Board index
Acum este 19 Sep 2019, 04:52

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Mar 2015, 08:22 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Depinde Ce masina ai.
Ca idee , De modificat un Ford F-250 de pe stinga pe dreapta, cam $40000!
Nu cred ca merita!

Sus

MesajScris: 11 Mar 2015, 09:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca pus un zero in plus. Modificarea este relativ simpla

Sus

MesajScris: 11 Mar 2015, 09:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

$40000! De Aia e un f250 $140000!
Stii cam cat e un steering box for 2014 f250? Sau un dash? Pe dreapta?

Sus

MesajScris: 11 Mar 2015, 11:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mda, $40000 nu e chiar asa de mult la un f250, cu toate ca e suficient sa te faca sa vrei sa mai pui vre-o 20 k sa iei alta masina:) acu depinde si ce modificari ai pe el.
De pe stanga pe dreapta am gasit mai multe varinate. Invers nu prea gasesc...

Sus

MesajScris: 11 Mar 2015, 23:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Auzisem acum vreo cativa ani (probabil 2-4 ani in urma) de o firma din Timisoara care se ocupa de asa ceva, pentru masini relativ comune, importate din UK, costul era de la cateva sute de euro la cateva mii, totul in functie de masina, dar vorbim de masini europene. Aici, rapid, primul rezultat de pe goagle: http://www.automarket.ro/raspunsuri/int ... e=comments

Sus

MesajScris: 19 Iun 2015, 23:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cu doar cateva zile inainte de plecare pot face acum un rezumat al costurilor si activitatilor:

Costuri:
Bielete de avion one way Air New Zealand: 2 adulti, 1 infant (sky couch option + 2 extra luggage): 5800 AUD
Shared container Brisbane – Londra (16 mc): 4250 AUD (+insurance) Chees
Stored container in UK: 19 GBP/week
Inchiriat masina in UK: 6 zile 724 GBP (Avis)

Activitati:
Scanat toate documentele importante si pastrat doar originalele si copii legalizate
Cate 3 copii cu apostila de la Haga pentru toate documentele oficiale emise in Austalia (certificate de nastere, casatorie, etc),
Suspendat contract de inchiriere si instiintata agentia sa puna casa pe piata,
Cerut scrisoare de recomandare de la agentul imobiliar,
Redirectionat corespondenta pentru 6 luni la un prieten,
Re-innoit permisele de conducere,
Inregistrare la AEC ca si overseas elector,
Ultimele vizite medicale la GP, pediatru si dentist,
Vandut shares, inchis SMSF si deschis Super funds cu ANZ Smart Choice super,
Intalnire cu contabilul pentru ultima tax return si inregistrare la ATO ca si non-resident for tax purpose,
Anularea oricarui club membership,
Anularea professional body membership (care nu e folositor overseas),
Inchis asigurari pentru casa, masina, viata, etc,
Inchis abonament FOXTEL,
Inchis toll roads account,
Sunat la compania de electricitate pentru ultima citire in data plecarii,
Anulat abonament internet si telefoane mobile in data plecarii,
Organizat transfer bancar in tara de destinatie (Moneycorp, TorFX, ect),
Inchis seiful bancar,
Verificar platile automate de pe carduri in caz ca mai uiti de cate vreo plata minora sau membership si anulate cele care nu sunt absolut necesare,
Sortat efectele personale dupa urmatoarele categorii: “Container”, “Valiza”, “Vandut”, “Donat”, “Cadouri”,
Vandut sau donat mobila care nu intra in container sau nu ai de gand sa o iei cu tine,
Vandut masina,
Organizat garage sales,
Organizat petreceri cu colegii si prietenii,
Vizitat locurile in care ai amintiri placute si facut ultimele fotografii.

Deci overall cu bits and pieces costurile mele de relocare sunt undeva la 13-15k AUD. Ceea ce nu e foarte mult.

Cum ieri a fost ultima zi de munca abia astept sa ma bucur de cele 3 luni sabatice pe cale le-am planificat inca de acum un an.

