Board index
Acum este 23 Iun 2018, 00:48

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 69  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ieaust: emigrare ca inginer
MesajScris: 29 Noi 2005, 09:42 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

salutare
iata ca dupa mult timp ma intorc pe forum.
am terminat electrotehnica si am 5 ani experianta in telecomm(instalare si service centrale telefonice si alte echip de telecom).
sunt la stadiul cdr-ului si ma chinui sa fac compunerile conform cerintelor lor privind elementele de competenta profesionala.
astfel, unii zic ca ar fi bine sa aleg eng. technologist pt ca experienta mea nu e chiar in electrotehnica desi sunt foarte apropiate.
pt professional eng iti trebuie o gramada de proiecte si activitate pur "inginereasca" adica genul cu creionul la ureche in fata plansetei sau computerului.
ei bine eu nu am asa ceva decat doar un facultate.
lucrez intr-o firma mica si asa cum poate multi stiti trebuie sa fac de toate mai putin proiecte,ocupandu-ma de partea pur tehnica a problemei.
dilema e mare iar sfaturile sunt contradictorii.
dintre cei care aveti legatura cu domeniul electro/telecom si care ati facut assessmentul la ieaust, va rog sa-mi dati un sfat.
multumiri,
b

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2005, 13:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

servus
eu sunt constructor,dar am numai activitate de santier.dar consider ca pot aplica pentru profesional.sa fim seriosi oricum suntem cei mai tari.8-}

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2005, 11:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu am lucrat nici eu in proiectare deloc insa in acea auto evaluare sau analiza am scris ceva la fiecare punct. Nici aici un ing nu trece neaparat prin toate fazele, unii fac doar proiectare, altii doar santier , intretinere, project management..nu are importanta. Daca ai diploma de facultate pe care scrie ca esti inginer, trimiti si foaia matricola ca se cere, te baga ei la categoria care trebuie - de professional adica.
Poti sa scrii de ex ca experienta ta in proiectare este redusa dar ca pt o perioada ai lucrat in echipa si cu proiectanti si le-ai dat solutii etc. Nu zic sa spui o minciuna insa ceva trebuie sa scrii si trebuie sa fie in avantajul tau, asa ca poti sa "cosmetizezi" putin realitatea fara sa ai mustrari de constiinta :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Noi 2005, 12:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

bogdan scrie:
salutare
..am terminat electrotehnica si am 5 ani experianta in telecomm(instalare si service centrale telefonice si alte echip de telecom).

De ce nu-ti faci tu echivalarea la ACS?
Acele echipamente de telecom pot semana foarte bine cu niste switchuri si routere iar dupa cum stii domeniile de telecom si computer network au o accentuata tendinta de convergenta...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: assessment
MesajScris: 30 Noi 2005, 13:50 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

salut
nu fac la acs caci nu am vechimea necesara.
stiu treaba cu converganta si alte chestii dar partea pe care ma bazez e instalarea, programarea si servisul de pabx uri si alte chestii.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: schimbari la ieaust
MesajScris: 02 Dec 2005, 09:11 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

salut mates,
se pare ca sunt singurul care are o problema cu cdr-urile desi am primit destule sfaturi si chiar am strans cateva modele, pentru care va multumesc din suflet inca o data.
oameni buni!
a observat cineva ca sau schimbat elementele de competenta?
toate cdr-urile care circula pe aici sunt facute in stilul si cu indeplinirea vechilor elemente de competenta, lucru care era destul de usor.
mai e cineva ca mine care bajbaie sa le inteleaga si sa le indeplineasca.
ATENTIE!
NU VREAU SA DAU CU PANICA SAU SA ALARMEZ AIUREA DAR NU MAI SUNT ALEA VECHI!!!
DACA MAI E VREUN INGINER CARE APLICA PT ASSESSMENT IN DECEMBRIE SAU CHIAR A APLICAT DUPA CRITERIILE NOI IL ROG SA-MI DEA UN SEMN!
mersi mult

