Board index
Acum este 16 Oct 2019, 09:35

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dubai
MesajScris: 31 Ian 2006, 12:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut, am vazut pe forum ca sunt o gramada de propuneri pentru emigrare in alte tari, in special la lucru, si m-am gandit ca nu multa lume stie cat de usor e sa ajungi sa lucrezi in Dubai. Eu am lucrat acolo 3 ani si cred ca Dubai este o rampa de lansare pentru emigrarea in alte tari: usa, canada. Acest mesaj nu este o oferta de munca, sa fim intelesi, dar daca cineva este interesat sa afle cum poate ajunge acolo, costuri, oportunitati pe piata locurilor de munca, salarii, s.a. de la cineva care stie pe pielea lui sunt gata sa va raspund. Ah, si inca ceva: viza se ia de la aproape orice agentie de voiaj care are un reprezentant Emirates Airlines cu aprox. 50-60 Euro!
Bafta in toate si capu sus...dar nu foarte sus. :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Ian 2006, 14:19 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Pot sa spun ca sunt interesat de posibilitatea de a lucra in Dubai.
Care sunt conditiile? De fapt as dori sa stiu cat mai multe despre aceasta posibilitate de a ajunge in Dubai.
Astept informatii
Multumesc

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Ian 2006, 16:14 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Daca esti amabil sa dai cateva detalii cred ca multi ti-ar multumi din inima eu deja o fac. deci sa dai cateva detalii despre ce meserii sunt cautate sau macar din domeniul in care ai lucrat tu. salariu, ore de lucru, de ce trb sa te feresti (tradiiti arabe) etc...