Sus

MesajScris: 13 Aug 2017, 23:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Acum, dupa mai bine de 2 ani de la plecarea din Australia pot trage concluzia ca a meritat pe deplin mutarea.

A fost un prim an mai greu, cand mi-am pus intrebari daca am facut bine ce am facut, demisionand de la o pozitie bine platita dar cu perspective incerte, punand toate acareturile intr-un container si mutand familia in UK unde nu ne astepta nimeni si nimic.

Fara job, fara relatii, nu cunosteam pe nimeni in UK, doar contabilul care mi-a inregistrat firma de cand eram inca in Brisbane. Am plecat cu un vis si o idee in care am crezut. Sefii mei s-au uitat cu mila la mine si au crezut ca m-am ticnit cand m-am dus cu demisia. Au incercat sa ma linisteasca, ca jobul meu e sigur, ca nu ma vor da afara, etc. N-a tinut.

In ultimul an, cand valoarea contractelor semnate a depasit 1,7 mil Euro (la nivelul August 2017), cand platforma mea online este pe primele locuri in Google pe domeniul meu de activitate, cand personalitati din industrie imi trimit voluntar informatii de care am nevoie pentru proiectul meu care va schimba modul cum se va oferi consultanta in industrie, pot spune ca a meritat pe deplin sa-mi asum riscul.

In conditiile in care nu am avut un job fix de cand am plecat din Australia, suma totala cheltuita cu relocarea a fost de 185k AUD. Bani din personal savings. I-am recuperat din profitul unui singur contract de 5 luni.

Lucrez direct cu oameni din 5 tari si am proiecte in alte 3. Colaborez cu oameni de pe toate continentele.

Discriminarea romanilor in UK? Da exista, dar eu nu m-am confruntat direct cu ea. Eu nu lucrez pentru englezi, eu ofer de munca englezilor. Bancile si autoritatile imi vorbesc foarte frumos pentru ca aduc bani in UK. Directorul camerei de comert din zona mea m-a invitat in doua saptamani sa ne intalnim. Vrea sa-mi cunoasca si sa inteleaga business-ul meu mai bine ca sa ma promoveze prin network-ul camerelelor de comert internationale din UK. Nu in fiecare zi apare unul pe tarlaua ta care ofera consultanta in tehnologii de nisa cu proiecte globale.

Vremea in SV Londrei nu e chiar asa de rea pe cat ma asteptam. Cu incalzirea asta globala verile in sudul UK sunt calde, iar ploiele nu fac decat sa aduca o racoare foarte placuta. In mod cert prefer vara din UK decat caldura torida din Romania sau umezeala sufocanta din Brisbane. Iarna e o alta poveste, dar tot nu e Dracul asa de negru.

Da, imi lipseste Australia intr-un anume fel. Imi lipseste modernismul Brisbane-ului, imi lipsesc cafenelele, si duck laksa. Cafeaua in UK e oribila! Mi-e dor de viata relaxata din West End si piata de sambata, sa pot sa umblu in bermude si tongsi fara sa ma scaneze unii cu privirea ca pe un cersetor amarat (mai ales in Romania!).

Sus

MesajScris: 14 Aug 2017, 00:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

In conditiile in care nu am avut un job fix de cand am plecat din Australia, suma totala cheltuita cu relocarea a fost de 185k AUD. Bani din personal savings. I-am recuperat din profitul unui singur contract de 5 luni.
Aici ai pus presupun cost of relocation + instalare in UK + total cost of living (pentru ..12 luni?)
Citat:
In ultimul an, cand valoarea contractelor semnate a depasit 1,7 mil Euro (la nivelul August 2017), cand platforma mea online este pe primele locuri in Google pe domeniul meu de activitate, cand personalitati din industrie imi trimit voluntar informatii de care am nevoie pentru proiectul meu care va schimba modul cum se va oferi consultanta in industrie, pot spune ca a meritat pe deplin sa-mi asum riscul.
suna fabulos, si eu cred foarte tare ca viitorul mai ales in servicii b2b este "remote", intr-o lume conectata si permanent online - esti pe val si probabil chiar unul din creatorii valului, felicitari!
doar atentie la balanta income savings (ca tot e cald si threadul "retirement planning")
- apropos, una din chestiile pe care le-am invatat pe propria piele in antreprenoriat este ca e bine sa pui de-o parte la fiecare incasare (e poate si printre primele reguli ale prosperitatii "plateste-te pe tine primul"), eu am inceput sa pun in practica de cativa ani cu 10-15% si sa nu joci "all in" in aproape nicio situatie, oricat de apetisanta ar fi oportuntitatea; si inca una (dar nu o spun ca sa te demoralizez): de cele mai multe ori nu stii cand esti in varf decat atunci cand esti deja in coborare iar "varful" e deja istorie.

