Board index
Acum este 28 Mai 2018, 07:01

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 256 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Savarinele si Bucurestiul
MesajScris: 29 Sep 2009, 11:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

offtopic > Savarinele :shock:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Echivalare meserii
MesajScris: 29 Sep 2009, 13:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

hai sa va spun ceva amuzant =))

Tocmai a venit un client la mine si mi s-a parut mie ca are accentu` ala ciudat si m-am bagat in seama cu el si ghici ce , e din australia :)).

Dupa ce i-am povestiti eu ce vreau sa fac bla bla ....mi-a urat noroc 15 minute , apoi a inceput sa-mi povesteasca diverse chestii si la sfarsit mi-a dat o bacnota de 5 dolari sa o tin amintire ....."when you get off the plain in Au , pay for the first thing you buy with this" :)))) .........nu ca la romani .

nush ce are ca nu merge sa o scanez:(( cand imi ia jumate din ea , cand doar capu` reginei :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2009, 13:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

offtopic > in AU e ilegal (federal offence) sa copiezi bancnote la scara 1:1
Poti face daca sint la jumate sau de doua ori mai mari.
Cu astia nu e de joaca, am avut eu un caz la servici, prima data cind am avut de-a face cu politia federala (nu de stat).
Am auzit chiar folclor ca imprimantele mari, multifunctionale, legate la retea, ar raporta la big brother daca incerci.
Bancnotele au incluse chestii speciale anticopiere, poate d-aia nu merge scanarea :-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2009, 13:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo...multe lucruri sunt naspa, dar cand fac parte din identitatea ta, le accepti frate.....poate vrei sa-ti povestesc de rahova sau mai stiu eu niste amici aici pe site cu Ferentari...dar, asta e... Buna rea e a mea...

plus ca taarrreeee mult conteaza cum le spui.....adica sa ai TACT.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2009, 14:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Foarte offtopic:
pasosa scrie:
Bravo...multe lucruri sunt naspa, dar cand fac parte din identitatea ta, le accepti frate.....poate vrei sa-ti povestesc de rahova sau mai stiu eu niste amici aici pe site cu Ferentari...dar, asta e...
Salutari din prelungirea Ferentari, de la capatul autobuzului 139 :)
Pasosa, ca un bucurestean get-beget - nascut, crescut, scolit, insurat acolo - nu pot decat sa fiu de acord ca Bucurestiul e *NASPA* :) Nu se compara Bucurestiul copilariei mele cu ceea ce e acum din nici un punct de vedere. Bucurestiul era pe atunci cam cum e acum suburban Melbourne, plin de verdeata, putine masini pe metru patrat, trotuare libere, praf putin sau deloc si asa mai departe. Calitatea vietii era mult mai buna atunci, acum e ingrozitor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2009, 15:02 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

sunt curios cata simpatie ar atrage o remarca de genul "Melbourne-ul este un oras naspa" din partea australienilor melbourne-zi
cam despre asta este vorba si cu "Bucuresti-ul asta naspa"
iar toleranta inainte de a fi pretinsa, trebuie mai intai acordata
nu cred ca i-a recrutat cineva cu forta pe toti provincialii care ajung sa se planga de viata din Bucuresti
la fel cum nu trebuie sa te astepti nici sa te ia vreun australian in brate, daca incepi sa te plangi de calitatea vietii din Australia
buna, rea, fiecare face o anumita alegere, si ar trebui sa o accepte
eu din postura de bucurestean, pot spune ca viata era mai buna cand nu era atata aglomeratie
deci daca ar fi sa caut un tap ispasitor pentru actuala situatie din orasul in care traiesc, atunci acesta ar fi tocmai migratia celor din provincie in capitala
cum insa este o tzara libera cu economie de piata, inteleg ce ii mana pe cei care aleg sa se stabileasca aici, si nu ii condamn pentru ca isi doresc sa traiasca mai bine
dar toata aceasta lamentare asta nu schimba cu nimic lucrurile
asa incat mai bine incerc sa schimb ceva ce tine de mine, decat sa ma plang de nesansa pe care am avut-o de a ma naste in Bucuresti :lol:
p.s. intre altele, Bucuresti-ul este mult deasupra celorlalte orase din Romania; caci daca nu ar fi asa, nu ar mai veni toti din toata tara sa se stabileasca aici; si inca un lucru: daca remarca asta ar veni de la cineva care a trait in vreun oras super civilizat de pe la nemti, nordici, australien, etc., ar mai fi de inteles; dar nu cred ca se compara Craiova cu Bucuresti-ul; eu nu voi spune niciodata Craiova asta naspa, iar asta pentru ca nu voi ajunge niciodata sa traiesc acolo, prefer Bucuresti-ul meu naspa

