Board index
Acum este 27 Iun 2017, 14:13

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 76, 77, 78, 79, 80
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am ajuns in Australia!!!
MesajScris: 26 Apr 2017, 07:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Constanteanul, am citit primul tau post si iti sugerez sa iti pui ordine in ganduri. Te intrebi de ce romanii nu sunt uniti, si apoi ne arati ca si tu ai o parere proasta despre romani.
Constanteanul scrie:
Suntem printre singurele natii de pe pamantul asta care isi reneaga obarsia si care si-ar vinde natia pentru un pumn de dolari.

Nu-ti fa probleme, nu ma simt jignit, am invatat sa ignor astfel de comentarii.
Eu unul nu ma rusinez ca sunt roman, dar nici nu umblu tantos ca sunt pui de dac. Nu fug daca aud romaneste, dar nici nu simt nevoia sa caut neaparat comunitatile romanesti. Dupa cum spui si tu, si am trait si eu experiente de astea, multi se plang de ce rau sunt tratati aici, si ce bine era in Romania. Nu am nevoie de atitudini negative acum, asa ca voi evita acest tip de romani daca pot.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 07:14 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Subiectul a devenit de mult offtopic, plictisitor si irelevant.

A mai ajuns cineva in Australia lately ca sa ne impartaseasca din experienta de proaspat migrant (nu turist)?

19.01.2017: Assessment response - not elligible
30.01.2017: Reassessment request
22.02.2017: CPA response - 221111
22.02.2017: EOI submitted

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 08:19 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

alnaibii scrie:
Constanteanul, am citit primul tau post si iti sugerez sa iti pui ordine in ganduri. Te intrebi de ce romanii nu sunt uniti, si apoi ne arati ca si tu ai o parere proasta despre romani.
Constanteanul scrie:
Suntem printre singurele natii de pe pamantul asta care isi reneaga obarsia si care si-ar vinde natia pentru un pumn de dolari.

Nu-ti fa probleme, nu ma simt jignit, am invatat sa ignor astfel de comentarii.
Eu unul nu ma rusinez ca sunt roman, dar nici nu umblu tantos ca sunt pui de dac. Nu fug daca aud romaneste, dar nici nu simt nevoia sa caut neaparat comunitatile romanesti. Dupa cum spui si tu, si am trait si eu experiente de astea, multi se plang de ce rau sunt tratati aici, si ce bine era in Romania. Nu am nevoie de atitudini negative acum, asa ca voi evita acest tip de romani daca pot.

Daca asta este tot ce ai inteles tu din ce am postat eu, extrăgând o fraza din context, ce pot sa-ti mai zic - ma predau- ca deja asa cum spunea si "ditzu"devine plictisitor, extenuant si risipa de cuvinte. Iar pentru cei care vor mai citi aici si vor sa faca pasul spre emigrare in Australia, ca o recomandare, faceti-va singuri o parere cand veti ajunge, despre ce se intampla acolo. Punct!!! uff extenuant!!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 13:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mie mi se pare ca forumul acesta ofera o multime de informatii bune si folositoare despre viata din Australia si despre romanii de aici.
Evident o multime de informatii sunt subiective, dar acum vreo 7 ani cand visam la emigrare si citeam si eu intreg forumul, nici decum nu mi-am facut o parere rea despre romanii din Australia, fie ei cei pe care ii intalnesti la biserica sau pe strada.

Daca e sa raspund de ce romanii sunt una din natiile care nu au comunitati unite, nu se ajuta in strainatate etc, cred ca motivul e pentru ca romanii, mare parte din ei, eu as zice ca undeva la 40-50% au o problema de mentalitate, atat cei din Romania cat si cei din strainatate, o problema care s-a format de pe vremea comunismului si a continuat si dupa 1990. Ca romani cred ca stim asta din Romania, stim ca unii sunt bucurosi sa dea spaga, sa dea tepe, sa ii arda pe altii, nu le convine ca stau la coada, sunt pe ideea "ca dai un ban dar stai in fata, sa moara si capra vecinului, E ok sa fure ei atat timp cat furam si noi" etc, iar atunci daca aprope unul din 2 sunt asa cred ca avem un mechanism de autoaparare si incercam sa stam deoparte. Nu o sa mai intru in detalii pentru ca putem dezbate zile intregi pe aceasta tema.

