Board index
Acum este 19 Sep 2019, 04:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Munca in UK
MesajScris: 13 Apr 2008, 12:28 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua,

Sunt de profesie inginer electrician si doresc informatii despre cum pot ajunge in UK si daca pot obtine un permis de lucru.
Cunoasteti firme din tara care se ocupa cu plasarea fortei de munca in UK?

Va multumesc

Sus

Subiectul mesajului: Re: Munca in UK
MesajScris: 19 Sep 2009, 18:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

...te sui in primul avion cu cartea de identitate...asa se ajunge in UK :-)...daca sti engleza poti sa prospectezi oferta de lucru la fata locului dupa care iti rezolvi work-permitul

Sus

MesajScris: 21 Sep 2009, 07:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna ziua,

Sunt de profesie inginer electrician si doresc informatii despre cum pot ajunge in UK si daca pot obtine un permis de lucru.
Cunoasteti firme din tara care se ocupa cu plasarea fortei de munca in UK?

Va multumesc
Salut,

Depinde cat timp ai la dispozitie si chef si bani.
Ca oriunde, ai posibilitatea mentionata mai sus cu privire la relocarea prin intermediul unui contract de munca.
Exista o viza pentru High Skill dar este destul de dificil de luat. Va trebui sa te adresezi la ambasada pentru asta.
Mai exista si posibilitatea sa te faci self employed. Dar de asemenea cei de la ambasada iti pot da mai multe amanunte.

Dintan

Sus

MesajScris: 21 Sep 2009, 08:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am un prieten ing. electrician si stiu ca a fost solicitat de cateva ori sa se mute in UK si sa lucreze acolo. A refuzat pt ca atunci cand facea bilantul (salariu - cheltuieli) ii ramaneau mai putini bani decat castiga la actualul loc de munca.

Deci veste buna este ca disciplina ta este cautata. Vestea proasta este ca pt o viza High Skills Migration Program mie mi-au cerut in 2006 aproape toate documentele in original (diplome, pasaport, recomandari, etc) si sa astept cam 6 luni. I-am trimis la plimbare. Si acum primesc oferte pt UK, dar ma lovesc de alta problema:
Q: "Do you have work permit for UK?"
A: "No"
Q: "Please make a work permit so we can employ you"
A: "Sorry, if you want me, YOU make me a work permit and then, when is ready, call me again". Invariabil cam asa decurg discutiile cu cele cateva zeci de firme din UK pe care le am in lista de contacte.

Solutia cu self employed mi se pare mai eleganta si stiu sigur ca functioneaza. Am aplicat-o cu succes in Germania unde am lucrat sub contract cu gigantul ThyssenKrupp prin firmulita mea din Romania. Eu fiind singurul angajat iar mama administrator.

Inca un aspect: nu recomand sa plecati afara (mai ales pe High Skills) cu firme din Romania. Am lucrat un an asa, cu o firma din Romania iar 73,81% din salariul meu mergea catre ei.

Sus

MesajScris: 24 Sep 2009, 10:05 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

buna
stie cineva ceva despre conditiile de lucru ca taximetrist?cat se castiga real si cum este?
sunt tot felul de anunturi de angajare pt taximetrie in Uk,si ma intrebam unde e "buba" ca au locuri tot timpul...
tnx

Sus

MesajScris: 04 Oct 2009, 12:33 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutari tuturor pe acest forum,

pt EURO.MA,
1)Depinde foarte mult de cunostintele tale in limba engleza si in meserie.
2)Ca ing.electrician nu poti lucra direct,trebuiesc niste cursuri,ai nevoie de o licenta,poate chiar mai multe depinde unde vei lucra,au mare nevoie de ing. electricieni la lucrarile de la Underground ofera salarii de la £1000 la £2000 per week(se pot lucra max 4 ore pe noapte)
Poti incepe lucru in alt domeniu si strange ceva bani,mergi la cursurile de care o sa ai nevoie si vei deschide usile carierei tale cu multa usurinta.
Dreptul de lucru poti sa-l primesti relativ usor,daca angajatorul te place,facand parte din EU e mult mai simplu pt el sa te angajeze.