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 03:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tot offtopic:
samuelghica scrie:
deci daca ar fi sa caut un tap ispasitor pentru actuala situatie din orasul in care traiesc, atunci acesta ar fi tocmai migratia celor din provincie in capitala

Care situatie? Naspa? :lol:
Ce conteaza din ce cauza e situatia asa (naspa ?), si ce conteaza cine se plange? Conteaza ca este.

Eu nu am locuit niciodata in Bucuresti. Am stat cateva zile de multe ori, si o data vre-o luna intreaga. Insa am vazut ce a facut din prieteni de ai mei, unii din Ardeal (care se stie ca sunt mai molcomi). Si din frate-meu.
De cate ori ajungeam in Bucuresti, prietenii care ma asteptau imi atrageau atentia sa imi mut portofelul intr-un buzunar la piept, inchis cu fermoar si etc. Cu ochii mei am vazut cum au intrat vre-o 3 "smecheri" in autobuz pe usa din spate, au smuls ce au apucat si au iesit pe usa din mijloc cu prada. Tot din Bucuresti am singurele povestiri legate de cunostinte de ale mele cu: cutitul la gat in lift pentru geanta, sau un lantisor de aur. Nu zic ca nu se intampla si altundeva in Romania, dar eu numai de acolo cunosc prea multe povesti din astea care au afectat prieteni de ai mei.
Tot cu ochii mei ma uitam de la balconul unui apartament de deasupra unui bulevard important cum masina de salvare cu girofarurile aprinse statea in trafic si nimeni nici macar nu schita vre-un gest de a face loc.
O amica de a mea din Ardeal care era super ok, a ajuns in 2 ani de locuit in Bucuresti sa se certe cu vanzatoarea de bilete de la RATB pentru ca la ora 8 diminieata ea vroia sa isi ia un bilet ce costa cateva mii de lei cu o bacnota de 500 de mii, si saraca femeie nu avea sa ii dea rest. Dar asa e acolo: cine urla mai tare e mai "smecher". "Trebuie sa ai rest, daaa?" "Bla-bla-bla, daaaa?" :lol:
Nu zic ca nu sunt si oameni ok. Multa lume imi spunea ca daca ajungi in Bucuresti si intrebi pe cineva de directii, cum sa ajungi undeva, in mod sigur o sa te indrume sa mergi in directia opusa. Eu nu am patiti niciodata asa ceva, si tot timpul am ajuns unde trebuie cu ajutorul bucurestenilor. Evident ca ma uitam si eu la oamenii pe care ii intrebam ;) Din pacate insa, oamenii astia patimesc din cauza "situatiei".

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Savarinele si Bucurestiul
MesajScris: 30 Sep 2009, 07:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

multe sunt si mituri despre bucuresti, multe-s luate de pe forumuri, din ziare.
eu n-am vazut in 8 luni nimic din ceea ce povestiti voi aici. si-am mers si cu tramvaiul, metroul, autobuzul.

nu zic ca bucurestiul e manhattan, dar nici ceea ce povestiti voi.
faptul ca bucurestiul schimba oamenii.... poate pe cei mai slabi de inger

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 07:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dar sa nu uitam ca odata ,demuuuult a ffost numit micul Paris :wink:
pacat ce a ajuns acum ....dar avem si noi o capitala cu care sa ne ''mandrim'' in lume si cine e de vina pt. ''situatia'' asta ,oare .....cainii vagabonzi sau alti ....vagabonzi?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 07:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nimic din ce am povestit eu nu e mit. E trait si vazut de mine personal, sau de prieteni apropiati (cei care au patit-o sa le fie pus cutitul la gat in lift).
Si eu nu am locuit acolo 8 luni in total in toate vizitele mele ;)

Cat despre schimbatul oamenilor slabi de inger, nu stiu. Asa o fi. Totusi, mai asteapta cativa ani ;) Nu stiu daca o sa mai aduni hartiile dupa altii, poate doar din cand in cand ca sa prove a point.

