Board index
Acum este 14 Dec 2019, 06:37

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1356 357 358 359 360 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Ian 2019, 21:25 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua tuturor, intrebarea mea e legata de varsta.
Pana la ce moment primesc 25 de puncte? Palierul exact este intre 33 - 39 de ani, iar eu anul acesta in septembrie implinesc 39.
Sunt in proces de pregatire a actelor dar nu stiu daca reusesc pana atunci sa am totul gata.
Am 25 de puncte daca primesc invitatia pentru EOI pana in Septembrie 2019 sau pana in August 2020 (39 ani si 11 luni) ?

Multumesc!!

Sus

MesajScris: 25 Ian 2019, 06:27 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Buna ziua tuturor, intrebarea mea e legata de varsta.
Pana la ce moment primesc 25 de puncte? Palierul exact este intre 33 - 39 de ani, iar eu anul acesta in septembrie implinesc 39.
Sunt in proces de pregatire a actelor dar nu stiu daca reusesc pana atunci sa am totul gata.
Am 25 de puncte daca primesc invitatia pentru EOI pana in Septembrie 2019 sau pana in August 2020 (39 ani si 11 luni) ?

Multumesc!!
Primesti 25 de puncte daca esti invitat inainte sa implinesti 40 de ani - deci ... septembrie 2020.

Succes!

Sus

MesajScris: 28 Ian 2019, 11:16 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc de raspuns @ditzu!!

Mai am o intrebare legata de scrisorile de recomandare necesare la ACS. Am lucrat pentru cativa ani in afara Romaniei in IT, si acum am cerut tuturor acestor firme sa imi dea recomandari, dar nu stiu daca scrisorile lor vor fi 100% in engleza (de exemplu antetul poate fi in limba Ceha, dar textul si descrierea jobului in engleza).
Mi-e clar ca daca primesc scrisoarea 100% in engleza, o sa o duc la consulatul Australiei din Viena sa ii puna stampila de "True Copy". Ar fi asta o problema daca documentul e emis in Cehia si consulatul din alta tara? Daca e toata in ceha iar cred ca e simplu, as legaliza-o (la notar in Cehia) si as traduce-o (la traducator autorizat). Sanse slabe totusi din cauza descrierii atributiilor din limba engleza.

Sau o scrisoare de recomandare din Romania, in limba engleza - e consulatul Australiei la Viena solutia? Sau imi trebuie in romana + notar + traducere din romana in engleza?

Daca e 'amestecata', cum sa procedez? Mersi!

Sus

MesajScris: 31 Ian 2019, 02:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stiu cum e la ACS, dar pentru viza eu am avut scrisorile de recomandare in engleza pe antetul firmei. Nu am tradus/legalizat nimic. Firma nu o sa isi schimbe antetul in engleza. Atata vreme cat sunt datele de contact pe antet si ei pot sa verifice veridicitatea scrisorii, nu cred sa fie o problema nici la ACS.

Sus

MesajScris: 02 Feb 2019, 06:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am pregatit referintele direct in limba engleza, dar antetele au fost cele originale in limba romana. Insa le-am colationat (tradus in romana de catre un traducator + parafa notariala). Nicaieri pe ele nu scria “TRUE COPY”, formularea depinde de legislatia nationala.

Atentie cu varsta. Punctajul se recalculeaza (confirma) atunci cand aplicatia pentru viza este evaluata, nu se ia cel din EOI. Pierzi puncte daca iti expira IELTS sau daca varsta nu se mai incadreaza in aceleasi intervale.

Sus

MesajScris: 09 Feb 2019, 10:50 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Multumesc de raspuns @ditzu!!

Mai am o intrebare legata de scrisorile de recomandare necesare la ACS. Am lucrat pentru cativa ani in afara Romaniei in IT, si acum am cerut tuturor acestor firme sa imi dea recomandari, dar nu stiu daca scrisorile lor vor fi 100% in engleza (de exemplu antetul poate fi in limba Ceha, dar textul si descrierea jobului in engleza).
Mi-e clar ca daca primesc scrisoarea 100% in engleza, o sa o duc la consulatul Australiei din Viena sa ii puna stampila de "True Copy". Ar fi asta o problema daca documentul e emis in Cehia si consulatul din alta tara? Daca e toata in ceha iar cred ca e simplu, as legaliza-o (la notar in Cehia) si as traduce-o (la traducator autorizat). Sanse slabe totusi din cauza descrierii atributiilor din limba engleza.

Sau o scrisoare de recomandare din Romania, in limba engleza - e consulatul Australiei la Viena solutia? Sau imi trebuie in romana + notar + traducere din romana in engleza?