Aceasta este numai opinia mea,in urma experientei mele de 15 ani in UK,poate altii stiu mult mai bine si te vor contacta.

Cu respect,
Tavi

Sus

MesajScris: 04 Oct 2009, 14:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stiu prea multe despre elecricieni, dar sunt sigur ca trebuie sa t-i se recunoasca calificarea si a ai o anumita licenta(depinde unde si ce lucrezi).
Despre venit si gasit de munca acum, as fi sceptic, e recesiune, si in UK se simte chiar mai tare decat pe continent.
Daca in trecut iti gaseai servici in max. o luna, acum iti trebuie cel putin 3 luni.

Cat despre muncitul la Undergrund, e greu, daca nu ai 'relatii' la union, si ca simplu' 'boxitor' :) daramite a trade job.

Fara limba esti 'la coada vacii'.

E advarat, daca studiezi o meserie local iti poate fi de ajutor pe viitor.

Regards

Sus

MesajScris: 11 Noi 2009, 00:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cat de greu/usor poti emigra in UK daca nu vrei sa te angajezi ci vrei sa iti faci un business?
Multumesc anticipat pentru detalii sau linkuri.

Sus

MesajScris: 11 Noi 2009, 00:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Cat de greu/usor poti emigra in UK daca nu vrei sa te angajezi ci vrei sa iti faci un business?
Multumesc anticipat pentru detalii sau linkuri.
googaleste 'Self Employed UK'.

Sus

MesajScris: 11 Noi 2009, 12:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/

Sus

MesajScris: 11 Noi 2009, 12:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ia/formbr1
vei Section 3

Sus

MesajScris: 04 Dec 2009, 21:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
buna
stie cineva ceva despre conditiile de lucru ca taximetrist?cat se castiga real si cum este?
sunt tot felul de anunturi de angajare pt taximetrie in Uk,si ma intrebam unde e "buba" ca au locuri tot timpul...
tnx
Salut!

Acum 2 saptamani am vorbit cu un taximetrist di Uk, Leeds care era pakistanez cum merge treaba cu taximetria. Eu am mers cu taxiul cam 15 km, pe o vreme urata, ploua ingrozitor, si am vorbit destul cu persoana respectiva. In Leeds un taximetrist plateste 90 de lire pe saptamana la firma, dar treaba merge bine doar cand ploua, in zilele cu soare sau un pic mai frumoase, aici nu trebuie sa fie cald sau soare ca sa zica lumea ca e zi frumoasa, lucrurile merg prost, adica lumea nu circula cu taxiulș deci practic atunci pierd bani. Intr-adevar, in zilele cu vreme urata la gara sunt cozi la taxiuri de 30 de metri, iar alta data cand e vremea frumoasa sunt cozi de taxiuri care asteapta clienti de cativa zeci de metri.

In perioada asta e foarte greu ca sa iti gasesti de lucru, cel putin in cazul meu, inca nu am incercat sa aplic la munca de jos. Chiar astazi am auzit la radio ca in nu stiu ce regiune vor da afara dintr-o fabrica 7500 de oameni, si in alta parte 2500 de oameni. Aici daca ai experienta intr-un domeniu si stii engleza bine ai sanse bune sa te angajezi.

Electricienii sunt foarte cautati aici, as putea zice ca este domeniul cu cea mai mare cerere, si stiu ce vorbesc pentru ca zilnic caut pe site-uri si in ziarele locale. Concurenta este mare aici, majoritatea angajarilor se fac prin agentii de recrutare aici, si cred ca sunt si subiectivi la alegerea candidatilor, dar criteriul principal este experienta concreta, in unele cazuri am vazut ca trebuie dovedita, in domeniul respectiv.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2