multumesc anticipat

Sus

Subiectul mesajului: episodul 1
MesajScris: 01 Feb 2006, 21:28 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Plecarea din Romania.
Acum 4 ani biletul de avion a costat 660$ dus-intors (cu escala) plus 45$ viza de turist deschisa pe 3 luni (un pont gratuit: acelasi pret este si pentru 1, 2 sau 3 luni! Deci, cereti pe max.). Acum e aprox 770E + 50E viza, ca tot suntem euro-... :?:
Ah, daca nu va mai intoarceti trimiteti biletul de avion inapoi in tara si cineva din familie poate revendica 30% din valoarea biletului de intoarcere.
V-ar prinde bine sa stiti pe cineva acolo care sa va astepte macar la aeroport ca sa va indrume cel putin spre un hotel rezonabil (adica 200$/noapte).
Va recomand sa va faceti rezevare pentru zborul cu escala: cu Tarom pana la Istanbul si de acolo, ca regii, cu Emirates Airlines pana la Dubai. Diferenta mare intre Tarom si EA!
Viza se ia de la Bucuresti de la orice agentie de turism care are reprezentanta Emirates. Oricum agentia unde veti face rezervarea va va recomanda in capitala o agentie corespondenta. Viza se ridica PERSONAL si fara interviuri (practic se cumpara LEGAL).
Va urma...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Feb 2006, 22:06 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sa inteleg ca ai mers ca turist?
Care sunt posibilitatile sa iti gasesti un job acolo. Ce fel de job?
Poti sa ne dai detalii?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Feb 2006, 13:23 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Pai ai 2 posibilitatisa ajungi sa lucrezi acolo:
1.sa dai un interviu la bucuresti si sa pleci cu contract de munca direct.
Avantaje: - ca pleci direct si biletul e platit de angajator.
- cazare si transport gratuit (de la si catre locul de munca) si mancarea (in cazul celor care vor lucra la hotel sau restaurant)
Dezavantaje: - sa descoperi acolo ca de fapt nu e asa cum ti s-a spus (ex. hotelul nu mai e de 5* ci de 4*.
- salariul nu e de 1200$ ci de 1200 AED -dirhami- care echivaleaza cu 325$).
- ca nu-ti fac viza employment (de lucru) si cea de turist trebuie reinnoita lunar dupa primele 3 luni pe cheltuiala ta. Cheltuiala cuprinde: 1 bilet de avion dus-intors spre una din tarile vecine cu U.A.E: Iran (cel mai nashpa si cel mai des frecventat din cauza pretului relativ mic, unde trebuie sa stai cel putin o zi din cauza fluxului.Cazarea si mancarea pe cont propriu. Amanunte detaliate numai daca sunteti interesati.), Oman sau Qatar (pe care le recomand pentru ca platesti doar biletul de avion si te intorci in aceeasi zi,practic astepti 1 ora in aeroport).
- vi se retine pasaportul la intrarea in tara de catre un oficial al angajatorului pentru ca ei vor raspunde mai departe de voi dar asta nu va mai lasa sansa sa va cautati un alt loc de munca.
- dupa 3 luni daca angajatorul (firma) nu mai are nevoie de serviciile voastre va trimite direct in Romania si nici nu puteti pleca inainte de cele 3 luni pentru ca firma trebuie sa-si recupereze banii pe biletul de avion adica iti opresc mai mult de 1/2 din salariu.
Nu e cazul meu personal dar stiu cazuri reale de acest gen.
2. sa risti un pic si sa mergi cu viza de turist si sa-ti cauti un loc de munca singur sau sa-ti recomande vreun roman de acolo firmele care angajeaza in perioada respectiva.
Avantaje: poti negocia salariul de baza, banii pe cazare (si felul cazarii: in cladirea companiei sau va inchiriati voi ceva), banii pentru transport, perioada de vacanta (in ce luna a anului si frecventa vacantelor adica sunt companii care ofera vacante de 30 de zile cu bilet platit de ei la fiecare 12 luni sau 24 luni).
- vi se schimba viza de turist intr-una de lucru pe cheltuiala companiei si tot ce implica asta (cazare, bilet de avion s.a.)
- contract ferm pe 3 ani
- drepturi de promovare la fiecare 6 luni (pozitie si salariu)
Dezavantaje:
- cazare pana va gasiti un loc de munca
- bani de cheltuiala (cam 1000$/luna)
- trebuie sa umblati prin mall sau hoteluri in cautarea unui loc de munca
- cartela SIM (50$) pe care o sa fiti contactati pentru interviu (deci luati-va mobilul cu voi cand plecati in Dubai)
Toate chestiile sunt relative si depind in mare masura de norocul fiecaruia dar nu va descurajati pentru ca sunt oferte de munca destule dar alegeti cu rabdare.
Despre joburi: depinde de voi, sunt joburi de care nici macar nu ati auzit. Nu uitati ca Dubai este in top 5 al atractiilor turistice in lume, si nu vorbesc de Poiana Brasov.
Un pont: luati-va cu voi toate actele si diplomele in original dar nu uitati sa le traduceti in engleza si sa le legalizati in Romania. Partea proasta e ca va trebui ca diplomele traduse sa fie stampilate la ministerele de resort din Romania. Cu ele trebuie sa ajungeti in Abu Dhabi (capitala U.A.E.) la Ambasada Romaniei unde veti plati 80$ pentru alte stampile (de recunoastere a diplomelor si validitatea lor in u.a.e.).
Va urma..

Ultima oară modificat 14 Iun 2007, 12:40 de către poing_poing, modificat de 2 ori în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Feb 2006, 21:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cunosti ceva romani in Dubai care ar putea sa ne ajute?
Care sunt sansele sa iti gasesti de lucru daca nu cunosti pe nimeni acolo? nici macar un roman?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2006, 09:14 
Neconectat

[quote="hopes"]Daca esti amabil sa dai cateva detalii cred ca multi ti-ar multumi din inima eu deja o fac. deci sa dai cateva detalii despre ce meserii sunt cautate sau macar din domeniul in care ai lucrat tu. salariu, ore de lucru, de ce trb sa te feresti (tradiiti arabe) etc...

multumesc anticipat[/quote]

Despre ce job-uri se cauta ai putea sa-ti faci o idee la link-ul
http://www.gulfnews.com/classifieds/index.html

