Board index
Acum este 18 Feb 2019, 06:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5376 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1355 356 357 358 359
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Ian 2019, 21:25 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua tuturor, intrebarea mea e legata de varsta.
Pana la ce moment primesc 25 de puncte? Palierul exact este intre 33 - 39 de ani, iar eu anul acesta in septembrie implinesc 39.
Sunt in proces de pregatire a actelor dar nu stiu daca reusesc pana atunci sa am totul gata.
Am 25 de puncte daca primesc invitatia pentru EOI pana in Septembrie 2019 sau pana in August 2020 (39 ani si 11 luni) ?

Multumesc!!

Sus

MesajScris: 25 Ian 2019, 06:27 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Buna ziua tuturor, intrebarea mea e legata de varsta.
Pana la ce moment primesc 25 de puncte? Palierul exact este intre 33 - 39 de ani, iar eu anul acesta in septembrie implinesc 39.
Sunt in proces de pregatire a actelor dar nu stiu daca reusesc pana atunci sa am totul gata.
Am 25 de puncte daca primesc invitatia pentru EOI pana in Septembrie 2019 sau pana in August 2020 (39 ani si 11 luni) ?

Multumesc!!
Primesti 25 de puncte daca esti invitat inainte sa implinesti 40 de ani - deci ... septembrie 2020.

Succes!

Sus

MesajScris: 28 Ian 2019, 11:16 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc de raspuns @ditzu!!

Mai am o intrebare legata de scrisorile de recomandare necesare la ACS. Am lucrat pentru cativa ani in afara Romaniei in IT, si acum am cerut tuturor acestor firme sa imi dea recomandari, dar nu stiu daca scrisorile lor vor fi 100% in engleza (de exemplu antetul poate fi in limba Ceha, dar textul si descrierea jobului in engleza).
Mi-e clar ca daca primesc scrisoarea 100% in engleza, o sa o duc la consulatul Australiei din Viena sa ii puna stampila de "True Copy". Ar fi asta o problema daca documentul e emis in Cehia si consulatul din alta tara? Daca e toata in ceha iar cred ca e simplu, as legaliza-o (la notar in Cehia) si as traduce-o (la traducator autorizat). Sanse slabe totusi din cauza descrierii atributiilor din limba engleza.

Sau o scrisoare de recomandare din Romania, in limba engleza - e consulatul Australiei la Viena solutia? Sau imi trebuie in romana + notar + traducere din romana in engleza?

Daca e 'amestecata', cum sa procedez? Mersi!

Sus

MesajScris: 31 Ian 2019, 02:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stiu cum e la ACS, dar pentru viza eu am avut scrisorile de recomandare in engleza pe antetul firmei. Nu am tradus/legalizat nimic. Firma nu o sa isi schimbe antetul in engleza. Atata vreme cat sunt datele de contact pe antet si ei pot sa verifice veridicitatea scrisorii, nu cred sa fie o problema nici la ACS.

Sus

MesajScris: 02 Feb 2019, 06:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am pregatit referintele direct in limba engleza, dar antetele au fost cele originale in limba romana. Insa le-am colationat (tradus in romana de catre un traducator + parafa notariala). Nicaieri pe ele nu scria “TRUE COPY”, formularea depinde de legislatia nationala.

Atentie cu varsta. Punctajul se recalculeaza (confirma) atunci cand aplicatia pentru viza este evaluata, nu se ia cel din EOI. Pierzi puncte daca iti expira IELTS sau daca varsta nu se mai incadreaza in aceleasi intervale.

Sus

MesajScris: 09 Feb 2019, 10:50 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Multumesc de raspuns @ditzu!!

Mai am o intrebare legata de scrisorile de recomandare necesare la ACS. Am lucrat pentru cativa ani in afara Romaniei in IT, si acum am cerut tuturor acestor firme sa imi dea recomandari, dar nu stiu daca scrisorile lor vor fi 100% in engleza (de exemplu antetul poate fi in limba Ceha, dar textul si descrierea jobului in engleza).
Mi-e clar ca daca primesc scrisoarea 100% in engleza, o sa o duc la consulatul Australiei din Viena sa ii puna stampila de "True Copy". Ar fi asta o problema daca documentul e emis in Cehia si consulatul din alta tara? Daca e toata in ceha iar cred ca e simplu, as legaliza-o (la notar in Cehia) si as traduce-o (la traducator autorizat). Sanse slabe totusi din cauza descrierii atributiilor din limba engleza.

Sau o scrisoare de recomandare din Romania, in limba engleza - e consulatul Australiei la Viena solutia? Sau imi trebuie in romana + notar + traducere din romana in engleza?

Daca e 'amestecata', cum sa procedez? Mersi!
Noroc bun Florine. Abia si-a revenit contul meu dupa ceva schimbari, inca nu am apucat sa iti citesc toata povestea (mai pe seara ma uit in postarile din urma).
Eu m-am echivalat la ACS (am explicat mai pe larg in afara forumului, nu stiu daca pot pune link aici). Foarte adevarat, la mine a fost totul “liniar” pentru ca experienta in munca a fost toata la 2 comanii din RO, dar ce am observat:
> notarii din RO (cel putin cel cu care am lucrat) iti recomanda ca orice document aflat sub semnatura privata sa fie in romana pentru a putea fi legalizat. Ce am avut eu ca si act in Engleza (job description si recomandari) a trebuit sa le refac in RO astfel plateam tradecere din EN in RO, legalizare traducere, traducere in RO in EN si legalizare din nou
> “conform cu originalul” sau acel “true copy” trebuie sa apara pe toate documentele ce nu sunt in limba RO. Notarul face asta, in RO, daca ii ceri (cel putin asa a fost la al meu)

Pe cei de la ACS ii intereseaza ca toate documentele sa fie in EN. Daca tu ai mix&match la ale tale, cred ca ar fi bina sa mergi la un birou care ofera traduceri din mai multe limbi si sa le ceri ca documentul final sa fie in EN si atestat.
Nu imi este clar cu ce te poate ajuta consulatul Australiei pentru ca tot procesul este 100% online.
Citeste cu atentie ACS Booklet si o sa fie totul mai clar.
Inca un sfat (de la cineva care a tradus si atestat totul, pe principiul “mai bina sa fie””): don’t overthink this process. Da-le ceea ce iti cer si totul o sa fie OK (“no worries”, cum spune australianul)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5376 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1355 356 357 358 359

Ora este UTC+02:00 UTC+2