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: CDR
MesajScris: 07 Dec 2005, 14:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare Bogdan,
Nu esti singurul care se chinuie cu IEau CDR in forma actuala. De fapt pentru mine este singura forma. Dar sunt in acceasi dilema ca si tine. Nu sunt sigur cum sa-l aranjez. Format si mai ales nivel de detaliere. Apropo, eu sunt inginer constructor.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Dec 2005, 16:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare Bogdan si Camell,
Am si eu o intrebare, caci poate ati inteles mai mult: ce vor in prima parte la "Knowledge base", caci eu nu-mi dau seama.
Bogdan, daca ai mai multe exemple de CDR si esti amabil, poate imi poti trimite si mie unul.
Va multumesc anticipat,
Dana
P.S. eu sunt ing. mecanic-Mecanica fina-

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Dec 2005, 16:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,

Am dat acu ceva timp un mesaj in care dadeam un link:

http://www.chegorian.com/community/etc/CDR.html

Nu stiu daca forma actuala mai respecta forma aceasta si in ce masura s-a schimbat, dar poate un punct de plecare e bun.

Bafta,
Adrian

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Knowledge Base
MesajScris: 09 Feb 2006, 16:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Scuze Dana,
Nu am mai intrat de mult pe forum. Mare lucru nu am inteles nici eu la ce se refera "Knowledge Base", chiar am intrebat si un englez get beget si nu a putut sa ma lamureasca prea tare. Dar per general trebuie sa demonstrezi ca ai minimul necesar de informatii pentru a profesa in domeniu. Vezi subpunctul 1 ".... engineering fundamentals".

Cum stai cu CDR-ul? Probabil postul meu vine dupa ce l-ai si trimis!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2006, 06:21 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Eu am facut CDR-ul cu IEAUST pe modelul OverseasQualificationsAssessmentKit.
Daca dupa asta va luati si voi atunci astept intrebari.

Ca sa-i raspund lui Bogdan, UITA de tehnologist, parerea mea este ca trebuie sa aplici pentru ceea ce esti - Inginer... In toata perioada asta de 5 ani de experienta nu ai avut nici macar o activitate care sa presupuna planificare sau concept, chiar si de munca de teren. Inginerii nu cred ca sunt numai cu creionul deci poate totusi poti sa scoti ceva din acesti 5 ani.

Exemplu: Knowledge base
PE1.1a Sound knowledge of math....(in romaneste)

Am facut calculele matematice aprofundate folosind toate variabilele si tolerantele componentelor folosite in proiect. Modelul matematic creat a fost la inceput in plan static apoi introducand si factorii temperatura, imbatranire am format modelul matematic in plan complex.

ecuatii matematice care sa demonstreze ce am spus mai sus

Ecuatiile matematice au fost apoi implementate intr-un software specializat si am reusit sa obtin grafice care sa demonstreze si sa sustina ecuatiile.... etc.

Tot ghidul mi s-a parut si mi se pare ambiguu, deci nu incercati sa fiti prea precisi.... fiti putin artisti pe langa ingineri. O sa mai revin si cu alte exemple si mai dau si un copy paste de la mine.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2006, 12:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am si eu o intrebare:

Mi-am regasit meseria sub denumirea de Biomedical Engineer Associate, asta inseamna ca trebuie sa-mi fac assessment-ul pentru Engineering Associate?

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Feb 2006, 00:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Engineering Associate sint echivalentul subinginerilor din cite stiu eu. Daca esti inginer si iti faci echivalarea la IEAust pe baza documentatiei trimise de tine ei te vor incadra in categoria in care apartii.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Feb 2006, 19:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asta inseamna ca daca imi fac echivalarea pt Profesional Engineer si cu referintele de la angajator pentru biomedical engineer associate nu voi avea nici o problema la DIMIA ?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Feb 2006, 18:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,
Astazi am primit scrisoarea de la IEaust prin care sunt recunoscut ca Professional Engineer. URAAAAA!
Nu au trebuit decat 4 saptamani. Nu este rau!
Acum ma pregatesc de a trimite dicumentele la DIMIA.
Bafta tuturor si multumesc pentru toate informatiile care au fost postate si care m-au ajutat enorm!
Daca cineva are nevoie de ajutor, poate sa ma intrebe fara nici o jena.
Apropo, eu sunt Inginer Constructor.

Bafta!!!!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 69  Următorul

Ora este UTC + 2