Revenind la Australia, 95% din romanii pe care i-am intalnit aici sunt oameni normali, oameni super ok, multi dintre ei chiar oameni extraordinari. Toti au viata normala, s-au integrat si interactioneaza cu alti romani dupa cum cred ei de cuviinta.
Poate merita sa mentionezi ca o multime dintre cei pe care ii cunosc sunt veniti in Australia in ultimii 10-15 ani, majoritatea au emigrat aici si multi sunt si membri pe acest forum, sau cel putin erau :). Dintre romanii pe care ii cunosc aici cu unii ma intalnesc regulat cu altii ne intalnim odata la 2-3 luni mai face careva vreun barbeque. Interactionam normal, ne ajutam cu informatii deswpre, joburi, taxe, experiente, locuri de vizitat etc.

Mentionez ca nu am avut ghinionul sa fiu ars de vreun roman de cand sunt aici, mai mult am fost ajutat de romani, primul job in Australia l-am obtinut cu ajutotul unui roman. La randul meu am ajutat romani, atat cu job cat si cu alte lucruri.
Eu sunt de principiu sa dau tuturor o sansa.
Daca m-ar intreba pe mine personal cineva daca romanii din Australia se ajuta intre ei, eu as spune ca da, dar aceasta e daor experienta mea si nu o sa pot generaliza la nivelul la care oricine vine aici, merge la biserica sau alte locuri, va interactiona cu romani si va avea doar experiente pozitive.

Considerand ca nu sunt asa multi romani in Australia si din propriile observatii calitatea romanilor de aici este destul de buna, probabil daca e sa compari cu romani de prin tarile din Europa, daca e un loc unde poti interactiona cu romanii mult mai lejer si fara sa fii cu gandul ca vei fi ars as zice ca acel loc e Australia.

Doar umila mea parere !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 15:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

PaulD scrie:
Mie mi se pare ca forumul acesta ofera o multime de informatii bune si folositoare despre viata din Australia si despre romanii de aici.
Evident o multime de informatii sunt subiective, dar acum vreo 7 ani cand visam la emigrare si citeam si eu intreg forumul, nici decum nu mi-am facut o parere rea despre romanii din Australia, fie ei cei pe care ii intalnesti la biserica sau pe strada.

Daca e sa raspund de ce romanii sunt una din natiile care nu au comunitati unite, nu se ajuta in strainatate etc, cred ca motivul e pentru ca romanii, mare parte din ei, eu as zice ca undeva la 40-50% au o problema de mentalitate, atat cei din Romania cat si cei din strainatate, o problema care s-a format de pe vremea comunismului si a continuat si dupa 1990. Ca romani cred ca stim asta din Romania, stim ca unii sunt bucurosi sa dea spaga, sa dea tepe, sa ii arda pe altii, nu le convine ca stau la coada, sunt pe ideea "ca dai un ban dar stai in fata, sa moara si capra vecinului, E ok sa fure ei atat timp cat furam si noi" etc, iar atunci daca aprope unul din 2 sunt asa cred ca avem un mechanism de autoaparare si incercam sa stam deoparte. Nu o sa mai intru in detalii pentru ca putem dezbate zile intregi pe aceasta tema.

Revenind la Australia, 95% din romanii pe care i-am intalnit aici sunt oameni normali, oameni super ok, multi dintre ei chiar oameni extraordinari. Toti au viata normala, s-au integrat si interactioneaza cu alti romani dupa cum cred ei de cuviinta.
Poate merita sa mentionezi ca o multime dintre cei pe care ii cunosc sunt veniti in Australia in ultimii 10-15 ani, majoritatea au emigrat aici si multi sunt si membri pe acest forum, sau cel putin erau :). Dintre romanii pe care ii cunosc aici cu unii ma intalnesc regulat cu altii ne intalnim odata la 2-3 luni mai face careva vreun barbeque. Interactionam normal, ne ajutam cu informatii deswpre, joburi, taxe, experiente, locuri de vizitat etc.

