la risipa, tragandu-i in jos si pe de-astia ca mine care ar merge cu bicicleta tot timpul daca porcariile astea de orase n-ar fi asa de mari. imi ia 30 de minute sa ajung la supermarket cu bicicleta. stii de unde cunosc treaba asta? pentru ca am incercat. tu?
dimpotriva, eu nu te trag in jos, chiar te incurajez si pe undeva te invidiez ca-ti strangi cureaua penrtu viitorul planetei. dac-ar exista mai multi ca tine, poate mi s-ar face si mie rusine, mi-as vinde motocicleta si as merge mai mult cu bicicleta

Citat:
zici de bush ca vrea sa-tzi ia banii... bush e un dobitoc si din punctul meu de vedere aia care vor sa-ti ia banii sunt aia care continua cultura asta ineficienta cu energie din carbuni si cu masini care merg pe petrol. ce e mai simplu: sa aplici o retzeta incercata, care produce deja bani cu gramada sau sa incerci ceva nou, care cere investitzii majore? ha?
bingooo, ai pus punctul pe i bro. eu ce-mi racesc gura aici? pentru ca de cand a aparut curentul gore, numai de marirea taxelor se vorbeste. si lumea parca-i legata la ochi: "mdaaaa... daca or sa mareasca taxele se va consuma mai putin!" eu zic ca din contra, sa zicem ca se va cumpara mai putin cu max 10%, caci nu se poate altfel si vom platii de 3 ori mai mult fara efecte asupra reducerii poluarii

Citat:
cand tzi-am zis eu ca vreau sa platesti mai mult pe benzina? curent? property taxes?
am spus ca e ok sa platesti in plus pentru a avea sufletul impacat. de exemplu, sa platesti putin in plus pentru becuri cu halogen. sa faci "efortul" de a conduce o masina economica si nu o nenorocenie de 4, 5 sau 6 litri. e ok sa platesti putin mai mult pe energie produsa din surse regenerabile, da - de vreme ce costa mai mult decat din carbuni. eu platesc bucuros diferentza.
chestii mici, de bun-simtz, tsunami. dar... de ce sa faci orice lucru, cat de mic, chiar daca nu te costa prea mult? mai bine te simtzi jmeker in landcruiser v8 decat sa fii anonim intrun colt, nu?
pai nu imi zici sa platesc mnai mult viatza, dragul meu de guvern, a gasit solutia cea mai simpla. cum sa reducem productia de mobila? de ce sa taiem mai putin copaci? pai ce-ai inebunit? jumatate din parlament are actiuni in fabrici de-astea. mai bine marim taxele.

Citat:
e plina lumea de de-astia ca tine, cunoscatori in probleme de economie mondiala, cine vrea sa-ti ia banii, cum, de ce... esti mai destept decat totzi aia care fac cercetare la un loc, stii tu bine ce jocuri politice sunt peste tot, chiar imi explici ce trebuie sa inventez ca sa ascund carbonul adanc, in pamant... dar tie ti-e lene sa te misti pana in sufragerie sa schimbi becu'.
nu trebuie sa am doctorate sau premii nobel sa observ ce se intampla sub ochii mei frate. eu iti demonstrez folosind doar aritmetica daca vrei ca schimband becul nu rezolvi absolut nimic. si nu de becul meu e vorba aici. ti-am aratat unde trebuie reparat sistemul. catalizatori care transforma dioxidul de carbon in solid. pentru asta sunt de acord sa dau bani. reducerea cantitatii de hartie la 10%. si pentru asta as plati, ca asta inseamna padure salvata si ti-am mai zis cat dioxid de carbon mananca o padurice. mijloace de prevenire a incendiilor datorate caldurii. si aici sunt de acord sa dau bani.
MP-ul meu stie toate astea. ce face el? pai nu face nimic ca trebuie sa verifice actiunile la corporatia care otraveste planeta din china.
da, am masina mica japoneza, dar pentru ca-mi plac masinile cu inertie mica, nu pentru salvarea planetei, pentru ca nu vreau sa platesc mii de dolari la intretinere si la combustibil. ti-am zis ca ma dau jos din masina la drive-thru si pun benzina rafinata si cu continut ridicat de alcool, dar o fac pentru masina mea. dar cand este cald afara, pornesc aerul conditionat, ca e vorba de confortul meu. in casa trebuie sa am cel putin 21°C iarna, ca doar n-am emigrat sa traiesc mai rau ca pe vremea lui ceausescu

Citat:
Citat:
hai ca te vad tinerel si plin de energie, parca ma vad pe mine... fugi si fa facultatea de chimie si inventeaza tu un catalizator
pai nu ti-a venit ideea asta tie mai intai? de ce sa-ti fur gloria. esti tinerel si plin de energie, asa ca mine, pune-ti in aplicare ideile si da-i drumul. sau... e mai greu cu aplicatul ideilor, mai bine stai si delegi responsabilitatzi, nu? la urma urmei... la valoarea ta... sa faca altzii munca de jos, tu n-ai timp de asta, trebuie sa stai si sa clocesti idei.
vrei sa vorbim civilizat si decent, ok, vrei s-o dam pe sarcasm si acuze, iarasi ok. tzin la tavaleala in ambele directzii.
nu-ti deleg frate nici o responsabilitate. nu ti-am spus ca nu-mi place sa ma implic sa limitez libertatile altora? e o idee care ar salva lumea de la "dezastru" dupa cum crezi tu si altii. care vrea s-o faca. eu n-am timp de asta cum. ti-am dat tie o idee mult mai buna decat schimbatul becului. mie-mi place racing-ul, ma limitez la a-mi consuma energia pentru dezvoltarea unor produse de racing. tu esti cel care strange cureaua pentru protectia mediului, pentru reducerea continutului de dioxid de carbon din atmosfera, nu eu. pe mine clasica-ma drept ignorant, nu ma supar
Citat:
daca ai mei copii n-o sa vorbeasca o limba corect sper sa aiba elegantza sa nu faca aprecieri de genul celor pe care le-a facut andy. esti incapabil sa vorbesti o limba calumea, abtzine-te de la a face aprecieri la adresa altora avand ca subiect limba pe care n-o potzi vorbi corect.
daca ai fi citit calumea ce-am scris mai sus ai fi intzeles "de ce" m-am legat de limba lui andy. si cu asta, gata, dpmdv. subiectul e inchis.
chestia e ca n-ai inteles. nu esti baiat rau dar n-ai inteles

Ultima oară modificat 14 Mai 2007, 07:49 de către Tsunami, modificat de 2 ori în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 388 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 … 26 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2