Daca e 'amestecata', cum sa procedez? Mersi!
Noroc bun Florine. Abia si-a revenit contul meu dupa ceva schimbari, inca nu am apucat sa iti citesc toata povestea (mai pe seara ma uit in postarile din urma).
Eu m-am echivalat la ACS (am explicat mai pe larg in afara forumului, nu stiu daca pot pune link aici). Foarte adevarat, la mine a fost totul “liniar” pentru ca experienta in munca a fost toata la 2 comanii din RO, dar ce am observat:
> notarii din RO (cel putin cel cu care am lucrat) iti recomanda ca orice document aflat sub semnatura privata sa fie in romana pentru a putea fi legalizat. Ce am avut eu ca si act in Engleza (job description si recomandari) a trebuit sa le refac in RO astfel plateam tradecere din EN in RO, legalizare traducere, traducere in RO in EN si legalizare din nou
> “conform cu originalul” sau acel “true copy” trebuie sa apara pe toate documentele ce nu sunt in limba RO. Notarul face asta, in RO, daca ii ceri (cel putin asa a fost la al meu)

Pe cei de la ACS ii intereseaza ca toate documentele sa fie in EN. Daca tu ai mix&match la ale tale, cred ca ar fi bina sa mergi la un birou care ofera traduceri din mai multe limbi si sa le ceri ca documentul final sa fie in EN si atestat.
Nu imi este clar cu ce te poate ajuta consulatul Australiei pentru ca tot procesul este 100% online.
Citeste cu atentie ACS Booklet si o sa fie totul mai clar.
Inca un sfat (de la cineva care a tradus si atestat totul, pe principiul “mai bina sa fie””): don’t overthink this process. Da-le ceea ce iti cer si totul o sa fie OK (“no worries”, cum spune australianul)

Sus

MesajScris: 08 Mar 2019, 11:03 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Inca un sfat (de la cineva care a tradus si atestat totul, pe principiul “mai bina sa fie””): don’t overthink this process. Da-le ceea ce iti cer si totul o sa fie OK (“no worries”, cum spune australianul)
Mersi de sfaturi @alex.fatu!
Am obtinut toate scrisorile de recomandare (mai putin de la firma unde lucrez momentan, inca ma gandesc la un moment bun pentru discutia asta)
Tot ce am in limba romana am discutat cu o doamna traducatoare din Bucuresti care pare ca are experienta cu documente pentru Australia, a mai facut pentru alte persoane atat traduceri legalizate cu dubla incheiere ca sa apara si textul notarului in engleza, cat si traduceri autorizate dupa copii legalizate - ca sa poata traduce si sa apara acel "True Copy" cerut de ACS - peste tot unde notarul pune "Copie legalizata" pe copiile mele. Ea spune ca a mai pregatit ambele variante.

De consulatul Australiei la Viena spuneam fiindca eu nu locuiesc in tara, iar la consulat e un serviciu de notarizare al lor, le pot da orice document in engleza si ei imi fac Certified Copy unde va scrie ce cere ACS-ul, "True Copy". E mai costisitor intr-adevar, dar alta varianta ar fi sa mi le traduc in romana, sa mi le legalizeze notarul roman si dupa aceea sa le fac din nou traducere autorizata (cam la 50% din pret dar e mult prea incurcat cred)

Mai revin cu intrebari pe parcurs pe masura ce imi termin dosarul.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, apreciez foarte mult ajutorul!

Sus

MesajScris: 19 Apr 2019, 03:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

https://hashtagaussie.wordpress.com/

Congrats for the blog mate.
Keep putting fresh info about Australia. Will help a lot the romanian guys, who want to come here!

Sus

MesajScris: 30 Aug 2019, 09:32 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Mulțumesc. Am ratat mesajul tau..scuze.
Ar ajuta imens dacă lumea ar veni cu întrebări (la obiect) ...însă am impresia că interesul pentru Australia a scăzut foarte mult.
Mă uit și aici pe forum, o liniște și pace ..rar întâlnită la un popor migrator cum suntem noi

Sus

MesajScris: 30 Aug 2019, 12:24 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Si noi am avut planuri mari de a emigra in Australia, dar odata cu cresterea punctajului la 65, plus sansele de a primi invite pe profesiile noastre (in IT e bataie mare, punctaj 70+) am renuntat...
Locuim in Irlanda acum, e frumos si bine si aici.

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!
2x IELTS sustinute in Irlanda in 2018

Sus

MesajScris: 30 Aug 2019, 15:28 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Realitatea este că ideal ar fi sa stai acolo unde te simți bine. Dar tot realitatea spune că nu ai cum sa compari ceva ce îți este comfortabil cu ceva ce nu ai testat :))
In IT sunt și eu și îți spun e.loc destul pe piata (depinde clar și de ce sector al ITului vorbim). Legat de obținerea vizei, "If there's a will, there's a way".
Pe de o parte au crescut cerințele de pe Skilled Visa, pe de altă parte au introdus și mici avantaje (recunosc că nu am verificat după 1 Iulie 2019 dacă tot ce își propuneau a ost și adoptat).

