Board index
Acum este 23 Sep 2019, 09:35

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce e mai cautat in SUA?
MesajScris: 19 Dec 2006, 20:27 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ce job e mai cautat in SUA si cat de cat bine platit dintre: Contabilitate si Finante,Asigurari,Banci ?
As vrea sa caut in SUA sa obtin un contract permanent pentru a ma muta definitiv.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Dec 2006, 01:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Andrei eu zic ca lucrul asta depinde foarte foarte mult de zona. Tara asta e de dimensiunea Europei sau chiar mai mare.

Oricum ai putea sa cauti si tu singur pe www.monster.com si la fel ai putea sa iti depui CV-ul pe monster.
Un lucru de care trebuie sa ti cont este ca pentru meseriile enumerate iti trebuie "people skills" si "good communication skills" .. Adica trebuie sa fi perfect la limba engleza, mai pe romaneste.

Contract permanent, inseamna viza de munca (H1B). Pentru asa ceva ei trebuie sa dea anunt la ziar, sa aiba cel putin 3 interviuri pentru postul respectiv, adica trebuie sa poata demonstra ca au cautat in interiorul tarii si nu au gasit candidati, de aia sunt nevoiti sa aduca din afara tarii si sa ii sponsorizeze (H1B este viza sponsorizata de angajator).
Nu e un lucru usor dar nici foarte greu, trebuie ca firma sa fie destul de mare ca sa isi permita si intr-adevar sa fie "defavorizati" in zona respectiva pe meseria cautata. Probabil daca tinta ta este unul din orasele mari (New York, Los Angeles, Chicago etc.), se poate sa nu fie prea multe oferte disponibile pentru sponsorizare.

Eu am mai facut si cautarea asta dar nu am mers mai departe pe linkuri :
http://search.live.com/results.aspx?q=j ... &form=QBRE

Bafta multa!

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2