Board index
Acum este 19 Aug 2018, 15:30

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Dec 2012, 14:22 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Nu prea reusesc sa gasesc nici pe forum, nici pe net informatii despre acest subiect.

Ma intereseaza detalii despre cum sa impachetez lucrurile (mai multe cutii puse pe un palet usor, o cutie mare in care sa bag totul, daca am mai multe cutii separate se taxeaza diferit fata de una singura sau palet etc.), care ar fi tarifele din Australia pentru handling, daca sunt in functie de greutate etc. Ce variante ati ales pentru a le transport acasa, si orice alte informatii care va par utile.

Din punct de vedere al companiilor de transport o sa ma interesez mai aproape de data plecarii la Cargo Partner, Tarom si Air Sea Forwarders, aceasia trecand un screening initial d.p.d.v. al tarifelor practicate.

Am citit deja despre ce nu ar trebui sa iau cu mine, sau in caz ca il iau va fi supus carantinei / inspectiei / dezinfectarii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 00:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

offf .....

un simplu search iti returna urmatorul topic cu informatiile de care ai nevoie:

viewtopic.php?f=7&t=2002&hilit=cargo

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 08:43 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Merci de link. Ma ajuta doar partial.

Ramane intrebarea: e vreo diferenta de pret daca la pun in mai multe cutii sau daca la pun pe un palet care sa fie manevrat ca un singur colet?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2012, 09:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

asta poti sa o afli numai daca o sa ceri cotatii de pret pentru ambele variante de la o companie de curierat. probabil ca nu este nici o diferenta de pret, dar mai bine verifica.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2012, 23:54 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Laure scrie:
Merci de link. Ma ajuta doar partial.

Ramane intrebarea: e vreo diferenta de pret daca la pun in mai multe cutii sau daca la pun pe un palet care sa fie manevrat ca un singur colet?

Cu siguranta ai sanse mari sa gasesti preturi mai bune daca alegi varianta palet. Considera sa alegi o companie de transport care sa te reprezinte si la carantina australiana unde vor cotrobai prin paletul tau pentru ca tu nu ai acces

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2013, 16:09 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

dc pe cineva intereseaza acestea sunt preturile de anul acesta pt transport bunuri bucuresti-pert

A/F Bucuresti - Perth:
+100 kg: eur 4.60/kg, all in

Linia aerian: Qatar Airways
T/T: 2-3 zile agw

La acestea se adauga urmatoarele costuri locale:

THC: eur 0.10/kg, min EUR 10.00
AWB: eur 8/transport
Taxa control securitate: EUR 3.00/100 kg incepute
Asistenta vamala: EUR 45

Marfurile se predau la Aeroportul Henri Coanda "ready for carriage".
In transporturi aeriene, greutatea volumetrica se calculeaza cu formula LxlxH (cm) / 6000 ( 1mc = 166.67 kg). Greutatea tarifabila este cea mai mare dintre greutatea bruta si greutatea volumetrica.
Toate tarifele se inteleg netto pentru noi, fara alte retineri sau comisioane bancare. Daca plata transportului se efectueaza in lei se va lua in calcul o diferenta de curs valutar de 3% fata de cursul BNR. Predarea marfurilor la terminalul cargo se efectueaza dupa prezentarea documentului de plata al transportului.
Tarifele de mai sus sunt cele valabile la momentul actual. Sunt tarife GCR (general cargo rate), valabile pentru marfuri generale, conditionate de gabaritul impus de linia aeriana.
Nu sunt incluse taxe locale la destinatie. Bunurile se ridica personal de la aeroport in Perth

Mai jos am pus si contactele dc cineva are nevoie:

DOUANE GROUP SRL
Phone:(+40) 31 429 6293
Fax: (+40) 31 814 5515
Mobile: (+40) 742 904 958
Web: www.dgro.ro
Email: office@dgro.ro

Bulk liquid transportation: www.flexitank.ro

Members of Multinational Forwarders Association for Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2013, 22:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

oana_pui scrie:
dc pe cineva intereseaza acestea sunt preturile de anul acesta pt transport bunuri bucuresti-pert
.....

Pai pretul expus de tine este cu aproape un euro mai mult fata de ce ofera cei de la Cargo Tarom (3.75 euro/kg), preturi reconfirmate anul acesta prin telefon de catre ei. (Am scris asta aici http://www.emigrare.info/forums/viewtop ... 203#p82047)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2013, 08:59 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Confirm,
Tarom mi-a dat 3,85 euro/kg, peste 45 de kg, si 7 euro taxa pentru documente. Si inca o chestie interesanta. Un tarif de 0,05 euro / kg / zi stocare cutii. Adica inainte sa plec ma duc la ei, fac toate formalitatile, le las cutiile si cand am gasit unde sa stau si sa pot primi cutiile le trimit numarul meu de tel de OZ si le spun sa trimita cutiile.

Mi-au spus ca nu conteaza daca am 2 cutii sau 20, si ca 20 ar fi de preferat fiind mai usor de manipulat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2013, 14:10 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

noi cand am sunat in decembrie..nu mai stiu exact data..ni s-a spus ca nu mai efectueaza acest serviciu ptc nu si-au mai renegociat contractul si e putin probabil sa o mai faca..am luat-o de buna..si asa am ajuns la cei de mai sus..am sunat astazi din nou la ei dar probabil nu au program in week..voi incerca din nou luni...sunt curioasa ce zic..m-as bucura sa fie asa..ptc am economisi destul...
multumesc de info

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Ian 2013, 15:55 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Oferta buna mai primisesem de la Cargo Partners

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Iul 2018, 10:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Poate cineva va rog sa imi recomande un curier pt un palet/pachet de trimis din Timisoara in Perth (cca 1 m3, 350 kg) poate pe care l-ati folosit de curand?

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2