Daca zici ca ai mers si cu tramvaiul, metroul, autobuzul, banuiesc ca mergi destul de des cu masina. Cum e cu mitul claxonatului la semafor ca vine "verde" si tu nu esti deja in miscare? Ca eu si asta am patit, chiar si cand eram in taxiuri conduse de indigeni care stiau cand se face verde la semafoare. Cand erau claxonati injurau pe cei din spate, iar la urmatorul semafor claxonau ei pe cei din fata lor :). Asta e tot experienta personala, nu e mit din ziare ;)

Sau semafor care nu stii unde este. Conduceam o masina cu un bucurestean in dreapta, si am ajuns intr-o intersectie atat de ciudata de nu intelegeam nimic. M-am oprit pentru ca am observat in ultima clipa un semafor in cea mai imposibila pozitie, si asta pentru ca recunosc ca m-a cuprins spiritul de turma si am vazut pe cineva langa mine ca a oprit si am oprit si eu. Si era intr-adevar rosu. Stiu ca povesti din astea sunt si "la ziar", dar eu am patit personal si asta.

Sa mai zic? Nu stiu cum e prin tarile pe unde ai mers tu, dar pe unde am mers eu in locurile in care este trafic si sunt masinile blocate pe kilometrii intregi, vezi totusi "gauri" in trafic intre masini, pe la intersectii cu strazi mai mici, pentru ca cei de pe stazile laturalnice sa poata trece pe partea cealalata a strazii cu trafic, sau sa intre si ei incet-incet in trafic. Am ajuns si in Bucuresti la faze similare. Pai de ce sa ii las pe cei din strazile laturalnice sa treaca prin fata mea ca sa isi vada de drum in sens opus? Nu, mai bine castig acei 3-4 metri si stau parcat acolo, ca sa ii blochez pe toti. Daca eu stau, ei de ce sa nu stea :) Si parca ca in alte orase, mai neimportante si mai mici e mai bine din punctul asta de vedere. Mai ales in Ardeal.

Si, btw, asta e parerea mea personala despre Bucuresti, daaa? :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 10:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

s-a mai schimbat bucurestiul, au devenit mai toleranti.
ieri am vazut primul semafor ca-n franta, unul mic legat de stalp la o elevatie de 1m sa se poata observa de catre soferi.
claxoane nu mai sunt atat ca sa te deranjeze, iar acum oamenii "lasa". e suficient sa dai semnal ca schimbi banda si daca nu ti se face loc de 2 vehicule, a 3-a sigur iti face semn, sau daca se opreste te claxoneaza sa intri in fata lui.

am vazut multe multumiri (avariile de 2 ori) si raspuns la multumiri (flash, once or twice), mai multe ca in alta parte.

au aparut countdown timers la semafoare sa fi pregatit sa pleci la verde, sau incepe rosul sa lumineze intermitent.

acum mi se pare mai primitiv in pitesti deca tin bucuresti.
mai exista si nesimtiti, insa per total s-a schimbat. iar oamenii au inceoput sa "lase", chiar si nesimtitii.
:lol:
ce-am observat este ca cele mai rele sunt soferitele :lol:

la amplasarea semaforului, :lol: , pacat ca n-am posibilitatea sa va arat o poza. semafor pentru stanga amplasat pe partea dreapta a strazii.

oricum, intre paris, roma si bucuresti, prefer bucurestiul ca trafic. e la fel de adevarat ca iti ia timp pana te inveti cu bucurestiul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 10:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asta nu poate decat sa ma bucure. Va trebui sa merg in vizita pe la frate-meu candva ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 10:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dar savarinele , unde's savarinele ?!

apropo, merci de pont (pesmetul) :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 11:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

la sarmale sintem experti :D , probleme am cu fasolea; caci fara oala de presiune nu imi place cum arata dupa ce e gatita. facuta la oala de presiune ii ramine bobul intreg si cu un aspect placut plus ca ciolanul se fierbe in acelasi timp. intr-o zi tot am sa cumpar una(am vazut la bigw cu $150 dar nu prezenta incredere)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2009, 11:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pai cea mostenita de la parinti e din aluminiu si mi se pare ca ar fi cea mai buna oala de pe planeta(vorbesc de oala cucta sau kukta sau cum s-o fi scriind caci nu am idee). ai mei au cumparat 2 acum multi ani; una au folosit-o si una am primit-o cind m-am facut mare :lol: .

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 256 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul

Ora este UTC + 2