Board index
Acum este 17 Iul 2018, 15:27

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Viata in South Australia
MesajScris: 10 Iul 2017, 11:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare ,

Este foarte posibil sa aterizez in South Australia in curand si as fi interest sa aflu detalii legate de acest stat , de la cei care locuiesc sau au locuit acolo. ( viata , job-urile , costurile , salarii, clima , avantaje , dezavantaje ..oice detalui conteaza :))

multumesc frumos!

Cu respect !
KD

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Viata in South Australia
MesajScris: 11 Iul 2017, 21:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Boring.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2017, 10:01 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cameron scrie:
Boring.

:)) salutare ,

NU prea ma ajuta :)))

KD

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2017, 06:26 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare KD2016,

Ai ajuns deja in South Australia? Locuiesc in Adelaide si poate te-as putea ajuta cu unele informatii.

Toate cele bune!
Emil

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2017, 09:40 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

EmilBv scrie:
Salutare KD2016,

Ai ajuns deja in South Australia? Locuiesc in Adelaide si poate te-as putea ajuta cu unele informatii.

Toate cele bune!
Emil

Salutare Emil ,

Inca nu am ajuns in Adelaide , dar sper ca pana pe 15 ianuarie sa ajung.
Asteptam viza , care este in lucru la un case officer de cateva saptamani.
Ma interesau detalii gen .
- care sunt zonele bune , unde am putea inchiria o locuinta .( gen sa aiba net prin cablu si nu ADSL pentru ca am inteles ca inca exista ADSL) , si un cost lunar de pana in 2000 AUD
-sa gasim si scoli aproape pt cei mici ( 4/6 ani)...- ce scoli imi recomanzi pentru copii
- cateva informatii de cost of living gen : mancare bautura si altele care sunt lunare ,...pentru am face o idee cam ce suma imi trebuie pentru o luna/ doua

- cum e cu transportul in comun ( este scump? e mai rentabil sa cumpar o masina sh ieftina)
- cum e viata acolo /oamenii/ piata job-urilor
avantaje/ dezavantaje...etc

M-ar ajuta aceste detalii , mai ales ca vine din partea cuiva care este locat acum acolo.

Multumesc frumos pentru ajutor!

KD2016( Catalin)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Sep 2017, 11:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare Catalin,

Am sa incerc sa iti raspund la intrebari, poate nu imediat la toate (din motive obiective). Poate o parte din raspunsuri le vei primi de la fiul meu care va incerca si el sa te ajute.

Hai sa o luam cu inceputul:

- poti inchiria o locuinta cu cca. $2000/luna in zonele bune, dar nu te astepta la ceva mare. Poate sa fie un unit sau o casa mai modesta. Legat de net prin cablu, o sa iti trimita fiul meu poate mai multe detalii, inclusiv zonele care sunt deja cablate (sotia a facut o gluma "daca vrea net bun spune-i sa ramana in Romania" - si eu sunt foarte dezamagit in aceasta privinta). Pretul poate fi undeva la $60-$70/luna. O sa revenim cu zonele unde ai avea si scoli bune pentru copii (al meu nu mai este la scoala deci nu m-a interesat f. tare).

- cheltuieli mancare/bautura - aici este discutabil ce "standard" ai. Cosul saptamanal poate sa varieze intre $250 si $400, in functie de unde iti faci cumparaturile (ALDI, Woolworth, Coles sau COSTCO) si ce vrei sa mananci. Depinde ce oferte sunt. Aici am inclus si detergenti/sapun/sampon. Exista si piata/piete unde poti gasi legume/ fructe mai ieftine ca la supermarket. Poate am sa revin si cu niste preturi ca sa iti faci o idee. Bautura - bere - intre $38 si $60 / 24 de sticle (chiar si mai scumpa). Eu in general beau Corona $48-$54. O sticla de Whisky $34-$48 (dar si mai scump). Daca vrei sa mananci in oras, se schimba treaba. O cina pentru doua persoane $50-$70, depinde ce vrei sa mananci si sa bei. O bere la Pub $7-$9.