Mentionez ca nu am avut ghinionul sa fiu ars de vreun roman de cand sunt aici, mai mult am fost ajutat de romani, primul job in Australia l-am obtinut cu ajutotul unui roman. La randul meu am ajutat romani, atat cu job cat si cu alte lucruri.
Eu sunt de principiu sa dau tuturor o sansa.
Daca m-ar intreba pe mine personal cineva daca romanii din Australia se ajuta intre ei, eu as spune ca da, dar aceasta e daor experienta mea si nu o sa pot generaliza la nivelul la care oricine vine aici, merge la biserica sau alte locuri, va interactiona cu romani si va avea doar experiente pozitive.

Considerand ca nu sunt asa multi romani in Australia si din propriile observatii calitatea romanilor de aici este destul de buna, probabil daca e sa compari cu romani de prin tarile din Europa, daca e un loc unde poti interactiona cu romanii mult mai lejer si fara sa fii cu gandul ca vei fi ars as zice ca acel loc e Australia.

Doar umila mea parere !

Salutare ,

Fiecare are parerea lui subiectiva , legata de experintele prin care a trecut...dar nu despre asta vroiam sa scriu

Vroiam doar sa se linisteasca cei nelinistiti ca vor intalni multi conationali , pentru ca vazand ultimele schimbari de legislatie in privinta emigrarii in AU , cred ca numarul lor va fi simtitor mai mic cu fiecare an .

O zi faina!

KD

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2017, 00:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am scris ultima data acu cc 4 luni, am 6 Luni de cand am ajuns si astazi este ultima saptamana in care sunt angajat de proba, Project engineer. Intre timp am inceput si aproape am finalizat o Ferma solara. La sfarsitul lui iulie inceputul lui august trebuie sa inchei.
Ca sa obtain jobul asta am aplicat la cc 150-200joburi din 15 ianuarie pana in 25 februarie, la firma asta am fost la trei etape de triere. Jobul in sine nu e foarte dificil ci doar volum urias de munca ( de la 6-la 18 zilnic inclusiv S pana la 13).
Pentru mine diferenta intre RO si AU: lucrez mai putin cu cel putin 12 ore/saptamana. Castig de 10 ori mai multi bani, dar nu mai am libertatea, Paltinis/prieteni/familie si cafea. Asta mi-e experienta Australiana la 6 luni.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2017, 02:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nickalay417 scrie:
Am scris ultima data acu cc 4 luni, am 6 Luni de cand am ajuns si astazi este ultima saptamana in care sunt angajat de proba...

Bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2017, 22:25 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

OFFTOPIC:
mi se pare mie sau interesul, respectiv flow-ul de romania ajunsi in AU in ultima perioada a scazut?
e drept, si nivelul de trai a crescut in ultimii 1-2 ani in RO, iar in 2017 cu greu poti sa gasesti someri .. poate asa se explica dar, din perspectiva unuia ce a luat pulsul si acum 3-4 ani, se simte alta energie si interes

ditzu scrie:
Subiectul a devenit de mult offtopic, plictisitor si irelevant.

A mai ajuns cineva in Australia lately ca sa ne impartaseasca din experienta de proaspat migrant (nu turist)?

Listening: 8.0 / Reading:7.0 /Writing:7.0 / Speaking:7.0
Overall:7.5

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2017, 23:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eltoreador scrie:
... in 2017 cu greu poti sa gasesti someri...

Err?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Iun 2017, 17:46 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

ma refeream la firmele ce vor sa angajeze iar in piata muncii nu se mai gasesc someri (sau oameni intre joburi ci mai toti sunt deja angajati undeva
cristtos scrie:
eltoreador scrie:
... in 2017 cu greu poti sa gasesti someri...

Err?

Listening: 8.0 / Reading:7.0 /Writing:7.0 / Speaking:7.0
Overall:7.5

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 76, 77, 78, 79, 80

Ora este UTC + 2