Doar de bine,

Sus

MesajScris: 03 Sep 2019, 20:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si noi am avut planuri mari de a emigra in Australia, dar odata cu cresterea punctajului la 65, plus sansele de a primi invite pe profesiile noastre (in IT e bataie mare, punctaj 70+) am renuntat...
De acord cu alex.fatu. Eu stau un UK, undeva langa Londra de 4 ani. Am venit aici dupa aproape 6 ani de Australia ca sa incep un business si sa fiu mai aproape de parinti. Iti spun ca nu se compara viata din UK cu cea din Australia. Este mult mai bine in Australia. Mai relaxant, fara stress, oamenii in general sunt mai misto, salariile sunt mai mari, ai mai mult timp pentru familie, vremea nu mai vorbesc, e super comparativ cu UK (banuiesc ca Irlanda e si mai nasol). Noi mai stam o perioada pe aici (copii la scoala, cumparat casa, proiecte in zone unde ajugem usor cu legatura directa din Heathrow, etc). In plus Brexitul ne avantajeaza mult acum odata cu prabusirea lirei sterline, asa ca incercam sa profitam si de oportunitatea asta. Dar peste cativa ani ne vom intoarce in Australia cu siguranta. Chiar si cu pasaport British si casa cumparata aici intr-o zona faina, nu ne tenteaza ideea sa ramanem in UK (cu atat mai putin in Europa). Iti spun, odata ce ai gustat Australia orice altceva nu se ridica la standardele alea. Nu degeaba 30% din British care emigreaza se duc in Australia.

Sus

MesajScris: 04 Sep 2019, 09:36 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Citat:
De acord cu alex.fatu. Eu stau un UK, undeva langa Londra de 4 ani. Am venit aici dupa aproape 6 ani de Australia ca sa incep un business si sa fiu mai aproape de parinti. Iti spun ca nu se compara viata din UK cu cea din Australia. Este mult mai bine in Australia. Mai relaxant, fara stress, oamenii in general sunt mai misto, salariile sunt mai mari, ai mai mult timp pentru familie, vremea nu mai vorbesc, e super comparativ cu UK (banuiesc ca Irlanda e si mai nasol). Noi mai stam o perioada pe aici (copii la scoala, cumparat casa, proiecte in zone unde ajugem usor cu legatura directa din Heathrow, etc). In plus Brexitul ne avantajeaza mult acum odata cu prabusirea lirei sterline, asa ca incercam sa profitam si de oportunitatea asta. Dar peste cativa ani ne vom intoarce in Australia cu siguranta. Chiar si cu pasaport British si casa cumparata aici intr-o zona faina, nu ne tenteaza ideea sa ramanem in UK (cu atat mai putin in Europa). Iti spun, odata ce ai gustat Australia orice altceva nu se ridica la standardele alea. Nu degeaba 30% din British care emigreaza se duc in Australia.
Cameron, sincer, eu nu vad deloc vremea din Irlanda a fi nasoala, cel putin in comparatie cu Romania... Nou chiar ne place aici. Cand ai doar 20-30 de grade diferenta de temperatura intre vara si iarna, pentru noi e perfect. In Romania de la -15 pana la +35-40, corpului ii ia destul de mult sa se acomodeze de la un sezon la altul. Si pentru 2 saptamani, cand vrei sa mergi neaparat la plaja si mare, Dublin +2h ajungi oriunde in Europa la o plaja (Italia, Spania, Franta, etc). Eu am facut baie si in Marea Irlandei, vara, asa ca daca vrei sa te balacesti vara, ai unde :)

Re: Australia... da, mi-a ramas un jind dupa ea. Dar momentan avem planuri de a ramane aici, pentru o perioada mai lunga si incercam sa ne facem viata cat mai frumoasa si placuta aici.
Tu, avand cetatenia australiana, ti-e usor sa te intorci acolo mai tarziu. Noi, cu cat crestem in varsta, ne-ar deveni din ce in ce mai greu pentru a aplica de viza, etc.

Spor in toate!

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!
2x IELTS sustinute in Irlanda in 2018

Sus

MesajScris: 06 Sep 2019, 10:19 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Odată am fost (turist) în UK (Londra și împrejurimi). Nu m-am atras destul încât să fiu convins. Nu înseamnă că e rău, înseamnă că nu e pentru mine. Irlanda, la fel, doar ca turist.
In Australia (Melbourne) sunt inca prospătură. Încă mă minunez la unele lucruri, sunt in perioada aia numita "honeymoon". Abia fac anul, inca nu am inceput sa observ "uscaturile". Deși sunt sigur că sunt destule, balanta (pentru noi) înclină spre zona asta. Despre viitor ...greu de spus.

Las poza asta, făcută acum pe seara:
https://ibb.co/q5ZyX43

Pentru cei interesați (oricât de puțin sau de mult) sfatul meu este să faceți un efort și 2-3 săptămâni petreceți in zona respectiva. Experiența altora nu o sa fie și experiența voastră. Așa cred că este cel mai bine..

Sus

MesajScris: 27 Oct 2019, 06:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Mă uit și aici pe forum, o liniște și pace ..rar întâlnită la un popor migrator cum suntem noi
Emigrator dupa cum se vede, :lol:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1356 357 358 359 360 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2