- transport - sa fiu cinstit, nu am umblat prea mult cu autobuzul (doar de trei-patru ori), dar reteaua de transport in comun este destul de buna. Pretul unui bilet este $1.94 - $4/valabil 2 ore, in functie ora, si daca ai Metro card (cel mai avantajos) sau bilet simplu. Daca vrei masina, da , se gasesc pentru toate buzunarele. Poti gasi o masina bunicica la $3000, si poate ai norocul sa mai aiba valabil si Rego (inregistrarea)pentru doua/ trei luni. Benzina $1.10 - $1.30/litru.

- viata - Adelaide este un "big country town", adica cel mai mic dintre orasele mari australiene. Mie imi place, pentru ca este mai linistit decat Sydney, Melbourne sau Perth. Destul de mult "europenizat". Foarte variat d.p.d.v al mancarii/restaurante.
South Australia mai este denumit si "Festival State"! Oamenii - ok- nu am avut probleme, dar acum depinde si in ce zona stai. Un oras frumos care iti ofera dealuri,paduri, vinarii, livezi, ocean, toate fiind in jurul lui.

- despre piata joburilor - ....aici este mai cu cantec... depinde ce meserie ai. Cam greu cu joburile in Adelaide. Dar nu este imposibil de gasit.

- avantaje/ dezavantaje - un oras mai ieftin ca Sydney sau Melbourne (mai ales daca vrei sa iti cumperi o casa), frumos, dar mai dificil cu joburile.

Oricum mai dezvoltam pe unele subiecte. Ai intrebari? O sa incercam sa iti raspundem cu placere.

O zi buna si Bafta multa!

Emil

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Sep 2017, 14:03 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

EmilBv scrie:
Salutare Catalin,

Am sa incerc sa iti raspund la intrebari, poate nu imediat la toate (din motive obiective). Poate o parte din raspunsuri le vei primi de la fiul meu care va incerca si el sa te ajute.

Hai sa o luam cu inceputul:

- poti inchiria o locuinta cu cca. $2000/luna in zonele bune, dar nu te astepta la ceva mare. Poate sa fie un unit sau o casa mai modesta. Legat de net prin cablu, o sa iti trimita fiul meu poate mai multe detalii, inclusiv zonele care sunt deja cablate (sotia a facut o gluma "daca vrea net bun spune-i sa ramana in Romania" - si eu sunt foarte dezamagit in aceasta privinta). Pretul poate fi undeva la $60-$70/luna. O sa revenim cu zonele unde ai avea si scoli bune pentru copii (al meu nu mai este la scoala deci nu m-a interesat f. tare).

- cheltuieli mancare/bautura - aici este discutabil ce "standard" ai. Cosul saptamanal poate sa varieze intre $250 si $400, in functie de unde iti faci cumparaturile (ALDI, Woolworth, Coles sau COSTCO) si ce vrei sa mananci. Depinde ce oferte sunt. Aici am inclus si detergenti/sapun/sampon. Exista si piata/piete unde poti gasi legume/ fructe mai ieftine ca la supermarket. Poate am sa revin si cu niste preturi ca sa iti faci o idee. Bautura - bere - intre $38 si $60 / 24 de sticle (chiar si mai scumpa). Eu in general beau Corona $48-$54. O sticla de Whisky $34-$48 (dar si mai scump). Daca vrei sa mananci in oras, se schimba treaba. O cina pentru doua persoane $50-$70, depinde ce vrei sa mananci si sa bei. O bere la Pub $7-$9.

- transport - sa fiu cinstit, nu am umblat prea mult cu autobuzul (doar de trei-patru ori), dar reteaua de transport in comun este destul de buna. Pretul unui bilet este $1.94 - $4/valabil 2 ore, in functie ora, si daca ai Metro card (cel mai avantajos) sau bilet simplu. Daca vrei masina, da , se gasesc pentru toate buzunarele. Poti gasi o masina bunicica la $3000, si poate ai norocul sa mai aiba valabil si Rego (inregistrarea)pentru doua/ trei luni. Benzina $1.10 - $1.30/litru.

- viata - Adelaide este un "big country town", adica cel mai mic dintre orasele mari australiene. Mie imi place, pentru ca este mai linistit decat Sydney, Melbourne sau Perth. Destul de mult "europenizat". Foarte variat d.p.d.v al mancarii/restaurante.
South Australia mai este denumit si "Festival State"! Oamenii - ok- nu am avut probleme, dar acum depinde si in ce zona stai. Un oras frumos care iti ofera dealuri,paduri, vinarii, livezi, ocean, toate fiind in jurul lui.