Sus

Subiectul mesajului: Re: episodul 1
MesajScris: 10 Apr 2006, 09:40 
Neconectat

am primit si eu o oferta de lucru in Dubai pe baza de concurs (ceva cu engleza). Miau promis 1000$ contract de munca pe 2 ani dar viza o deschid pe 3 ani. totul din contul firmei, primele trei luni cazarea si mincarea plateste firma sau platesc 20 %. Postul de munca vinzator in magazine.
Am citit aici pe forum ca lucrurile nu stau cam asa.
Si acel mesaj scris de poing_poing ma pus pe ginduri.
Daca ati putea sa-mi dati mai multa informatie despre astfel de contracte (desigur cine stie) ash fi foarte recunoscator.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2006, 22:21 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Nu stiu cum sunt job-urile in Dubai dar, dupa parerea mea, nu este un loc unde sa emigrezi. Eu am fost ca turist, iar dupa o saptamana te cam saturi de Dubai.
Intr-adevar este un oras cu o dezvoltare exploziva dar, dupa cum am spus, nu este un loc de emigrat ci doar de a munci o perioada de timp dupa care sa "sari" catre alte locuri.
Puncte slabe:
- este ingrozitor de cald; eu am fost in primavara, cred ca era aprilie, si afara erau 40 de grade, cred ca vara sint si 50 de grade (oricum absolut peste tot exista are conditionat)
- NU poti lua cetatenie, sub nici o forma
- NU poti avea proprietati, sub nici o forma
Ultimele doua sunt stipulate prin lege.

Inca ceva in afara problemei, va rog nu mai spuneti salar ci salariu, asa cum se spune serviciu si nu servici; ma zgirie pe creierul si asa destul de mic, de nu mai ramine nimic de el.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Dubai
MesajScris: 04 Sep 2009, 18:01 
Neconectat

salut , mai citeste cinvea din dubai acest forum as avea nevoie de cateva informatii.

Sus

MesajScris: 05 Sep 2009, 02:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am lucrat in UAE un an si jumatate (Abu Dhabi) si mi se pare un pic cam hazardat sa spui ca este usor sa lucrezi in Dubai. Despre romanii care lucreaza acolo as putea spune ca in marea majoritate sunt oameni educati (ingineri, doctori, asistente medicale, profesori - in special de sport). Mai toti au venit prin agentii specializate care le-au acoperit costurile de transport si relocare si nu am auzit nici un caz care sa vina la plesneala sa-si gaseasca si job rapid (pana sa termine banii cu care a venit de acasa). Se merge mult pe networking si recomandari directe, dar si asa este greu. Eu stiu in prezent in Dubai si Abu Dhabi 10 colegi care inca mai lucreaza acolo. Unii sunt pe acolo de peste 8 ani si au incercat sa-si aduca si sotiile sa isi gaseasca de lucru, dar a fost foarte greu.

Dubai este un oras relativ scump si nu as recomanda nimanui sa mearga acolo si sa vada ce gaseste "la fata locului". Muncile mai putin calificate sunt facute de catre cei din India, Pakistan sau Bangladesh. Am vazut insa in Emirate un grup de 60 de romani din Pitesti (platforma Arpechim) "vanduti" practic pe 600 USD/luna unei firme de constructii din Africa de Sud (unul dintre subcontractorii companiei pt care lucram atunci). Au fost pacaliti de un inginer roman, coleg de-al lor din Arpechim, care le-a promis joburi bine platite in Emirate. Programul de lucru era destul de greu: 10 ore pe zi 6 zile pe saptamana (si numai pe santier, afara, la niste temperaturi de peste 40 C). Locuiau in baraci, 10 in camera impreuna cu alte natii: indieni, pakistanezi, africani. Din ce spuneau ei, romanul le promisese sud-africanilor muncitori buni si ieftini, in schimbul unei cote parte din salariul fiecaruia dintre ei. Unii dintre ei erau cu moralul la pamant, lucrau de mai bine de un an in Emirate fara sa isi vada familia deoarece compania sud-africana ii ameninta mereu ca daca pleaca in vacanta nu ii vor mai chema inapoi (in contract aveau vacanta la 6 luni), iar salariu pe ultimele 2 luni va fi oprit.