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus

MesajScris: 14 Aug 2017, 00:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aici ai pus presupun cost of relocation + instalare in UK + total cost of living (pentru ..12 luni?
Da

Sus

MesajScris: 15 Aug 2017, 20:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Interesanta povestea cu relocarea din AU, ma intreb daca si ceilalti participanti la discutie din acest thread au facut pasul cu mutarea.

Sus

MesajScris: 25 Aug 2017, 23:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

un pic offtopic:
apropos de plecarea din Australia, si unii localnici se pare ca prefera Europa (ba chiar Europa de Est)
http://forums.whirlpool.net.au/archive/1508112

Sus

MesajScris: 26 Aug 2017, 01:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citeste si comentariile ca sa iti faci totusi o parere "echilibrata".

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 26 Aug 2017, 19:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

[quote="oz-ee"]Citeste si comentariile ca sa iti faci totusi o parere "echilibrata".
/quote]

yep, pareri pro si contra ca in orice thread :), e informatie relevanta in multe postari si merita parcurs;
variaza mult argumentele, bineinteles:
5000 year old civilisations, beautiful art & amazing cultural experiences, are all just a few hours away.

asta e tare:
I have left twice already but came back. Grass is always greener blah blah. ...
http://whrl.pl/Rcn4jL

si asta e sanatoasa:
Often people are looking for a change in their lives and think that leaving will make that change. But a lifestyle change comes from within and where you are has little to do with that.
Wherever you are, the country you are in has something unique to offer so make the most out of it. For me there is no better or worse country. Every country is unique and has good sides and bad sides.
http://whrl.pl/Rcn7nM

dar concluzia de mai jos puncteaza cel mai bine:
Australia is good for some people, and bad for others. I’m of latter group, and will leaving ASAP, just like the people who have said “love it or leave” have ‘suggested’.
http://whrl.pl/Rcn4Nb

Sus

MesajScris: 26 Aug 2017, 22:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
... just like the people who have said “love it or leave” have ‘suggested’.
http://whrl.pl/Rcn4Nb
Asta cu "love it or leave" o vei auzi in general de aia mai putini educati, asa numitii "bogans". O mai gasesti scrisa si pe unele "ute"-uri ale tradies prin Australia. Uneori o mai recita si unii emigrati dar parerea mea ca nu merita sa-i asculti.
Cred ca depinde mult de ce vrei sa faci in viata la un moment dat, Australia este sau nu potrivita. Oricum ar fi pasaportul Australian este o asigurare pentru viitor si in cazul meu a meritat pe deplin "efortul".
Daca mai am un regret legat de Australia, este acela ca taxele pe care le platesc aici nu sunt impartite si cu Australia. Asta pentru ca acolo mi-am definitivat skill-urile care ma ajuta acum sa fac ceea ce fac. Am pus bazele knowhow-ului cu mult inainte sa vin in Australia, inca din Romania, dar acolo, in timpul sedintelor din birourile luxoase din Brisbane in mediul corporate, am inteles in sfarsit ce trebuie sa fac ca sa incep un start-up cu sanse de reusita.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2017, 01:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Daca mai am un regret legat de Australia, este acela ca taxele pe care le platesc aici nu sunt impartite si cu Australia.
Poti oricand sa faci o donatie :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2