- despre piata joburilor - ....aici este mai cu cantec... depinde ce meserie ai. Cam greu cu joburile in Adelaide. Dar nu este imposibil de gasit.

- avantaje/ dezavantaje - un oras mai ieftin ca Sydney sau Melbourne (mai ales daca vrei sa iti cumperi o casa), frumos, dar mai dificil cu joburile.

Oricum mai dezvoltam pe unele subiecte. Ai intrebari? O sa incercam sa iti raspundem cu placere.

O zi buna si Bafta multa!

Emil

Multumesc tare mult Emil ,

Revin cu intrebari imediat ce am viza :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Sep 2017, 09:51 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare Catalin,

Poate te ajuta :
https://bettereducation.com.au/school/P ... hools.aspx

Felicitari inca o data!

Emil

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Sep 2017, 09:59 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare Catalin,

hai ca am mai gasit, cred, ceva util:

http://www.nbnco.com.au/learn-about-the ... -map.html#

Daca deschizi link-ul cu scolile, poti apoi sa faci o cautare si la Real Estate sa vezi niste preturi pentru "rent" in zonele respective. Mai vorbim!

Toate cele bune!
Emil

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2017, 21:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Emil, cum merge NBN-ul la tine? citesc pe net pareri pro si contra, ba legate de ping ba de latimea de banda.

EmilBv scrie:
Salutare Catalin,

Daca deschizi link-ul cu scolile, poti apoi sa faci o cautare si la Real Estate sa vezi niste preturi pentru "rent" in zonele respective. Mai vorbim!

Toate cele bune!
Emil

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2017, 11:55 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

eltoreador scrie:
Emil, cum merge NBN-ul la tine? citesc pe net pareri pro si contra, ba legate de ping ba de latimea de banda.

EmilBv scrie:
Salutare Catalin,

Toate cele bune!
Emil

Din pacate nu am NBN si ma chinui! La anul in perioada Iulie - Decembrie ajunge si la mine. Poate mi-l aduce Mos Craciun ! :D
Dar se pare ca nici cei care au nu sunt f.f.fericiti. Daca ai plecat din RO si ai deja experienta unui internet bun, e greu sa iti placa aici (internetul). In rest toate bune!

O zi buna !
Emil

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Sep 2017, 10:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu am plecat inca din RO, am avut experienta adsl-ului cand am vizitat AU in 2012.. speram sa se fi upgradat lucrurile de atunci :)
Tu ai calatorit/trait si in alte orase? sau doar in Adelaide? ma gandesc ca tine si de locatie (prea variaza opiniile pe net)

EmilBv scrie:
eltoreador scrie:

EmilBv scrie:
Salutare Catalin,

Toate cele bune!
Emil

Din pacate nu am NBN si ma chinui! La anul in perioada Iulie - Decembrie ajunge si la mine. Poate mi-l aduce Mos Craciun ! :D
Dar se pare ca nici cei care au nu sunt f.f.fericiti. Daca ai plecat din RO si ai deja experienta unui internet bun, e greu sa iti placa aici (internetul). In rest toate bune!

O zi buna !
Emil

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2018, 12:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Emil, te-ai mutat de mult in Adelaide? care au fost criteriile principale pentru care l-ai ales? linistea fata de metropolele mari?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2018, 01:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

eltoreador scrie:
Emil, te-ai mutat de mult in Adelaide? care au fost criteriile principale pentru care l-ai ales? linistea fata de metropolele mari?

Salutare ! Ne-am mutat in Adelaide, in Iunie 2015. Nu am avut criterii, jobul a fost cel care m-a facut sa ma mut. Gasisem job in South Australia si eu locuiam in Rockhampton, Quuensland. Deci a trebuit sa ma mut in Adelaide. Intre timp m-am mutat cu jobul in WA si fac FIFO, dar ne-am cumparat casa in Adelaide si ne simtim excelent! Faptul ca nu este atat de aglomerat, poate fi un motiv bun sa te muti aici. Mai problematice sunt joburile. Toata familia se simte "ca acasa" in Adelaide. Ocean,dealuri, Vinarii ... locuri superbe.

Toate cele bune !

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2