@Gheo

"Puncte slabe:
- este ingrozitor de cald; eu am fost in primavara, cred ca era aprilie, si afara erau 40 de grade, cred ca vara sint si 50 de grade (oricum absolut peste tot exista are conditionat)
- NU poti lua cetatenie, sub nici o forma
- NU poti avea proprietati, sub nici o forma
Ultimele doua sunt stipulate prin lege. "

- Intradevar, vara in lunile Iulie - August temperaturi trec de 50 C. Veti simti atunci ce inseamna sa transpiri in urechi.
- Nu poti lua cetatenie, dar poti lua rezidenta permanenta.
- Poti avea proprietati in Dubai (apartament, vila) achizitia unei case acolo iti aduce si dreptul de rezidenta. Un avantaj al rezidentei in Dubai ar fi accesul la sistemul loc bancar, taxele din acest emirat fiind destul de mici.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2009, 09:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am si eu o intrebare.... Sunt inginer geodez, topograf, cum se mai spune, sotia economista si as dori sa merg acolo ca turist si sa incep sa imi caut de munca, bineinteles inainte de a pleca voi urma pasii enumerati mai sus de catre cineva si anume sa imi legalizez si eu si ea diplomele de facultate si de master. Am ales aceasta situatie pentru ca in tara noastra este foarte greu si va fi din ce in ce mai greu. Si daca tot suntem tineri si nu avem copii de ce sa nu incercam (eu am 26 de ani si sotia 24). Si nu dorim sa emigram cu acte in regula in australia, noua zeelanda sau canada pentru ca acest proces dureaza prea mult.

Acum intrebarea: Ce sanse am avea? Riscam prea mult?

Sus

MesajScris: 04 Oct 2009, 07:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am si eu o intrebare.... Sunt inginer geodez, topograf, cum se mai spune, sotia economista si as dori sa merg acolo ca turist si sa incep sa imi caut de munca, bineinteles inainte de a pleca voi urma pasii enumerati mai sus de catre cineva si anume sa imi legalizez si eu si ea diplomele de facultate si de master. Am ales aceasta situatie pentru ca in tara noastra este foarte greu si va fi din ce in ce mai greu. Si daca tot suntem tineri si nu avem copii de ce sa nu incercam (eu am 26 de ani si sotia 24). Si nu dorim sa emigram cu acte in regula in australia, noua zeelanda sau canada pentru ca acest proces dureaza prea mult.

Acum intrebarea: Ce sanse am avea? Riscam prea mult?

eu zic sa riscati un concediu acolo, 2 saptamani.
am fost anul asta in 2 locuri desertice cu temperaturi relativ mari.
aruba si partea de sud-vest a americii (nevada and around)
sincer, mi-a trecut si de australia.

prea cald, in arizona nevada am prins 50 grade centigrade (122 F), si tot n-am reusit sa stau afara mai mult de 30 de minute, desi umiditatea era foarte mica, 11%, si desertul e dezolant cu ceea ce gasesti in statele din nord sau canada.

think twice
du-te intai si simte cum e, apoi fa pasul daca e pe asteptarile tale

Sus

MesajScris: 05 Oct 2009, 01:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si nu dorim sa emigram cu acte in regula in australia, noua zeelanda sau canada pentru ca acest proces dureaza prea mult.
Parerea mea e sa nu renunti la un proces de emigrare "cu acte in regula" doar pentru ca e prea lung. Ce o sa faci daca ajungi intr-o tara civilizata, cu un nivel de trai superior Romaniei, si nu o sa poti sa ramai acolo, sau o sa intampini dificultati, tocmai pentru ca nu "ai acte in regula"? Dupa ce te obisnuiesti cu binele, iti vine greu sa te intorci, mai ales daca este pentru ca esti obligat datorita vizei de lucru expirate sau mai stiu eu ce.
Nu te impiedica nimeni sa aplici pentru emigrare intr-o tara cu program de emigrare, si sa muncesti in alta tara decat Romania. Poate e chiar mai bine: fee-urile pe care le platesti pe la diferite organizatii, pentru recunoasterea meseriei, IELTS, dosar final, etc. etc. sunt mult mai usor de suportat (poti ajunge sa nu le simti).
Citat:
Riscam prea mult?
Eu, spre exemplu, nu mi-as face prea mari sperante sa merg ca turist intr-o tara si sa imi gasesc de munca, si pe meserie. Dar fiecare circumstanta e diferita. In orice caz, ma gandesc ca iti iei concediu de la servici, nu renunti la el, macar risti doar sa iti petreci concediul in alta tara, nu risti sa te intorci inapoi si sa nu mai ai servici.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2